Toyota Yaris 1.33 Multidrive S

yaris

Bu fiyata bir üst sınıf alınır

Toyota’nın en küçüğü Yaris, 1.33 litrelik küçük hacimli motoruna eşlik eden CVT şanzımanıyla şehir içi iyi bir alternatif gibi görünse de neredeyse kompakt sınıf seviyesindeki fiyatıyla ulaşılması zor bir otomobil.

mertduranimzason

Toyota’nın ülkemizde Auris ve Corolla modelleri yüzünü güldürmeye uzun bir süre daha devam edecek gibi görünüyor. Bu nedendir olsa gerek firma diğer modellere üvey evlat muamelesi yapıyor, ne reklam kampanyalarında o araçlara yer veriyor ne de rekabetçi fiyatlarla sınıflarına hareket kazandırıyor. Yaris de aslında oldukça başarılı bir otomobil olmasına rağmen bu politikadan etkileniyor ve yollarda çok fazla görülmüyor. Her ne kadar küçük bir otomobil olsa da kompakt sınıfla yarışan fiyat etiketinin de etkisiyle Yaris anlaşılan yine yollarda ender görülecek.

toyota_yaris

Toyota Yaris artık eskimeye başlamış bir model. Aracın tasarımından da bu anlaşılıyor. En önemli rakipleri Fiesta ve Polo makyajlanırken Corsa’da kısa bir süre sonra tamamen yenilenecek. Yaris ise aslında makyajlandı ve yurt dışında bu aracı görmek mümkün. Ülkemizde ise hala eski versiyon satılıyor. Hal böyle olunca insan ister istemez Yaris’in fiyatının da uygun olmasını bekliyor. Ancak ne yazık ki gerçekte durum bundan bir hayli farklı ve Yaris kompakt sınıfla yarışan bir fiyat etiketine sahip.

İç mekan koyu renkli olsa da sıkıcı değil

Yaris’in iç mekanında koyu renklerin hakimiyeti var. Genellikle bu tarz bir yaklaşımla ferahlığın önemli ölçüde azalması beklenir. Ancak büyük camlar ve ortada konumlandırılan renkli müzik sisteminin ekranı sayesinde Yaris’in iç mekanı ferahlık konusunda sıkıntı yaşatmıyor. İç mekan genişliği konusunda oldukça başarılı olan model 2510 mm’lik dingil mesafesi ve kısa tampon-tekerlek mesafesi ile yaşam alanı konusunda yolcularına sıkıntı yaşatmıyor.

Arkadaki 286 litrelik bagaj kapasitesi de sınıf ortalamalarını yakalıyor.

toyota_yaris

Motor gücü yeterli ama şanzıman onu dizginliyor

1.33 litrelik benzinli motorla donatılan Yaris, test aracındaki gibi otomatik şanzıman tercih edildiğinde Multidrive CVT şanzımana sahip oluyor. Şehir içi için yeterli olan bu motor ve şanzıman birlikteliği performanslı kullanımlar söz konusu olduğunda ne yazık ki sınıfta kalıyor.

Kağıt üzerinde 99 HP güç üreten ve aslında son derece iyi bir performans sergilemesini beklediğimiz Yaris, ne yazık ki kararsız kalan ve vites değişimlerini zamanında yapmayan şanzıman nedeniyle gücünü yere aktarmada sorunlar yaşıyor. Bununla birlikte bu kararsızlık iç mekandaki gürültü seviyesinin de yükselmesine neden oluyor ve konfor tırpanlanıyor. Ancak elbette bu motor-şanzıman birlikteliğinin başarılı olduğu alanlar da var. Örneğin gaza çok yüklenmediğinizde Yaris şehir içinde bile 100 km’de ortalama 5.8-6.2 litre yakıt tüketiyor. Bu değer de şanzımanın aslında ne için tasarlandığını kanıtlıyor.

toyota_yaris

Ele oturan, yeterli parmak desteklerine sahip olan direksiyon simidiyle kontrol edilen Yaris, yola çıkıldığında ne yazık ki hayal kırıklığı yaşatıyor. 15 inçlik lastikler zaman zaman tutunma sorunu yaşarken hissiz sayılabilecek direksiyon sisteminin de etkisiyle dinamik bir karaktere bürünemeyen model, orta sertlikteki süspansiyonun yetersiz kalan darbe emişleri nedeniyle de özellikle arka koltukta oturanların konforunu azaltıyor.

Fiyatı yüksek, donanım abartılı değil

Toyota Yaris 1.0 litrelik motor seçeneğinde 39 bin TL’den başlayan fiyat etiketine sahip. Sınıfın sınırları dahilinde kalan bu fiyat etiketine rağmen test aracındaki gibi 1.33 litrelik motor ve otomatik şanzımanla fiyatını 053 bin TL’ye yükselten Yaris el yakan bir kimliğe bürünüyor. Günümüzde bu fiyat karşılığında kompakt sınıfta seçenekler bulmak mümkün. Her ne kadar fiyat etiketini yüksek olsa da araçla sunulan donanımlar da çok zengin değil. Kısa bir süre sonra makyajlı versiyonunun satışa sunulacağı düşünülürse Toyota’nın Yaris fiyatında revizeye gitmesi gerekiyor. Aksi takdirde makyajlı versiyon benzer motor ve donanımla 58-60 bin TL seviyesinde satılır ki o zaman Yaris’i sadece bayilerde görebiliriz.

toyota_yaris

Beğendik

Eskise de şirin olan tasarım, iç mekan genişliği, tüketim

Beğenmedik

Fiyat, şanzıman, gürültü

 

Teknik veriler Toyota Yaris 1.33 Multidrive S

Motor (tip/silindir sayısı) Sıralı/4

Yerleşim Önde enlemesine

Supap/eksantrik sayısı 16/2

Motor hacmi 1329 cc

Maksimum güç 99 HP-6000 d/d

Maksimum tork 125 Nm-4000 d/d

Son hız 175 km/s

0-100 km/s hızlanma 12.3 sn

Şanzıman Multidrive CVT

Aktarma Önden çekiş

Frenler (ön/arka) Hava kanallı disk/kampana

Lastikler 185/60 R15

Depo kapasitesi 42 lt

Bagaj hacmi 286 lt

Ağırlık 1050 kg

Tüketim (fab. ver.) 4.6/5.3/6.3 lt/100 km

Tüketim ( test ort.) 6.5 lt/100 km

Uzunluk 3885 mm

Genişlik 1695 mm

Yükseklik 1520 mm

Aks mesafesi 2510 mm

Fiyat 53.090 TL

 

Tasarım 7/10

Her ne kadar göze hoş gelen sevimli bir otomobil olsa da Yaris artık yaşlanmaya başladı. Yurtdışında makyajlanmış hali ortaya çıkan model bu sayede daha dinamik bir kimliğe büründü. Ülkemizde satılmakta olan model için aynı dinamizmden söz etmek mümkün değil.

İç mekan 8/10

Koyu renklerin hakimiyetindeki sıkıcı kokpite rağmen geniş ve büyük camlarla çevrelenmiş yaşam alanı Yaris’in iç mekanında keyifli vakit geçirilmesini sağlıyor. Arkada 3 kişinin omuz mesafesi nedeniyle yolculuk etmesi sıkıntılı olsa da sınıfının en iddialı yaşam alanlarından birine sahip olan model arkada geniş bir bagaja da sahip.

Motor / Performans 5/10

1.33 litrelik motor 99 HP gibi iddialı bir güç üretse de şanzıman nedeniyle bu gücü yola aktarmada sıkıntılar yaşıyor. