Volvo V40 R-Design

volvo_v40

Hem dizel hem otomatik üstelik bu fiyata

Kıran kırana rekabetin yaşandığı günümüzde gerek tasarımı gerekse sahip olduklarıyla farklılaşan bir model var; Volvo V40. Dizel motorlu ve Powershift şanzımanlı bu otomobil düşük fiyatıyla kelepir sayılabilir.

mertduranimzason

Ne yazık ki günümüzde otomobil sahibi olmak hiç kolay değil. Küçük sınıf araçların bile 40 bin TL civarında başlangıç fiyatıyla satıldığını düşünürsek ne yazık ki artık 100 bin TL fiyatlı araçlar ortalama fiyatlı demek zorunda kalıyoruz. Hal böyle olunca 80-90 bin TL bandındaki modeller bir anda kelepir oluyor.

Ancak V40 ise gerçekten bir kelepir. 82 bin TL’den başlayan başlangıç fiyatı ve Powershift otomatik şanzıman için sadece 2 bin TL fark ücreti bu aracı bir anda sınıfının yıldızı haline getiriyor. Ne yazık ki artık dizel-otomatik araç bulmak çok zor; bulunanların da otomatik şanzıman için istedikleri fark 8-10 bin TL’yi buluyor.

Yazıya fiyattan başladık madem onunla devam edelim. V40’ın test aracındaki gibi R-Desing versiyonun fiyatı ise 92 bin TL’yi buluyor. Elbette eklenecek birkaç kalemle birlikte bu rakam 100 bin TL’ye doğru iyice yaklaşıyor. Ancak bana kalırsa bu aksesuarlara hiç gerek yok. Eğer bir V40 satın almayı düşünüyorsanız R-Desing yerine daha küçük jant-lastikli alt versiyonu tercih etmekte fayda var. Nedeni ise yazımın devamında gizli.

volvo_v4arka

Tasarım güzel ancak gözleri kamaştırmıyor

Volvo V40 kesinlikle zarif ve güzel bir otomobil. Önden arkaya bütünlük içindeki tasarımında harmoni hakim. Ancak Volvo’nun diğer modellerinde olduğu gibi ortak yüz kullanılmasından ötürü modelin çok da öne çıkan bir tasarımı bulunmuyor. En azından test aracındaki R-Design versiyonunda biraz daha farklılık beklerdim. Ancak dediğim gibi tasarım buna rağmen çok şık.

İç mekan çok etkileyici

İç mekan ise tam bir zevk ürünü olduğunu hissettiriyor. Ne yazık ki Volvo’nun kullanmaya başladığı ve havada duruyormuş gibi duran orta konsol tasarımı herkesin hoşuna gitmiyor. Bu tasarıma büyük eleştiriler yapanlar olsa da bana göre aracın geneliyle uyumlu haldeki konsolda dikkat çeken tek olumsuzluk düğmelerin fazlalığına alışmak için zaman geçmesi. Ancak son zamanlarda başka bir Volvo kullandıysanız bu yerleşim sizi için sorun olmayacaktır.

Demiştim ya V40’ın dış tasarımı gözleri kamaştırmıyor diye; iç mekanda da aynı etkiyi bulamıyorsunuz. Ancak buna karşılık kesinlikle önemli bir zayıflık veya tasarımda göze batan olumsuzluk da yer almıyor. Sportif tatlar sevenlerin hoşuna gidecek koyu renklerle hazırlanan iç mekanda açıkçası ben daha açık renkler tercih ederdim. Küçük camların da etkisiyle ferahlık hissi yüksek değil. Benim gibi ortalamaların üzerinde; iri tabir edilen biri iseniz o zaman açık renkler ve daha fazla ferahlık şart.

volvo_v40

V40, 4 kişi için mükemmel bir yaşam alanı sunuyor. Aracın yaşam alanındaki hacim kesinlikle yeterli. 5 kişi kullanımlarda ise arka koltukta omuzlar için yeterli alan kalmıyor. Ancak çocuklu yerleşimlerde ise bir sıkıntı yaşanmıyor. Asıl büyük sıkıntı aracın bagaj kapasitesinde yaşanıyor. Ne yazık ki 335 litrelik bagaj kapasitesini beğenmek mümkün değil. Günümüzde bu bagaj hacmini sunan küçük sınıf otomobiller var. Bu nedenle de kalabalık aileler V40 modelini tercih etmekten uzak kalıyor.

Dizel motor için çok fazla söze gerek yok

V40’ın fiyatı dışında bir başka önemli kozu da dizel motoru. Pek çok araçta görev yapan bu motor yıllar geçmesine rağmen önemli bir eksikliği olmamasıyla öne çıkıyor. Günümüzde üreticiler birkaç yılda araçları ve motorları elden geçirse de bu ünitenin bunca yıldır aynı şekilde kalması onun gerçekten iyi bir mühendislik ürünü olduğunu ortaya koyuyor. Arıza istatistiklerinde de genel olarak sorunsuz kabul edilen motorun kağıt üzerindeki değerleri de başarılı.

volvo_v4arka2

115 HP güç ve 270 Nm tork üreten motor ilk kalkış anında nazlı bir tablo sergilerken yüksek süratlere çıkma konusunda da çok istekli değil. Bunda ise yazımın başında belirttiğim 17 inçlik jantların etkisi büyük. Elbette bu motor bir performans ürünü olarak hazırlanmamış ancak bu jant-lastik kombinasyonu ile sınırlı olan güç iyice kayboluyor ve gerek tüketim yükseliyor gerekse de motora fazla yüklenildiği için iç mekanda gürültü seviyesi artıyor. İşte bu nedenle bu araçta 16 inçlik jantlar kesinlikle daha iyi bir tercih olacaktır.

