VW Caravelle 2.0 TDI DSG

vw-caravelle

MPV’leri kapı dışarı ediyor

Volkswagen Caravelle artık otomobil olarak satılıyor. Bu nedenle aracın satış fiyatı artsa da MPV tarzı araç isteyenler de onu tercih ediyor.

mertduranimzason

2 yıl önce yapılan düzenleme ile 8+1 kişilik minibüslerin otomobil olarak satılmasının önünü açan yönetmelik değişikliği ile ülkemizde ilk günlerde büyük bir kafa karışıklığı yaşanmıştı. Araç sahipleri artık nasıl vergi vereceklerini ve hangi köprüyü kullanacaklarını bilemezken, sıfır km olarak bu araçları almak isteyenler de arta fiyatlar nedeniyle alımlarını bir süre ertelemişti.

Ancak artık bu belirsizlikler son buldu ve 8+1 kişilik otomobiller hayatımıza iyice yerleşti.

Bu sınıfta çok fazla seçenek olmaması nedeniyle VW Caravelle gibi araçlar ülkemizde son zamanlarda sıklıkla tercih ediliyor. Çocuk seven Türk aileleri MPV tarzı modellere ilgi göstermediği için yıllarca Transporter başta olmak üzere bu sınıftaki ticari araçlar en çok tercih edilen modeller oldu. Yapılan yönetmelik değişikliği ile ise artık binek kullanıcılar tercihlerini Transporter’dan ziyade Caravelle modeline kaydırmaya başladı.

3I1C0343

Büyük boyutlar hemen dikkat çekiyor

Kısa bir süre önce yenilenen VW Caravelle, artık çok daha sert bir kimliğe kavuşmuş. Önden arkaya yeni VW kimliği ışığında tasarlanan model, koyu renklerinde bile büyük ve heybetli görünümünü saklayamıyor. 3400 mm’lik dingil mesafesi ve kısa sayılabilecek tampon-tekerlek mesafesi ile Caravelle son derece heybetli bir araç. Profilden de aracın uzayıp giden görüntüsü boyutların daha iyi anlaşılmasını sağlıyor.

İç mekana geçildiğinde de bu devasa boyutların etkisinin devam ettiği Caravelle’de 8+1 kişilik oturma alanı yolculukların çok keyifli geçmesini sağlıyor. Önde bağımsız 2 koltuk, arkada ise 3 sıra koltukla donatılan Caravelle, standart haliyle VIP olmasa da yaşam alanı konusunda VIP araçlarla yarışıyor.

Sürücünün odağında hazırlanan orta konsolda kumanda panellerinde önemli bir kullanım sorunu yaşanmazken sonradan eklenmiş gibi duran USB portu dışında göze hoş gelmeyen bir detay bulunmuyor. 5 inçlik ekrana sahip olan dokunmatik özellikli müzik sistemi ise daha büyük olmalıydı.

vw-caravelle

Dizel motor çok güçlü

2.0 litrelik dizel motora sahip olan Caravelle’in güç ünitesini Transporter ve Amarok modellerinden tanıyoruz. O modellerde kendisini ispatlamış olan güç ünitesi, baz versiyonda tek turboyla donatılırken üst versiyonda çift turbodan güç alıyor.

6 ileri manuel veya 7 ileri DSG çift kavramalı şanzımanla alınabilen Caravelle’de test aracımız 140 HP’lik DSG modeli idi. 340 Nm tor üreten bu motor firmanın pek çok otomobilinde de görev yapıyor.

Gerek kağıt üzerinde gerekse kullanım esnasında çok güçlü olduğunu kanıtlayan Caravelle, bu özelliği ile performans isteyenlerin beğenisini kazanacak olsa da bana göre daha güçsüz olmalıydı. Çünkü bu aracın sahip olduğu güç nedeniyle bir anda yüksek hızlara ulaşıyorsunuz ve bu durum da güvenlik için iyi bir detay değil.

vw-caravelle

Yol tutuş konusunda oldukça başarılı olan Caravelle’de önde ve arkada bağımsız süspansiyonlar kullanılmış. Yere sağlam basan araçta direksiyon sistemi de kullanıcının isteklerine kısa sürede cevap verebiliyor.

Kullanım esnasında büyük boyutlar nedeniyle tedirginliklerin yaşandığı Caravelle, standart park alanlarına sığmadığı ve 13 metrelik dönüş çapı nedeniyle dar alanlarda kullanıcısına sıkıntılar yaşatıyor.

Araçla yol alırken konforu azaltan en önemli eksi ise iç mekana yansıyan rüzgar gürültüsü. Konfor olarak bu kadar başarılı bir model olan Caravelle’e bu olumsuzluk hiç yakışmıyor.

vw-caravelle

Bagajlar asla sorun değil

Bu kadar büyük boyutlara sahip olunca eşyalar Caravelle için asla sorun olmuyor. İster standart halde istenirse de koltukların katlanmasıyla pek çok eşyanın kolayca taşınmasını sağlayan Caravelle, bu sayede çocuk seven Türk ailelerin tüm eşyalarını kolayca taşımasını sağlıyor.

