Bu fiyatlarla Volvo XC40’ın işi çok zor

Volvo'nun en küçük SUV’u XC40 Türkiye'de resmi olarak tanıtıldı. Satış fiyatı el yaktığı için Volvo'nun işi hiç de kolay değil.

PAYLAŞ
Volvo XC40 Testi

Volvo’nun kompakt SUV segmentine giriş yaptığı modeli XC40 tasarımı ile dikkat çekmeyi başarıyor. Büyük kardeşlerinden daha modern bir görünüme sahip olan otomobil, özellikle gençlerin ve kadınların ilgisini çekebilir.

Volvo’nun yeni CMA olarak adlandırılan platformu üzerine inşa edilen otomobil, küçük boyutlarına rağmen ferah bir kokpite sahip. Dört yetişkinin rahatlıkla seyahat edebildiği modelde 450 litrelik bagaj hacmi sunuluyor. Bazı üst segmentte bulunan rakiplerinden daha büyük bir bagaj alanı bulunan XC40’ın arka koltuklarını yatırdığınızda bu alan, 1560 litreye çıkabiliyor.

Motor ve şanzıman uyumlu

İstanbul’da düzenlenen etkinlikte direksiyonun başına geçtiğim D4 kodlu motorun yer aldığı XC40, 190 HP güç ve 400 Nm tork üretebiliyor. 2.0 litrelik motor, 8 ileri otomatik şanzıman ile kombine edilmiş. Şanzımanın motor ile uyumu başarılı.

Sürüş konforu diğer Volvo modellerinden farklı değil. Süspansiyonları sert bir karaktere sahip olan model ile yoldaki kusurların ve kasislerin üzerinden bir miktar yavaşlayarak geçmek daha az sarsılmanızı sağlıyor. Direksiyonda ise iyileştirmeler mevcut. S90, S60 ve XC60 gibi modellerde daha sert olan direksiyon tepkileri bu modelde daha yumuşak. Özellikle şehir içi kullanımlarda sizi daha az yoracaktır.

Volvo XC40 modelinde aktif güvenlik özellikleri daha da arttırılmış durumda. Yoldaki olası tehlikelere karşı daha hassas ayarlanan sensörler olası bir kazanın önüne geçebilmek için hızlıca devreye giriyor. Ayrıca kör nokta uyarı sistemine de yeni özellikler eklenmiş. Geri geri gelirken arka çaprazdan gelen tehlikelere karşı önce sesli uyarı yapan sistem, duruma göre çarpışmayı önlemek için sert bir şekilde fren de yapabiliyor.

Volvo XC40 testi sonucu

Volvo XC40 ailenin en küçük üyesi ve premium kompakt SUV pazarında rakiplerini zorlamaya hazırlanıyor. Tasarımı ile dikkat çeken modeli farklı motor seçenekleri ile satın almak istiyorsanız bir süre daha beklemeniz gerekiyor.

Volvo XC40 Testi

TEKNİK VERİLER Volvo XC40 D4 

Motor (tip/silindir sayısı): Sıralı/4/Dizel
Motor hacmi: 1969 cc
Maksimum güç: 190 HP-4000 d/d
Maksimum tork: 400 Nm- 1750 d/d
Son hız: 210 km/s
0-100 km/s hızlanma: 7.9 sn
Tüketim (fab. ver.): 7.1/7.5/8.3 lt/100 km
FİYAT: 302.970 TL