Volvo XC90 kaç para ki XC40 satın alalım!

Volvo XC40’ın fiyatları belli oldu. Aracın satış fiyatı hiç ucuz değil. Bu yüksek fiyat satışlara nasıl yansır? Volvo XC40 alır mısınız?

PAYLAŞ

Atağa kalkan Volvo’nun yeni modeli XC40 başarılı olur mu? Volvo XC40 alır mısınız ?

Volvo ülkemizde önemli bir yenilenme sürecine girdi. İlk olarak ilk kez bir Türk Genel Müdür ile tepe yönetimini değiştiren marka, yeni modelleri ile de önemli bir atağa kalktı.

Buraya kadar her şey güzel. Ancak satış sonuçları gösteriyor ki Volvo’nun daha önünde çok uzun bir yol var. Bir premium marka olduğu için satışlarının geçtiğimiz yıl 5 bin adedi bile bulmaması belki kabul edilebilirdi; ancak Audi, Mercedes ve BMW gibi rakiplerin elde ettiği sonuçları görünce o zaman burada Volvo’nun bir eksiği var tezi ortaya çıkıyor.

Bana göre bu eksiklerin başında fiyat politikası geliyor.
Volvo modelleri şu anda oldukça yüksek fiyat etiketlerine sahip. Ne yazık ki böyle bir durumda da tüketiciler tercihlerini Volvo’dan yana değil de diğer Alman üreticilerden yana kullanıyor. Ayrıca markanın üzerine Çinli imajı öyle bir yapıştı ki bunu kırmak için araçlarının çamurluklarına, koltuklarına İsveç bayrağı ekliyor ama nafile…

Geçtiğimiz günlerde Volvo’nun yeni modeli XC40’ın fiyatları açıklandı. Aracın giriş modelinin fiyatı 191 bin 565 TL. Aslında bu fiyat için aracın sınıfı düşünüldüğünde yüksek sayılmaz demek mümkün. Ancak bu fiyat karşılığında 1.5 litrelik benzinli motorlu, manuel şanzımanlı ve sınırlı donanımlı bir modelin Türk tüketicisi tarafından kabul görmesi bence imkansız. Bu resmen “gel gel” modeli. Büyük ihtimalle bayiye gittiğinizde de bu fiyata bir araç bulamayacaksınız.

Aracın daha çok talep görecek otomatik vitesli modelleri ise 250 bin TL’den başlayan fiyat etiketine sahip. Üst paketlerde fiyat ise 300 bin TL’yi aşıyor.

500 bin TL karşılığında XC90 modelinin alınabildiğini düşününce XC40’ın başarılı olması bence çok zor. XC60’ın satış fiyatı da 380 bin TL dolayında. Yani yine XC40’a kıyasla avantajlı.

Elbette Volvo’nun satış rakamlarını düşünüce XC40’ın satış şampiyonu olmayacağı ve sınırlı bir talep göreceği aşikar ancak buna rağmen hala yüksek fiyat politikası izlemek ne kadar doğru?
Sosyal medyadan buna ilişkin sorduğum soruya da beklediğim şekilde cevaplar geldi. 6 bin kişinin katıldığı ankette 3 bin oy çıktı. İki bin kişi fiyatı yüksek bulurken 900 kişi aracı alırım demiş.
Buradan da anlaşılıyor ki fiyatı tüketiciler de yüksek bulmuş. Geçtiğimiz hafta Cenevre Otomobil Fuarı’nda Yılın Otomobili ödülünü alan XC40 bakalım arkasına aldığı bu rüzgarla beni yanıltacak mı?

Mert Duran

mert@otostil.com

Volvo XC40 alır mısınız ?