VW Beetle 1.4 TSI DSG

beetle

Vosvos 21. yüzyıl formuna kavuştu

Volkswagen’in köklü modellerinden Beetle, her zaman herkesin gönlünde taht kuran şirin ve sıradışı bir araç olmuştur. Volkswagen mühendisleri yeni versiyonuyla nostalji ve  teknolojiyi başarılı bir şekilde harmanlayıp ortaya etkileyici bir otomobil çıkarmış.

yagizimzason

Beetle yenilenen versiyonuyla tarz sahiplerinin ilk tercihlerin başında gelmeye devam edeceğe benziyor. Gerek geçmişten gelen prestiji gerekse hala orijinaline sadık kalınarak geliştirilen Beetle, yolda bulunan araçlardan çok farklı olma özelliğiyle pek çok kişinin hayallerini süslüyor.

Sadece 2 kapılı olarak üretilen Beetle, hem 1.6 TDI dizel hem de 1.2 ve 1.4 TSI benzinli motor seçenekleriyle tüketicilerin beğenisine sunuluyor.

Otostil olarak biz, moda ikonu haline gelmiş efsanevi Beetle’ı her açıdan test etmek için 1.4 TSI versiyonuna köşemizde yer verdik.

2

Yıllar geçti ama ruhu aynı

Yılların eskitemediği Beetle yollarda ki yeni formuna dışardan baktığınızda eski modelleri andıran hatlara sahip. Eski modele oranla mühendisler Beetle’ı gündelik kullanıma uygun hale getirmek için motoru öne taşımışlar. Alınan bu radikal karar ile oldukça geniş bagaj hacmi elde etmiş olmaları sevindirici. Torpidonun üstünde bulunan nostaljik eşya gözü eski modelleri bilenleri sevindirici detaylardan.

3

İç mekan genişliği çok başarılı

Tek kapılı araçların devasa kapıların açtığınızda sizi her zaman geniş oturma alanına sahip ön koltuklar ile sadece çantanızı koyabileceğiniz arka koltuklar karşılar. Fakat Beetle için durum çok farklı. Arkada 2 kişi çok rahat şekilde oturabilmesi aileler için sevindirici bir unsur. Ancak iniş ve binişlerin pratik olmaması kazandığı puanları kaybettiriyor. Ön tarafa geçtiğinizde çok ferah bir atmosfer karşılıyor. Volkswagen’in sadece Beetle’da kullandığı ele iyi oturan direksiyon simidini kavramaya başlayıp sağını solunu incelemeye başladığınızda başarılı kokpiti seyre dalıyorsunuz. DSG şanzımanı ve klima kontrol ekipmanları diğer Volkswagen grubu araçlarında ortak kullanılsa da Beetle’ın iç mekanı gerçekten çok farklı. Bayanların tercihi olarak bilinen Beetle’da erkeklerinde hoşuna gidecek bir çok oyuncak söz konusu. Bunların başında turbo, tur zamanı ve hararet göstergelerinin kokpitin tepesinde yer alması sizi sportif kullanımlara teşvik ediyor. Test aracımızda standart olarak sunulan F1 şanzımanı ise bir başka erkeksi detay. Fakat test aracından farklı olarak Beetle’ın kırmızısı adeta kadınların düşünmeden tercih edeceği bir tona sahip. Piano Black döşemeli Beetle kaliteyi arttıran detaylardan. Fakat çok çabuk çizilmesi büyük bir handikap.

Hem şirin hem süratli

Beetle farklı tarzıyla sizi baştan çıkarmakla kalmıyor, Volkswagen’in başarılı TSI motoruyla sizi koltuğunuza yapıştıran hırçın bir otomobile dönüşebiliyor. Test aracımızda olan 1.4 TSI 160 HP beygir güç üreten motor ile 8 saniyede 100 km/s hıza ulaştırırken 207 km/s son sürat değerinden de anlayacağınız üzere Beetle sadece şirin bir araç olmaktan çıkıyor. Sadece önden çekişli versiyonuna sahip olmasına rağmen yeterli çekişe sahip olan model çok sık patinaja düşebiliyor. Motosiklet kullanırken ivmelenmeden duyulan haz bu araç için de geçerli. 1.4 litrelik çift aşırı beslemeli motorla donatılan Beetle 5800 d/d’de 160 HP güç ve 1500-4500 d/d aralığında 240 Nm tork üretiyor.  7 ileri DSG ile güç kaybı yaşamadan çok başarılı bir performans sunuluyor. Egzozdan gelen horultu ve turbonun ıslıklarının kabin içerisinde sizi piste çıkmaya hazır bir pilot gibi hissettirmesi de keyfi artıran detaylardan.

4

Yol tutuş iyi ancak konfordan ödün verilmiş

Yol tutuşu başarılı olan Beetle’ın virajlarda çok fazla güç üretmesinden kaynaklı olarak öne atılması başta sizi tedirgin edebilirken zaman içerisinde araca alışarak onunla iletişim kurdukça oldukça başarılı işler çıkarabiliyorsunuz. Sert süspansiyonlara sahip modelde yol tutuş disiplinlerinde kazandığı puanları bozuk yola girdiğinizde darbe sönümleme konusunda kaybediyor. Golf’te ki konfor Beetle da maalesef ki yok. Tabii bu bir tercih meselesi. Kimileri viraj ustası olmak ister kimileri de yaylana yaylana ilerlemek ister.