Her ne kadar büyük jantlar güçten çalsa de yol tutuş konusunda araca olumlu etki sağlıyor. V40’ın dinamik şasisinde etkisiyle özelikle virajlarda aracı kullanmak keyif veriyor. Etli direksiyonun ele oturan yapısı da sürüşleri keyifli hale getiren bir başka detay.

Donanım zengin, fiyat avantajlı

Donanım konusunda oldukça bonkör olan V40’da güvenlikten konfora kadar farklı alternatiflerin sunulmasıyla kendi beğeninize göre bir araç yaratma imkanı sunuluyor. Aksesuarların el yakmayan fiyatları sayesinde de uzun yıllar keyifle binilebilecek bir araç satın alma imkanını sunulması Volvo sahiplerinin neden araçlarının uzun yıllar kullandığını iyi bir şekilde kanıtlıyor.

V40’ın fiyatının yazını başında dediğimiz gibi ucuz olması akıllarda kalite ilgili soru işaretleri oluşmasına neden olsa da onunla yapılan kısa yolculuklardan sonra bile bu endişenin yersiz olduğunu anlıyorsunuz.

volvo_v40ön

Beğendik

Tasarım, motor, müzik sistemi, fiyat

Beğenmedik

Performans, ferahlık hissi, bagaj kapasitesi

 

Teknik veriler Volvo V40 D2 R-Design

Motor (tip/silindir sayısı) Sıralı/4

Yerleşim Önde enlemesine

Supap/eksantrik sayısı 16/2

Motor hacmi 1560 cc

Maksimum güç 115 HP-3600 d/d

Maksimum tork 270 Nm-1750-2500 d/d

Son hız 190 km/s

0-100 km/s hızlanma 12.1 sn

Şanzıman 6 ileri otomatik

Aktarma Önden çekiş

Frenler (ön/arka) Hava kanallı disk/disk

Lastikler 225/45 R17

Depo kapasitesi 52 lt

Bagaj hacmi 335-1030 lt

Ağırlık 1526 kg

Tüketim (fab. ver.) 3.8/4/4.4 lt/100 km

Tüketim ( test ort.) 6.1 lt/100 km

Uzunluk 4369 mm

Genişlik 1783 mm

Yükseklik 1420 mm

Aks mesafesi 2647 mm

Fiyat 92.200 TL

 

Tasarım 8/10

Volvo V40 bir station ve hatchback modelin karışımından oluşan tasarımıyla çok iddialı bir otomobil. Aracın önden arkaya bütünlük içindeki çizgileri sayesinde kusur bulmak çok zor. Ancak firmanın diğer modelleriyle aynı yüzü taşımasından ötürü aracın tasarımında beklenen etki yaratılamamış. En azından test aracındaki R-Design modelinde daha fazla farklılık olmasını beklerdik.

İç mekan 8/10

Ortak parçaların hakimiyetindeki iç mekanda kullanılan malzemenin kalitesi ve işçilik sınıf ortalamalarını rahatça yakalıyor. Ancak test aracındaki gibi koyu renkler tercih edilirse ferahlık hissi ciddi biçimde azalıyor. Küçük camların da etkisiyle kesinlikle açık renkleri tercih etmek gerekiyor.

Motor / Performans 6/10

Pek çok otomobilde kendisini defalarca kanıtlamış olan 1.6 litrelik dizel ünite için kötü konuşmak çok zor. Motor üstüne düşen ne varsa yapıyor. Ancak otomatik şanzıman ve 17 inçlik jantların etkisiyle V60 ne yazık ki performans olarak çok başarılı bir araç değil. Buna karşılık performanstan kaybettirdiklerini düşük tüketimle kazanmayı başarıyor.

Kullanım / Sürüş özellikleri 7/10

Performansa olumsuz etki etse de büyük jantlar yol tutuşa büyük katkı sağlıyor. Ele oturan etli direksiyonuyla beğeni toplayan V40, dinamik şasi sayesinde de virajlarda keyif veriyor. Zorlanmaya başladığı anda önden kaymaya başlayan aracı izine sokmak için ESP’nin devreye girmesi şart. Ancak sistem biraz yavaş çalışıyor.

Fiyat / Donanım 9/10

Volvo V40’ın fiyatını düşünürken hangi araçları dikkate almamız gerektiğini açıkçası ben bulamadım. Onu bir SW olarak düşünmek mümkün değilken bir HB olarak değerlendirmek de haksızlık. Bu nedenle de aracın birebir rakibi olarak model bulmak çok zor. Sınıf ortalamalarını düşünürsek 90 bin TL dolayındaki fiyat etiketi günümüz için kelepir sayılabilir. Ne yazık ki bu tarz araçlarda artık 100-110 bin TL’yi bile görmek mümkün.

Sonuç

Volvo V40 çok önemli kozlara sahip bir otomobil. Göze hoş gelen tasarımı, kendisini kanıtlamış dizel motoru, kalite hissi, yüksek marka imajı gibi pek çok olumlu özelliği bünyesinde barındıran aracın eksiklikleri ise düşük yükleme kapasitesi ve performans olarak öne çıkıyor. Nispeten uygun fiyatının da etkisiyle eğer aileniz çok kalabalık değilse V40 şiddetle tavsiye edebileceğimiz bir model.

volvo_v40detay

Comments are closed.