En iyi dizel otomatik hangisi?

ODD verilerine göre artık Türkler dizel motorlu kompakt sınıftaki modelleri tercih ediyor. Peki bu zorlu sınıfta birinci olmak için ne lazım? Hangi özellik satın almada en önemli kriter? Tüm yönleriyle kompakt sınıftaki modeller içinde zirveye oynayan bu 4 modelden hangisi sizin beklentilerinizi karşılayacak?

Türkiye bir sedan cenneti olarak bilinir. Yıllardır tüm satış rakamları dikkate alındığında hep sedan modeller zirvede yer alır. Ancak artık bu durum değişmiş gibi görünüyor. Filo otomobillerini göz ardı edersek neredeyse sedan modelleri üst ve üst-orta sınıf dışında göremeyeceğiz.

Peki ama bu kadar büyük bir değişimin nedeni ne?

Her şeyden önce artık X kuşağının otomobil alımında etkisi yok denecek kadar. Artık söz sahibi onların çocukları olan Y kuşağı. Bu değişiklikle birlikte daha trend bir yaşam sürmek isteyen Y kuşağı HB modelleri tercih eder hale gelmiş. Karoser farklılıklarının HB modellerdeki iddialı tasarımların ve park kolaylıklarının da etkisi büyük.

Dizel motor tercihinin ise yine ekonomiyi yapmayı seven Y kuşağı nedeniyle talep gördüğü bir gerçek. Ayrıca araçların ikinci elde minimum değer kaybetmesini isteyen tüketiciler nedeniyle ihtiyaçları olmasa da çoğunluğa uymak adına dizel motor talep görüyor.

Trafiğin her geçen gün artması sebebiyle ve günümüzdeki otomatik şanzımanların manuel kutulara göre yakıt ve performans anlamında önemli dezavantajları olmaması sayesinde de otomatik şanzımana olan rağbet de önemli ölçüde artmış.

1

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) verilerine göre bu yıl Nisan ayı sonu itibariyle dizel otomobillerin payı %63,62’ye, otomatik şanzımanlı modellerin payı ise %53,49’a yükselmiş. Kompakt modellerin payı ise %50,24 seviyesinde. Tüm bu veriler gösteriyor ki ülkemizde tüketiciler için artık dizel motorlu-otomatik şanzımanlı-kompakt modeller vazgeçilmez.

Peki ama bu sınıfta bu kadar tercih varken öne çıkmanın altın kuralı nedir? Hangi modeli tercih etmeli?

Açıkçası bu soruya objektif yanıt vermek çok zor. Sebebi ise nihai satın almayı belirleyen tüketici beğenisi. Yani aslında bu sınıfta pek çok model olmasına rağmen öne çıkmak çok zor.

Biz ise satış rakamlarını dikkate alarak bu sınıfın en iddialısı 4 modeli bir araya getirdik. Ford Focus, Opel Astra, Renault Megane ve Volkswagen Golf birinci olmak için karşı karşıya geldi. Bu zorlu mücadele birinciyi bulmak hiç kolay olmadı. Her modelin kendine has önemli bir artısı bulunurken toplamda birinciyi hangi özellikler mi belirledi? Sorunun cevabı yazının devamında…

2

TASARIM ÇOK ÖNEMLİ

Satın almada en önemli kriterlerin başında tasarım geliyor. Kim ne derse desin araçların tasarımları kadın-erkek, genç-yaşlı herkesin önem verdiği ancak bunu fazla dillendirmek istemediği bir konu. Gerçekçi olalım dikkat çekmeyi herkes sever ve tasarım da bunu sağlayan ilk başlık.

Renault Megane bu dört model arasında gruba en son dahil olan model. Renault’nun yeni tasarım felsefesinin ürünü olan Megane, ağabeyi Talisman ile benzer çizgilere sahip. Oldukça elit ancak buna karşılık sportif görünen model bu sayede sınıfının en dikkat çeken aracı oluyor. Megane’ın arka tasarımı onun karakteristiği olduğu için aynı zamanda çok radikal.