Fiyat el yakıyor

Volkswagen modelleri arasında Euro kuru üzerinden satışa çıkan Beetle, test aracımızdaki gibi almak istediğinizde 33 bin Euro’yu gözden çıkarmanız gerekiyor. 100 bin TL’nin üstünde olan fiyatı Beetle’ı ulaşabilir kategorisinden uzaklaşıyor. Sıradanlıktan uzak stil sahibi bir araç için bu fiyat etiketi hiç şaşırtıcı değil. O fiyatı verdiğinizde gözlerin sizin üzerinizde olma garantisi standart olarak sunuyor.

beetle

Beğendik

Tasarım, stili, performans

Beğenmedik

Fiyat, sert süspansiyonlar, yüksek bedelli opsiyonlar

 

Teknik veriler Volkswagen Beetle 1.4 TSI 160 HP DSG

Motor (tip/silindir sayısı) Sıralı/4

Yerleşim Önde enlemesine

Supap/eksantrik sayısı 16/2

Motor hacmi 1390 cc

Maksimum güç 160 HP-5800 d/d

Maksimum tork240 Nm-4500 d/d

Son hız 207 km/s

0-100 km/s hızlanma 8.3 sn

Şanzıman 7 ileri otomatik

Aktarma Önden çekiş

Frenler (ön/arka) Hava kanallı disk/disk

Lastikler 225/65 R17

Depo kapasitesi 55lt

Bagaj hacmi 310 lt

Ağırlık 1323 kg

Tüketim (fab. ver.) 5.3/6.2/7.7lt/100 km

Tüketim ( test ort.) 9.5 lt/100 km

Uzunluk 4278 mm

Genişlik 1808 mm

Yükseklik 1486 mm

Aks mesafesi 1578 mm

Fiyat 33.800 Euro

 

Tasarım 8/10

Genel hatlarında sıradışı olan efsanevi Beetle modeli andıran çizgileriyle boyutlarını büyümesine rağmen hem şirin hem de dikkat çekici görünmeyi başarıyor.

İç mekan 7/10

Kendine has tasarımını iç mekana oldukça başarılı bir şekilde taşımış. Hem nostaljik hem teknolojik ekipmanlar ile süslenmiş. Kapılarda ucuz hissiyat yaratan eşya göz bölmesi ve arka koltuklara iniş ve binişlerin çok zor olması puanlarını kaybettiği noktalar oluyor. Piano black çok şık fakat çizilmesi otomobil hastalarını sinir edecek bir detay.

Motor / Performans 9/10

Kaplumbağa artık ismiyle anılamaz çünkü gerçekten çok hızlı. 1.4 TSI 160 HP güç üreten motor sizi neredeyse her devirde koltuğa yapıştırıyor. Gerçekten çok başarılı olan TSI motorun yakıt tüketimi de oldukça şaşırtıcı. Bu performans ile yakıt göstergesinin gözünüzün önünde inmesini bekliyorsunuz ama ne yaparsanız yapın 10 litrenin üzerine çıkmıyor.

Kullanım / Sürüş özellikleri 7/10

Önden çekişli yapısını sık sık size patinaja kalarak hatırlatsa da gücü aktarma konusunda kusursuz. Gündelik kullanım açıdan gençlerin ve çiftlerin rahat ettirebilecek veya çocuklu ailelerin garajlarında ikinci otomobil olabilecek en stil sahibi araç olduğu kanısındayım. Sürüş konuşunda Golf kadar iyi olmasa da keyif alabileceğiniz bir otomobil.

Fiyat / Donanım 5/10

Beetle’ın fiyatına gelince Euro üzerinden satışa sunulmasıyla artan kur değerleri, başlangıç fiyatının yüksek olması ulaşılabilir bir model olmaktan uzaklaşıp, pahalı oyuncak olmanın ötesine geçemiyor. Donanım açısından USB ve Bluetooth bulunmamasının dışında eksiği bulunmuyor.

Sonuç

Beetle yeni versiyonuyla oldukça hem başarılı bir otomobil hem de Retro tasarımıyla sokakta onunla gezerken herkesin sizi parmakla göstereceği hem sevimli hem de sıra dışı bir otomobil olmuş. Ancak fiyatıyla koleksiyoncuların bir numaralı modeli olmanın dışına çıkamıyor.

5

 

Geçmişten geldi

Bu araca her baktığım zaman Vosvos çizgilerinin geçmişten gelen tarzını görerek mutlu oluyorum. Ama sonrasında da kendime şu soruyu sormaktan kendimi alamıyorum: Geçmişin şahane otomobili Vosvos’un birebir aynısını yollarda görsem daha iyi olmazmıydı. Çünkü MINI ve Fiat’ın yaptığı çizgi tasarımında bunu görüyorum ama Volkswagen biraz daha farklı olma çabasında olmuş.

konusanadam

Yorum için üye olun ve lütfen yazın.