2 milyon TL’lik Aston Martin Vantage ne kadar hızlı?

Mercedes AMG GT R'ın rakibi Aston Martin Vantage'ın ne kadar hızlı olduğunu merak ediyorsanız cevabı haberimizde.

PAYLAŞ
Aston Martin Vantage

Yeni Aston Martin Vantage; Porsche 911 GTS, McLaren 570GT ve Mercedes AMG GT R’in doğrudan rakibi konumunda. Bu dörtlü arasındaki en güçlü model McLaren 570 GT olmasına rağmen dörtlü arasında çok ufak farklar var.

Aston Martin Vantage, 100 kilometreye ulaşma düzeyinde McLaren 570 GT’nin sadece ama sadece 0.2 saniye gerisinde. Kısacası dört model denk seviyede.

Zirve ile aradaki fark

Peki Aston Martin Vantage ne kadar hızlı? Vantage 100 kilometre saat/hıza sadece 3,6 saniyede ulaşıyor. Karşımızda Bugatti Chiron gibi canavarlara meydan okuyan bir otomobil değil; onlardan bir tık aşağıdaki modellere meydan okuyan bir otomobil var.

Aracın diğer hızlanma değerlerine de göz atalım. Vantage; 50 kilometre hıza 1,7 saniyede, 160 km/s hıza 8 saniyede, 200 km/s hıza 12 saniyede erişebiliyor. Elbette otomobil otoritelerinin testlerde birkaç saliselik farklar oluşabiliyor.

Vantage; 4.0 litrelik, çift turbo ile donatılmış 8 silindirli motoruyla 503 beygir güç üretiyor. Söz konusu motor Mercedes ile ortak bir proje çerçevesinde geliştirildi. Bu motor ve gelişmiş ZF 8 ileri otomatik şanzımanı sayesinde 313 k/s son hız elde ediliyor. Doğal olarak titanyum ve alüminyum gibi hafif ama çok güçlü metallerin kullanılması da aracın performansını yükseltiyor.

Aracın konsept sürümü, James Bond: Spectre filminde kullanılmış ve otomobil tutkunlarının hayranlığını “haklı olarak” kazanmıştı. Aston Martin’in Avrupa fiyatı ise 150.000 Euro yani 812.000 TL olarak belirlendi.

Modelin ülkemizdeki fiyatı ise 2 milyon TL civarında olacak.