Bu sınıfa kısa süre önce dahil olan Opel Astra ise bu dörtlü içinde bu yılki Yılın Otomobili ödülünü alması ile öne çıkan bir model. Avrupalı gazeteciler tarafından birinci seçilen Astra, konu tasarım olduğunda ne yazık ki çok öne çıkamıyor. Aslında bu modelin tasarımı göze son derece hoş gelse de ne yazık ki araçtaki “yeni” ibaresinin hakkını verecek önemli değişiklikleri bulmak mümkün değil.

Astra’nın tasarımında en belirleyici olan değişiklikler opsiyonel olan ödüllü Led Matrix farlarla fark ediliyor. Geceyi bir anda gündüze çeviren bu farlar aracın yüzünün premium modelleri andırmasını sağlamış.

Ford Focus ilk nesliyle çok radikal bir otomobildi. Asimetrik detayları ile fark yaratan Focus, yeni neslinde benliğinden bir hayli kaybetmiş olsa da sonuçta şık bir otomobil olarak karşımıza çıkıyor. Aracın ön tasarımı ABD’li modelleri andırırken arka tasarım daha sade ancak şık hatlarla bezenmiş.

Kompakt sınıfın her zaman birincisi kabul edilen Golf ise konu tasarım olduğunda artık geride kalıyor. Ne yazık ki Golf’ün tasarımında çok düz, albeniden uzak çizgiler tercih edilmiş. Sonuçta ortaya çıkan otomobil için kötü demek mümkün değil ancak ne yazık ki bu tasarım dikkat çekmekten uzak.

3

İÇ MEKANDA TEKNOLOJİ

Kompakt sınıftaki değişlikler sayesinde 10 yıl öncesinin üst sınıf teknolojileri artık hayatımızda. Şerit takip sistemleri, otomatik park sistemleri, otomatik fren yardımcıları gibi pek çok donanım bu otomobiller için artık vazgeçilmez kalemler.

Buna karşılık iç mekanlarda genişlik ve geniş yükleme alanı da Y kuşağının önemli tercih sebepleri arasında yer alıyor.

Focus iç mekan konusunda koyu renkleri ile dikkat çeken bir otomobil. Ferahlık konusunda eksikleri olan bu otomobil, yaşam alanı genişliği konusunda pek çok rakibini geçmeyi başarıyor. Kullanılan malzeme kalitesinin yüksek olduğu araçta bazı noktalarda montaj hatalarının olması dikkat çekiyor.

Opel Astra eski neslinde düğme sayısı nedeniyle sık sık eleştiri almasıyla ünlü bir modeldi. İç mekanında 40’dan fazla düğme ve şalteri bulunan modelin yeni neslinde bu sayı azaltılmış olsa da hala düğme sayısı hiç de az değil. Üstelik bu düğmelerin ergonomik sorunlarının olması da dikkat çekiyor. Aracın 2662 mm’lik dingil mesafesine rağmen sunduğu yaşam alanı rakiplerinden fazla değil.

Megane en yeni olmasının avantajını iyi kullanmış gibi duruyor. Rakiplerinin ne eksiği varsa o konuda iyileştirmelerin yapıldığı araçta ergonomi sorunun azaltılması adına tabletvari bir kumanda grubu kullanılmış ve aracın pek çok düğmesi ortadan kalkmış. Genel olarak Megane iç mekanıyla öne çıkan bir model olmasına rağmen ne yazık ki hala önemli eksikleri de bünyesinde barındırıyor. Örneğin 10 yıl öncesindeki Megane modeli ile ortak parçaların kullanılması ve konsolun alt kısmında ucuz malzemenin yer alması bu araca yakışmıyor.

4

Golf adı geçtiği yerde kendisine birinci gözüyle bakılan bir modeldir. Yaklaşık 15 yıldır hangi test ve karşılaştırmaya katılsa hep birinci çıkan Golf’ün bu karşılaştırmada işi hiç de kolay değil. Ergonomi olarak sorunsuz olsa da aracın iç mekanında tıpkı dış tasarım gibi düz hatların olması artık bu sınıfta tercih edilmeyen bir uygulama. Genişlik konusunda ortalamaları yakalayan modelin iç mekanında rakiplerden daha az teknolojik ekipman olması Golf’ün önemli puanlar kaybetmesine neden oluyor.

