VW Polo GTI

vw_polo_gti

Küçük deli fişek

Volkswagen’in ülkemizde satışa sunduğu tek GTI modeli olan Polo, gerek ağabeyi Golf’e yaklaşan sürüş dinamikleriyle, gerekse de düzlüklerde ki olağan üstü deparıyla boyundan büyük işlerin üstesinden gelmeyi başarıyor.

yagizimzason

Volkswagen’in üretmeye başladığı 1976 yılından bu yana adını başarılarla duyuran GTI, ülkemizde sadece Polo’da satışa sunuluyor. Ağabeyi Golf’ün MK7 kasa koduyla önümüzdeki aylarda ancak ülkemize gelmesi beklenirken, Polo kıvrak ve atik yapısıyla albenisi yüksek küçük hatchback model olmaya devam edecek. Küçük hatchback sınıfta tasarımın büyük rol oynadığını düşününce, Volkswagen sportiflikten uzak sıradan tasarım anlayışıyla ürettiği Polo GTI’ı eleştirmemek mümkün değil. Standart Polo’dan çok farklı olmaması eleştiri oklarını üzerine toplamasına sebep oluyor. Sıradanlığına rağmen kusursuza yakın performans ve yol tutuşuysa onu iddialı bir seçenek haline getiriyor.

Otostil olarak biz, Polo GTI’yı test ettik beğendiğimiz ve beğenmediğimiz yanlarını sizlerle paylaşmak istedik.

Ok gibi fırlıyor

Mütevazı görünümü GTI için yanıltıcı bir etken ancak kaputun altında Ibiza Cupra ve Fabia RS’de ortaklaşa kullanılan1.4 lt 180 HP TSI motora sahip olan otomobil, 0-100 km/s hıza 6.9 saniyede ulaşırken, 228 km/s son sürat değerleriyle adeta ok gibi ilerliyor. Cupra’ya oranla daha çok yola tutunmayı başaran Polo GTI, gaza yüklendiğinizde nefesinizi keserek kalp atışlarınızı hızlandırıyor.

vw_polo_gti

Gaz pedalıyla tutturduğunuz ritm ile orantılı olarak değişen yakıt tüketimi, beklediğimizden düşük seviyede dolanmasıyla bizi şaşırttı. Testimiz süresince şehiriçi kullanımlarda 8-9 lt/100 km, uzun yolda 5.5 lt/100 km’lik tüketimiyle performansına oranla savurgan olmayan yapısını kanıtlayarak beğenimizi kazandı. Manuel olarak kulakçıktan vites değiştirerek seyahat ettiğiniz taktirde, tavsiyemiz yol bilgisayarına bakmamanız. Ortalama ve anlık tüketim değerleri sizi üzecek ve hevesiniz kursağınızda bırakacaktır. Buna bir de 45 litrelik küçük yakıt deposu eklenince menzil de istenilen seviyelere ulaşmakta sıkıntı yaşatıyor.

İç mekanda lider konumda

Volkswagen Polo GTI’ın iç mekanına geçtiğinizde kolaylıkla kendinizi Golf GTI’a bindiğinizi düşünebilirsiz çünkü kabin oldukça lüks hissettiriyor. İşçilik kalitesi son derece yüksek ve kokpit teknoloji iyi donatılmış. Kırmızı dikişli koltukları ve ele çok iyi oturan ergonomik direksiyon ile sportiflik duygusunu size sonuna kadar yaşatıyor. Ferah bir yaşam alanına sahip olan GTI, 5 kapılı yapısıyla günlük kullanıma elverişli hale getiriyor. Arka tarafta diz mesafesi makul olan GTI, görüş açıları açısından eksikleri bulunmuyor.  Aracın 204 litrelik bagaj kapasitesi ise sınıf ortalamalarını yakalıyor.

vw_polo_gti

Yol tutuş konusunda beklenenden fazlasını veriyor

Gerçekten çok iyi çekişe sahip olan GTI, düz yoldaki atikliğini virajlarda da kaybetmemesi takdire şayan. Çoğu zaman kendinizi Golf kullanıyormuş gibi hissettiren Polo GTI, boyundan büyük işleri becerebildiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Önden çekişli olmasının dezavantajıyla patinaja çok sık düşerek ASR’in müdahalelerine ihtiyaç duyması eleştirilebilecek tek nokta. 4 tekerden çekişe sahip Golf GTI kalkışlarda kardeşi Polo’dan daha başarılı.

