VW Passat 1.6 TDI DSG

volkswagen_passat

Zoru seven savaşçı

VW Passat artık rakipleri karşısında yaşı nedeniyle zorluklar çekse de hala sınıfının en önemli modellerinden biri olmayı başarıyor. Peki ama çok önemli eksik bulmanın zor olduğu bu otomobili sınıfının lideri yapan artıları ne?

mertduranimzason

Ford Mondeo, Citroen C5, Peugeot 508, BMW 3 Serisi, Mercedes-Benz C Serisi gibi pek çok modelin yer aldığı D segmentinde rekabet oldukça çetin geçiyor. Bunun nedeni de üreticilerin araçlarında hep bir özelliği öne çıkartmak istemeleri. Kimisi geniş iç mekanına güvenirken kimisi düşük satış fiyatıyla rakiplerinin önünde yer alıyor. Kimi modelde zengin motor gamı sunulurken kimisi sportif sürüş karakteriyle puan topluyor. Ancak toplam satış rakamlarına bakıldığında bir model öne çıkıyor: Volkswagen Passat.

Aslında ne çok büyük bir iç mekanı var, ne tasarımı tüm bakışları üzerinde topluyor, ne son derece performanslı ne de kelepir fiyat etiketine sahip. Peki ama bu modelin Avrupa pazarında da en çok satılan model olmasını sağlayan ne? Bu sorunun cevabı “her şeyden yeteri kadar olması” ile açıklamak mümkün. Passat tasarımıyla çok öne çıkmıyor. Yuvarlak hatlardan kaçılarak maskülen tarzda hazırlanan gövde önde ve arkada çok dikkat çekmese de akıcı çizgilere sahip. Bu sayede de göz yormadan kendisine baktırmayı biliyor.

volkswagen_passat

Geniş iç mekanda ev rahatlığı sunuluyor

Passat’ın bu kadar çok tercih edilmesinde kuşkusuz iç mekanının payı büyük. Aslında tasarım olarak sıradan bile denebilecek olan orta konsol ergonomisi sayesinde kullanıcısına sorun yaşatmıyor ve araca ilk defa binen birisinin bile kısa sürede tüm düğme ve şalterleri kullanmasını sağlıyor. Bu özellik de insana evindeymiş gibi güven veriyor ve aracı sahiplenmesini sağlıyor.

Bunun yanında 5 kişilik iç mekanda ferahlık konusunda da önemli bir eksik olmaması son derece olumlu. Yatık A sütunu nedeniyle görüş sorunlarının yaşandığı araçta ön ve arka park sensörleri sayesinde park manevraları kolayca yapılıyor.

Aracın arkasındaki 565 litrelik büyük bagaj kapasitesi de uzun yolculuklarda keyfi artırıyor.

volkswagen_passat

Konfor odaklı sürüşler onun işi

Passat’ın 1.6 litrelik dizel motoru 105 HP güç ve 250 Nm tork üretiyor. Alt devirden itibaren kullanımda olan tork sayesinde keyfin arttığı otomobilde ilk kalkış anlarında ağırkanlı bir tablo çiziliyor. Ancak ilk hareket alındıktan sonra sıkıntı yaşanmıyor.

Sessiz yapısıyla öne çıkan iç mekanda motor gürültüsü iç mekana yansımıyor. Sürat arttıkça rüzgar gürültüsünün iç mekana ulaştığı araçta genel olarak kabin içi sessizliği korunuyor.

7 ileri oranlı çift kavramalı şanzımanın sarsıntısız ve seri vites geçişleri ile keyfin artırıldığı Passat’ta konfor odaklı süspansiyon sistemi ile yapılan uzun yolculuklarda bile yorgunluk yaşanmıyor ve sürücünün keyfi törpülenmiyor. Ancak ağırlık transferi nedeniyle yol tutuş sorunları yaşamak Passat’ta mümkün. Ayrıca büyük gövde zorlanmaya başlayınca kafadan kayma eğiliminde.

Çok zorlanmadıkça ekonomik odaklı olmayı başaran Passat, fabrika verisi 100 km’de ortalama 4.7 litre yakıta ihtiyaç duyarken testimiz sırasında 6.1 litrelik tüketim sonucuna imza attı. Aracın boyutları dikkate alındığında bu rakam yüksek değil.

