Volkswagen Ford ile anlaştı Transporter yerli oluyor

Volkswagen ve Ford, ticari araçlarda başlattıkları küresel işbirliğini Detroit Otomobil Fuarı’nda yaptıkları ortak bir açıklamayla resmen duyurdu.

PAYLAŞ

Yapılacak işbirliğine bağlı olarak Volkswagen’in hafif ticari modeli Transporter, Ford Otosan Gölcük fabrikasında üretilecek. Volkswagen Ford anlaşma sağladı.

2001 yılında 40 bin adetlik Transit üretim kapasitesiyle kurulan Ford Otosan tesisleri şu anda yıllık 440 bin adet üretim kapasitesine sahip. Tesiste üretimi devam eden ticari araç modelleri Transit, Custom ve Courier’e anlaşma sonrası VW Transporter da eklenecek.

Ayrıca iki marka elektrikli ve otomatik sürüş teknolojisinin ortak geliştirilmesi alanında da işbirliği yaparak önemli bir tasarruf hedefliyor. Volkswagen’in elektrikli araçlarından kullanmak için geliştirdiği MEB araç platformundan Ford lisans ödeyerek yararlanabilecek. Ford Ranger pick-up platformu da VW tarafından kullanılmasının önü açılacak.

Geçen yıl 1.2 milyon ticari sattılar

İttifakın ilk ürünü olan Ford yapımı orta büyüklükte bir pikapın 2022’de satışa çıkması bekleniyor. Orta büyüklükte bir pikaptan sonra, Ford iki şirketin ayrı ayrı markalarla satması için daha büyük araçlar tasarlamayı ve inşa etmeyi bekliyor. VW ve Ford’un 2018’de sattığı hafif ticari araç adedi 1.2 milyon adedi geçti. Son 5 yılda önemli bir büyüme gösteren bu alanda iki şirket 2023’e kadar finansal sonuçlarını daha da iyileştirip bu alanda sektörde yapılmış en yüksek hacimli işbirliğine ulaşmayı hedefliyor.

Yapılacak işbirliğini Ford Motor Şirketi Başkanı ve CEO’su Jim Hackett ile Volkswagen CEO’su Herbert Diess Detroit Otomobil Fuarı’nda açıkladı.

Ford ve VW’nin birlikte ticari araç üretmesi aslıda yeni değil ve oldukça eskilere dayanıyor. İki şirket 1991 yılında kurdukları bir şirketle Portekiz’de Ford Galaxy ve VW Sharan’ı ortak olarak üretiyordu. 1996 ila 1995 arasında Seat Alhambra’yı birlikte ürettiler. 1998’in sonunda VW, Ford’un ortak üretimdeki hisselerini devraldı. VW ve Seat 2010 yılına kadar daha da gelişmiş olan Sharan ve Elhamra’yı bu tesiste üretti.