Direksiyonun arkasına monte edilen kulakçıklarla kontrol edilen yedi ileri çift kavramalı şanzıman oldukça direkt çalışırken, VW’nin akıllı çekiş kontrol sistemi ile Polo GTI ile keskin dönüşler yapmanızı mümkün kılıyor. Sportiflik duygusunu sonuna kadar yaşatan yürüyen aksam park etmeyi ise işkenceye dönüştürebiliyor. Hantal kalan direksiyon manevra yapmayı zorlaştırıyor.

vw_polo_gti

Fiyatı şaşırtıyor

Volkswagen, Seat ve Skoda’dan yüksek fiyatlarıyla alışılagelmiş fiyat politikasını Polo GTI için uygulamaması bizi çok şaşırttı. 57.800 TL ile satışa sunulan GTI,kardeşlerinden de ucuz. Rekabetçi fiyat etiketine rağmen aynı zamanda albenisi en yüksek model. Sunduğu performans ve rakiplerinden konforlu yapısını düşününce GTI alınabilir bir seçenek haline geliyor.

vw_polo_gti

 

Beğendik

İşçilik, performans, fiyat

Beğenmedik

Tasarımı, ruhu yok, tutunmada güçlük

 

Teknik veriler Volkswagen Polo GTI 1.4 TSI 180 HP DSG

Motor (tip/silindir sayısı) Sıralı/4

Yerleşim Önde enlemesine

Supap/eksantrik sayısı 16/2

Motor hacmi 1390 cc

Maksimum güç 180 HP-5800 d/d

Maksimum tork 250 Nm-4500 d/d

Son hız 229 km/s

0-100 km/s hızlanma 6.9 sn

Şanzıman 7 ileri otomatik

Aktarma Önden çekiş

Frenler (ön/arka) Hava kanallı disk/disk

Lastikler 225/65 R17

Depo kapasitesi 45 lt

Bagaj hacmi 204 lt

Ağırlık 1269 kg

Tüketim (fab. ver.) 5.1/5.9/7.5lt/100 km

Tüketim ( test ort.) 9.8 lt/100 km

Uzunluk 3976 mm

Genişlik 1682 mm

Yükseklik 1452 mm

Aks mesafesi 2468 mm

Fiyat 57.800 TL

 

Tasarım 6/10

Standart Polo’dan pek farklı görünmemesi, belki de eleştirilebilecek tek nokta. Ledli bi-xenon farlar, şık görünen jantlara rağmen daha sportif olmalıydı. GTI logolu araçlar daha iddialı olmalı.

İç mekan 9/10

Dıştaki sıradanlık iç mekanda birinci sınıf işçilikle yüz güldürüyor. Volkswagen Polo GTi iç mekan konusunda kalite standartlarını belirliyor. GTI spor direksiyon simidi ve kırmızı dikişli kumaş koltuklarıyla Golf’e yaklaşan kalitesiyle takdire şayan.

Motor / Performans 10/10

GTI artık ismiyle tam anlamıyla adrenalin makinesi. 1.4 TSI 180 HP güç üreten motor sizi neredeyse her devirde koltuğa yapıştırıyor. Gerçekten çok başarılı olan TSI motorun yakıt tüketimi de sakin kullanımlarda oldukça şaşırtıcı. Tüketim açısından alınan performansa oranla oldukça makul düzeyde değerlere imza atarak tam puanla ayrılıyor. Cupra, Fabia RS için neler söylenebilirse aynısı Polo GTI için de geçerli.

Kullanım / Sürüş özellikleri 7/10

Önden çekişli yapısını sık sık size patinaja kalarak hatırlatsa da gücü aktarma konusunda GTI kusursuz. Gündelik kullanımda hatchbacklerden farkı olmaması, abisi Golf kadar olmasa da stabil sürüş dinamikleriyle oldukça başarılı.

Fiyat / Donanım 8/10

GTI’ın fiyatı bu düzeyde performans ve yol tutuş sunan otomobiller arasında oldukça makul düzeyde kalıyor. Donanım açısından eksiği bulunmamasına rağmen opsiyon olarak hiçbir seçenek olmaması şaşırtıcı bir detay.

Sonuç

Sıradan tasarım ve birinci sınıf iç mekana sahip Polo GTI, hem dinamik hem de konforlu sürüşe sahip olmakla birlikte rekabetçi fiyatıyla albenisi olan bir otomobil. Aynı motoru taşıyan kardeşleri de dahil zorlu rakipleri bulunan bir sınıfta yarışan Polo GTI, sunduklarıyla sınıf liderliğine oynuyor ve görünen o ki şimdiye kadar bu rolünde üstesinden iyi geliyor.

vw_polo_gti

 

Pist kaçkını

Bu tip bir otomobili pistte kullanmak çok büyük bir şans. Küçük yapısıyla İstanbul Park gibi pistlerde keyfi çok fazla alınamıyor ama Körfez Pisti gibi yerlerde gerçekten de insanın ağzını kulaklarına vardıracak kadar heyecan veriyor. Güçlü yapısı ve küçük boyutlarıyla onunla virajlarda dans etmek tarif edilemeyecek bir keyif. Yüksek performans daha önce de söylediğim gibi bu tip otomobilleri kullanmaya alışkın olmayanlar için tehlikeli olabilir. Özellikle ilk kalkışlar sırasında yaşanan patlama anlarında.

konusanadam

Yorum için üye olun ve lütfen yazın.