VW Amarok 2.0 BiTDI

volkswagen_amarok

Ticari araçlar hiç bu kadar iyi olmamıştı

Volkswagen’in pick-up sınıfında ürettiği ilk araç olan Amarok, sınıfında sadece onda sunulan 8 ileri otomatik şanzımanıyla son derece iddialı olmayı başarıyor.

yagizimzason

Dinamik ve konforlu sürüş karakteriyle bilinen Volkswagen, otomatik şanzıman-dizel motor kombinasyonuyla başarılı satış rakamlarına ulaştı. Aynı satış taktiğini ticari modellerine de uygulayan Alman otomotiv devi, Amarok’a yeni geliştirdikleri 8 ileri otomatik şanzımanı ekleyerek başarıya kaldığı yerden devam etmeyi planlıyor.

Otostil ekibi olarak biz, dizel motor ve otomatik şanzımana sahip Amarok’un beklentileri karşılayıp karşılamadığını test etmek için bu hafta köşemizde ağırlamaya karar verdik.

volkswagen_amarok

Heybetli yapısı güven veriyor

Radikal hatlarını tüm ürün gamında koruyan Volkswagen, Amarok’da bu geleneğe son vermiş. Sınıfının en güçlü modellerinden biri olduğunu daha ilk görüşte size anlatıyor. Kaslı yapısını gerek detaylarda gerekse de bütüne yansıtan model sportif bir pick-up olduğunun mesajını veriyor.

volkswagen_amarok

Detaylarda azalan kalite

Heybetli ve albenisi yüksek bir modelin iç mekanına geçtiğimizde oldukça ferah bir alan ile karşılaştık. Vücudu saran ve sizi yormayan geniş koltukları, bir hayli fazla olan baş mesafesiyle hem sizi hem yolcuları rahat ettireceği kesin. Amarok’ta gösterge paneli, direksiyon simidi ve klima kontrol ekipmanları gibi birçok malzemeler diğer modelleriyle ortak olarak kullanılıyor. Genel olarak başarılı işçiliğe sahip olsa da, Amarok’da mühendisler detaya önem vermemiş olmaları mükemmeliyetçi olanlara üzecek noktalardan biri. Havalandırmaların altında yer alan işlevi olmayan siyah yuvarlak kapaklar da göze hoş gelmiyor.

volkswagen_amarok

Motor ve şanzıman uyumu kusursuz

Amarok’ta devasa kaputun altında saat gibi çalışan yeni 2.0 litre BiTDI motora yer verilmiş. Bu motor 4000 d/d’de 180 HP güç, 1750 d/d’den itibaren 420 Nm tork değeri üretiyor. Geliştirilen bu motorla eski versiyonundan 17 beygir daha güçlenerek  son derece çevik bir yapıya kavuşmuş. Geliştirilen bu ünite daha sessiz çalışma karakterine bürünmüş ve bu özelliği onun iç mekana daha az motor sesi gelmesini sağlamış.2.2 tona yaklaşan ağırlığına rağmen motor ve şanzıman yakıt tüketimini minimum seviyede tutmak için ne gerekiyorsa yapıyor. Tabii ki bu değerleri düşük tutmak tamamen sizin elinizde! Fabrika değerlerine göre karma kullanımda 8.2 lt/100 km’lik tüketim değerine sahip olan Amarok ile şehir içi veya performans odaklı kullanımlarda 10 litrelerin üstünde dolanmaya başlıyorsunuz.

Direksiyon sistemi elden geçmeli

Motor ve şanzıman uyumu ile göz dolduran Amarok yola çıkılınca ne yazık ki bu disiplinde çok da iyi bir araç olmadığını ortaya koyuyor. Bunun sebebi de aracın arazi de kendisini daha rahat hissetmesi. Asfalt yollarda ilerlerken direksiyon sitemi aracın geneline göre hissiz kalıyor. Bunun dışında büyük boyutlar ve yerden yüksek yapı nedeniyle yan rüzgarlardan da etkilenen Amarok, 12.95 metrelik dönüş çapı ile de dar alanlarda kullanımı kolay olmayan bir model.

Arazş özellikleri son derece yüksek olan Amarok 28 derecelik yaklaşma, 17.6 derecelik uzaklaşma ve 23 derecelik karın açılarına sahip. 45 derecelik eğime sorunsuz tırmanabilen Amarok, 49.7 derecelik yan eğimlerde de yol alabiliyor.

 volkswagen_amarok

Ticari kullanım için lüks kalıyor

Kalitesini ve konforunu size yüksek fiyat etiketiyle sunması bu araç için beklenmedik bir durum değil. 72 bin TL’den başlayan fiyat etiketine sahip olan Amarok, test aracındaki gibi donanım ve otomatik vites tercih edildiğinde 96 bin TL’lik oldukça lüks sayılabilecek bir bedelle satın alınabiliyor.