Fiyat dikkate alındığına donanım zayıf kalıyor

69 bin TL’den başlayan fiyat etiketiyle öne çıkan Passat, dizel motor ve DSG şanzıman tercih edildiğinde fiyat etiketini 100 bin TL seviyesine yükseltiyor. Ne yazık ki bu fiyat karşılığında sunulan aksesuarlar ise beklenen seviyede değil. Comfortline donanım paketinde LED’li gündüz farlarına xenon far, sunroof, deri döşeme dahil pek çok kalemin sunulmaması kabul edilebilecek bir detay değil.

volkswagen_passat

Beğendik

Şanzıman, konfor, motor, gürültü seviyesi

Beğenmedik

Fiyat, donanım, malzeme kalitesi, koltuk kumaşı, görüş açıları

 

Teknik veriler Volkswagen Passat 1.6 TDI DSG

Motor (tip/silindir sayısı) Sıralı/4

Yerleşim Önde enlemesine

Supap/eksantrik sayısı 16/2

Motor hacmi 1598 cc

Maksimum güç 105 HP-4400 d/d

Maksimum tork 250 Nm-1500-2500 d/d

Son hız 193 km/s

0-100 km/s hızlanma 12.2 sn

Şanzıman 7 ileri otomatik

Aktarma Ön tekerlekten çekiş

Frenler (ön/arka) Hava kanallı disk/disk

Lastikler 215/55 R16

Depo kapasitesi 70lt

Bagaj hacmi 565 kg

Ağırlık 1530 kg

Tüketim (fab. ver.) 4.0/4.7/5.4 lt/100 km

Tüketim ( test ort.) 6.1lt/100 km

Uzunluk 4769 mm

Genişlik 1820 mm

Yükseklik 1470 mm

Aks mesafesi 2710 mm

Tasarım 8/10

Yuvarlak hatlardan uzak, maskülen tarzda şekillendirilen Passat, kardeşi Jetta’ya da ilham kaynağı oldu. Bu durum Jetta için önemli bir artıyken Passat için dezavantaj. Sade hatlarıyla yormadan akıcı biçimde gözü okşayan Passat’ın arka tasarımı da sade çizgilerle hazırlanmış.

İç mekan 8/10

Son derece geniş iç mekanıyla 5 kişinin rahatça seyahat etmesine olanak tanıyan Passat, ferahlık konusunda da sıkıntı yaşatmıyor. Yer yer malzeme kalitesi beklenenden düşük olsa da genel olarak iç mekanda kusur bulmak oldukça zor.  A sütunu nedeniyle yaşanan görüş problemi ise can sıkıcı.

Motor / Performans 9/10

1.6 litrelik dizel motor alt devirlerden itibaren güç üretme konusundaki başarısıyla öne çıkıyor. Şanzımanla uyumu da yüksek olan güç ünitesinde ilk hareket anında geç tepki verilse de daha sonra bu olumsuzluktan eser kalmıyor. Yüksek süratlere ulaşmakta sıkıntı çekmeyen Passat, DSG’nin çabuk tepkileri ile performanslı kullanımlarda da sürücüsünü mutlu etmeyi başarıyor.

 Kullanım / Sürüş özellikleri 7/10

Büyük boyutuyla performanslı kullanımlardan çok, konfor odaklı sürüşlerin gerçekleştirildiği Passat’ta sürücünün isteklerini yerine getirme konusunda bir sıkıntı yaşanmıyor. Ağırlık transferleri nedeniyle kayma eğiliminde olan karoser zorlanmaya başlayınca önden kaymaya meyilli.

Fiyat / Donanım 6/10

Ne yazık ki günümüzde ekonomi ve konforu aynı çatı altında birleştiren araç bulmak mucize gibi. Passat’ta da durum pek farklı değil. 69.200 TL’den başlayan fiyat etiketi dizel motor ve DSG şanzımanlı test aracında 100 bin TL sınırını aşıyor. Üstelik bu fiyat karşılığında sunulan donanım da eksiksiz değil. Benzinli motorun dizel motorla arasındaki 10 bin TL’lik fark bu sınıf için iyi bir rakam.

Sonuç

Passat artık yaşlanma emareleri gösterse de hala diğer modeller için zorlu bir rakip olduğunu ispatlıyor. Donanım ve malzeme kalitesinde eksikleri bulunan aracın yüksek satış fiyatı albenisini azaltıyor. Buna karşılık öne çıkan büyük bir zayıflığının olmaması Passat’ın neden bu kadar tercih edildiğinin en önemli kanıtı.

volkswagen_passat

Yorum için üye olun ve lütfen yazın.