PERFORMANS TÜKETİMİ ETKİLİYOR

Dizel motorların güçsüz olduğu için tercih edilmediği günler geride kaldı. Günümüzde neredeyse litre başına 100 HP güç üreten dizel motorları görmek mümkün. Kompakt sınıfta ise bu rakama ulaşan model çok çok az. Buna karşılık 1.6 lt’ye kadar olan kompakt dizel motorlularda ortalama 110 HP güç üretildiğini görüyoruz. Ancak Opel Astra gibi örnekler bu sınıfta çıta yüksekliğini belirliyor. Astra 136 HP gibi oldukça iddialı güç üretirken bu yüksek güç sayesinde rakiplerinden performans olarak önde yer alıyor.

Performans beraberinde tüketim sorunlarını da getirdiği için Astra yüksek güçle birlikte en çok tüketen model oluyor. Sürüş dinamiklerinde Astra öncüsünden 150 kg daha hafif olmasıyla öne çıkıyorken bu ağırlık azaltılması sayesinde sürüş karakterini bir hayli iyileştirmiş. Ancak bu modelde hala arka süspansiyonun gürültülü çalışması ve arka koltuğuna gelen vuruntu seslerine çare bulunmamış.

Performans konusunda bu 4 model arasından en zayıf olan ise Renault Megane oluyor. Aslında Megane’da 1.6 litrelik 130 HP’lik güçlü bir seçenek olsa da bu motor sadece manuel şanzımanla alınabildiği için karşılaştırmamızda eski teknoloji 8 supaplı ünite ile yer alıyor. Bu motor güç olarak ortalamaları yakalasa da performans olarak rakiplerinden bir hayli geride kalıyor. Buna karşılık bu güç ünitesinin ekonomisini değil kalan 3 model; bu sınıftaki neredeyse hiçbir araç yakalayamıyor.

Golf bu sınıfta en zengin motor ailesine sahip model olmasına rağmen konu dizel otomatik seçenek olduğunda sadece 1.6 TDI DSG seçeneği ile yer alıyor. Golf’ün motoru ile şanzımanın uyumu oldukça yüksekken, bu sayede kullanım keyfi artıyor.

Ford Focus yeni 1.5 litrelik TDCi motoru ile en yeni teknolojik motora sahip model. 120 HP ile en küçük hacimden en fazla gücü elde ediyor. Bu motorun satışa sunulmasıyla bir anda satış rakamlarını artıran Focus iddialı direksiyonu, kusursuz çalışan süspansiyonu ve verdiği sportif his ile motorundan gelen gücü yola sorunsuz ve neredeyse kusursuz biçimde aktarıyor. Bu özellikleri ile tam bir sürücü otomobili olan model rakipleri karşısında bu disiplinde önemli avantaja sahip.

5

FİYATLAR ARASINDA UÇURUM VAR

Kim bir otomobil aldığında satış fiyatına bakmaz ki? Bu dört model arasında da satış fiyatı tercih için  önemli bir etken. Bu konuda Renault Megane rakipleri arasında çok önemli bir avantaja sahip. Modelin rakiplerinden %10 daha düşük başlangıç fiyatı bile başlı başına satın alınması için bir sebep olabilir. Buna karşılık Golf’ün Megane’dan 17 bin TL daha fazla bedelle satılmasının izahı yok. Artık ömrünün sonuna gelmiş bir modelin, üstelik de rakiplerinden daha düşük donanıma sahip olmasına rağmen bu kadar yüksek bedelle arz edilmesi tamamen marka imajının etkisi. Ancak unutmamak gerekir ki bu marka imajları bir skandalla sallanabilir. Emisyon skandalı sonrası satış rakamları dibe vuran Golf bu fiyat etiketleri ile devam ederse yıl sonunda tüm rakiplerinin gerisinde kalacaktır.

SONUÇ

Ülkemizin en çok tercih edilen araçları artık dizel motor ve otomatik şanzımana sahip kompakt sınıf modelleri. Bu segmentte büyük bir rekabet yaşanırken model sayısı da hızla artıyor. En popüler modelleri bir araya getirdiğimiz bu karşılaştırmada Renault Megane teknolojik donanımları ve rakiplerini ezen fiyat etiketi ile galibiyeti hak etti. Ford Focus üstün yol tutuşu ve kullanıcısına verdiği sportif hissi ile ikinci olurken, Astra bu sınıfın lideri olarak kabul edilen Golf’ü 1 puanla geçmeyi başardı. Golf’ün bu sonucu alması şaşırtıcı olabilir ancak unutmamak gerekiyor ki şu anda satılmakta olan 7. nesil artık yaşlandı ve kısa bir süre sonra yenilecek.

Teknik veriler FORD FOCUS OPEL ASTRA RENAULT MEGANE VW GOLF

Motor (tip/silindir sayısı) Sıralı/4 Sıralı/4 Sıralı/4 Sıralı/4
Yerleşim Önde enlemesine Önde enlemesine Önde enlemesine Önde enlemesine
Supap/eksantrik sayısı 16/2 16/2 8/1 16/2
Motor hacmi (cc) 1499 1598 1461 1598
Maksimum güç (HP-d/d) 120-3600 136-3500 110-4000 110-3200
Maksimum tork (Nm-d/d) 300-1750 320-2000 250-1750 250-1500
Son hız (km/s) 193 200 187 195
0-100 km/s hızlanma (sn) 10.9 10.1 12.3 10.5
Şanzıman 6 ileri Powershift 6 ileri otomatik 6 ileri EDC 6 ileri DSG
Aktarma Önden çekiş Önden çekiş Önden çekiş Önden çekiş
Frenler (ön/arka) Hava kanallı disk/disk Hava kanallı disk/disk Hava kanallı disk/disk Hava kanallı disk/disk
Lastikler 205/55 R16 225/45 R17 205/55 R16 205/55 R16
Depo kapasitesi (lt) 53 48 47 50
Bagaj hacmi (lt) 316 360 384 380
Ağırlık (kg) 1358 1289 1454 1317
Tüketim (fab. ver.)(lt/100 km) 3.9/4.6/5.8 4.9/5.6/6.8 3.6/4.0/4.7 3.6/3.9/4.4
Uzunluk (mm) 4360 4370 4359 4255
Genişlik (mm) 2010 1809 1814 1799
Yükseklik (mm) 1469 1485 1447 1452
Aks mesafesi (mm) 2648 2662 2669 2637
Fiyat* 84.200 TL 84.800 TL 77.500 TL 94.900 TL
Fiyatlandırmada modellerin baz versiyonları esas alınmıştır.

Test verileri FORD FOCUS OPEL ASTRA RENAULT MEGANE VW GOLF

0-100 km/s hızlanma (sn) 11.3 10.3 12.9 10.8
0-400 m (sn) 18.8 17.8 20.7 18.1
100-0 km/s fren (soğuk)(m) 40.2 40.1 39.3 40.2
100-0 km/s fren (sıcak)(m) 39.9 39.5 39.5 40.6
Gürültü 100 km/s (dB) 66 66 67 68
Test tüketimi (lt/100 km) 6.3 6.5 5.7 5.9
Menzil (km) 841 738 824 847

Puanlama Maksimum Puan FORD FOCUS OPEL ASTRA RENAULT MEGANE VW GOLF

Tasarım 10 8 8 9 7
İç mekan 10 8 7 9 7
Motor 10 8 9 7 8
Şanzıman 10 8 8 7 9
Performans 10 7 8 6 8
Yol tutuş 10 9 7 8 8
Fren 10 8 8 9 8
Tüketim 10 7 7 9 8
Donanım 10 8 7 8 7
Fiyat 10 8 8 9 6
Toplam 100 79 77 81 76
Sonuç 2. 3. 1. 4.

Fiyatlandırmada modellerin baz versiyonları esas alınmıştır.