 

Beğendik

Motor şanzıman uyumu, geniş iç mekan hacmi, eşya gözü ve yükleme kapasitesi

Beğenmedik

Fiyat, park etmek zorluğu, kullanıma göre artan yakıt tüketimi

 

Teknik veriler Volkswagen Amarok 2.0BiTDI

Motor (tip/silindir sayısı) Sıralı/4

Yerleşim Önde enlemesine

Supap/eksantrik sayısı 16/2

Motor hacmi 1968 cc

Maksimum güç 180 HP-4000 d/d

Maksimum tork 420 Nm-1750 d/d

Son hız 179 km/s

0-100 km/s hızlanma 10.9 sn

Şanzıman 8 ileri otomatik

Aktarma Dört tekerlekten çekiş

Frenler (ön/arka) Hava kanallı disk/kampana

Lastikler 255/60 R18

Depo kapasitesi 80lt

Bagaj hacmi 2.52 m2/920 kg

Ağırlık 2128 kg

Tüketim (fab. ver.) 7.2/8.2/10.0 lt/100 km

Tüketim ( test ort.) 10.4lt/100 km

Uzunluk 5254 mm

Genişlik 1954 mm

Yükseklik 1834 mm

Aks mesafesi 3095 mm

Fiyat 96.300TL

 

Tasarım 7/10

Genel hatlarında radikal VW çizgilerinin hala kullanıldığı Amarok yüksek yapısına rağmen hem dinamik hem de dikkat çekici görünümüyle ön plana çıkıyor.

İç mekan 7/10

Geniş ve ferah iç mekana sahip olan Amarok, ticari kullanıma göre tasarlanmış. 5 kişi rahat rahat sorun yaşamadan seyahat edebilir. Özgünlükten uzak sade ama derli toplu ön konsol renk kombinasyonuyla daha iç açıcı olabilirdi. İniş ve binişler için basamak standart olmalı.

Motor / Performans 9/10

180 HP güç üreten motor homurtulu yapısını sadece üst devirlerde kabine alıyor. Üretilen her beygiri güç kaybı yaşamadan yola aktarırken, vites geçişlerinin çabuk olması Amarok’un en büyük kozu. Ağırlığın da etkisiyle Amarok sportif sürüşlerden çok, uzun yolda ve off-road kullanımlarda keyifli bir araç. Motorun gücünü yere aktarması için 1750 d/d’nin yeterli olması ve uzun yolda 8. vitesin düşük devir çevirerek seyahat imkanı sunması oldukça sevindirici.

Kullanım / Sürüş özellikleri 7/10

Dört çekerli yapısı ile oldukça iyi bir yol tutuş sunan Volkswagen hissiz direksiyonu ile kazandığı puanları kaybediyor. Ticari amaç için üretildiğini göz önünde bulundurunca direksiyonun yeterli hassaslığa sahip olduğunu söyleyebiliriz. Her ne kadar yerden yüksek yapıda olsa da yan rüzgarlardan son derece az etkilenen Amarok 18 inçlik jant-lastik kombinasyonuyla dahi arka koltuktaki oturanların konforlu yolculuk etmesini sağlıyor.

Fiyat / Donanım 5/10

Volkswagen markalı araçlar ergonomik ve ekonomik olmalarıyla bilinir. Amarok’da da aynı durum söz konusu. Sınıf standartlarının üstünde kalan fiyat etiketi, beklentiyi yükseltiyor. Donanım açısından zayıf kalan Amarok dizel ve otomatik şanzımanı, konforlu yapısı ve ergonomik olmasıyla negatif okları geri çevirerek pek çok müşterinin beğenisini kazanıyor. 96 bin TL’lik fiyat etiketinin karşılığında sunduklarıyla sizi memnun edecektir.

Sonuç

Eksilerine rağmen artılarıyla albenisi olan Amarok, size kullanışlı, güvenilir, ekonomik olmasının yanında istediğinizde yolun dışına çıkıp eğlenebilme imkanı sunan bir pick-up. Fiyatının yüksek olması önemli olsun olmasın karşılığında sunduklarını görünce sizi memnun edecektir.

volkswagen_amarok

Yorum için üye olun ve lütfen yazın.