Trump otomotivi Kanada’da bitirmek üzere

Amerika Başkanı Donald Trump ek vergi kararları ile Kanada otomotiv endüstrisini bitirecek.

PAYLAŞ
Trump otomotiv

Amerika Başkanı Donald Trump ek vergi kararları ile Kanada otomotiv endüstrisini bitirecek. Trump otomotiv yaptırımları hız kesmeden devam ediyor.

Amerika Başkanı Donald Trump’ın ülke dışından gelen otomobillere ek vergi başta olmak üzere aldığı caydırıcı kararlar komşu ülke Kanada’nın otomotiv endüstrisinin sonunu getirebilir.

Enerji üretiminin ardından Kanada’nın en büyük ihracat kaleminin başında otomotiv endüstrisi geliyor. Bu yılın ilk dört ayında Kanada 5,7 milyar Amerikan Doları ihracat yaptı. Kanada otomotiv endüstrisi 130 bin kişiye istihdam sağlarken yıllık yaklaşık 15 milyar dolarlık işlem hacmine sahip.

Trump Ticaret Bakanlığı’na Kanada’dan araç ithalatının hem ulusal güvenliklerini hem de ekonomilerini tehdit edip etmediğini sordu. Bu da daha önce kabul edilen ve alüminyum ek verileri üzerinde daha da ciddi baskı oluşturdu. Amerika’nın ek vergileri yürürlüğe koymasının herkes Meksika için önemli bir tehdit olduğunu düşünse de aslında Kanada da bu karardan etkilenecek.

Kanada da harekete geçti

Kanada lideri Trudeau çelik ve alüminyuma ek gümrük vergisi getirilmesi kararını hafife alamayacaklarını söyleyerek, ülkesinin de gerekli önlemleri alacağını belirtti.