Rakiplerden ucuz

Caravelle’in fiyat konusunda hem avantajı hem de dezavantajı var. Örneğin neredeyse birebir aynısı olan kardeş Transporter 4+1 kişilik camlı versiyonuyla ticari olmanın getirdiği avantajla %35 daha uygun fiyat etiketine sahip. Ancak iki model aslında birbirlerinden karakter olarak çok farklı olsa da nihai tüketiciler için fiyat belirleyici olduğu için bu fark satın almada öne çıkıyor.

En önemli rakiplerden Mercedes-Benz’n de kısa süre önce yenilediği Vito ise 2.2 litrelik dizel motora sahip olduğu için ÖTV dezavantajına sahip. Bu nedenle de satış fiyatı Caravelle’den daha yüksek. Donanım olarak daha başarılı olsa da Vito’nun donanımı fiyat farkını karşılar nitelikte değil.

Genel olarak bakıldığında Caravelle gerek kalabalık ailelerin, gerekse hafta içi iş için kullandığı aracı haftasonu ailesini gezdirmek için kullanmak isteyenlerin tam aradığı modellerin başında yer alıyor. Modelin bazı eksikleri olsa da bu eksikler satışa etkisi olacak kadar kötü detaylar değil.

vw-caravelle

Beğendik

Motor, şanzıman, performans, konfor, iç mekan hacmi

 

Beğenmedik

Rüzgar sesi, park etme zorluğu, tüketim

 

Teknik veriler Volkswagen Caravelle 2.0TDI

Motor (tip/silindir sayısı) Sıralı/4

Yerleşim Önde enlemesine

Supap/eksantrik sayısı 16/2

Motor hacmi 1968 cc

Maksimum güç 140 HP-3500 d/d

Maksimum tork 340 Nm-1750-2500 d/d

Son hız 173 km/s

0-100 km/s hızlanma -

Şanzıman 7 ileri otomatik

Aktarma Önden çekiş

Frenler (ön/arka) Hava kanallı disk/disk

Lastikler 205/65 R16

Depo kapasitesi 80 lt

Bagaj hacmi 505 lt

Ağırlık 1901 kg

Tüketim (fab. ver.) 6.5/7.5/9.3 lt/100 km

Tüketim ( test ort.) 10.8lt/100 km

Uzunluk 5304 mm

Genişlik 1904 mm

Yükseklik 1990 mm

Aks mesafesi 3400 mm

Fiyat 110.180 TL

 

Tasarım 8/10

VW Caravelle yenilenmesiyle daha saldırgan bir araç halini aldı. Her ne kadar öncüsüyle benzer çizgilere sahip olsa da yeni model daha fazla binek çizgilere sahip bir otomobil olmuş. Aracın büyük boyutları ise koyu renkli test aracında bile ilk bakışta fark ediliyor.

 

İç mekan 7/10

Caravelle’in iç mekanı tam anlamıyla yolcu beklentilerini karşılar nitelikte. Yani gerek konfor gerekse de genişliği ile beklentileri tam olarak karşılanıyor. Ancak yer yer kullanılan malzeme kalitesi artık otomobil olarak tanımlanan bir model için yeterli seviyede değil.

 

Motor / Performans 8/10

Çift turboya sahip Caravelle boyutlarından beklenmeyecek performansa sahip bir araç. Ancak bu durum aslında güvenliği tehlikeye atıyor. Yüklü durumlarda bile performanstan ödün vermeyen Caravelle, hızlanma değerleri ile küçük sınıf otomobilleri bile geri bırakıyor.

 

Kullanım / Sürüş özellikleri 7/10

Aslında bir ticari araç olmasına rağmen ülkemizde otomobil olarak satılan Caravelle, sürüş özellikleri konusunda sınıfının en iyilerinden. Bağımsız süspansiyonlara sahip olan araç bu sayede konfor beklentilerini tam olarak karşılıyor. Direksiyon sistemi de direkt yapısıyla sürücüsünü memnun ediyor. Ancak iç mekana gelen rüzgar sesi bu kadar başarılı bir araca yakışmıyor.

 

Fiyat / Donanım 6/10

Çok fazla rakibi olmayan Caravelle, bu sayede sınıfında öne çıkan bir model. En önemli rakip Mercedes-Benz’in üst versiyonlarının 2.2 litrelik motora sahip olması ona ÖTV dezavantajı sağlarken, donanım olarak rakibinden genel olarak daha başarılı. Ancak Caravelle genel olarak bakıldığına çok başarılı fiyat/donanım özellikleri sunuyor.

 

Sonuç

Volkswagen Caravelle artık 8+1 kişilik bir otomobil olarak lanse ediliyor. Hal böyle olunca da modelin fiyatlandırması otomobillerle yarışıyor. Donanım olarak fiyata kıyasla oldukça başarılı iken aracın performanslı motoru da MPV tarzı araç isteyenlerin aklını çelecek kadar başarılı. Kalabalık ailelerin ihtiyaçlarını tam anlamıyla karşılayabilen Caravelle, az sayıda rakibi olması nedeniyle yollarda çok sık görülen bir araç.

vw-caravelle

Comments are closed.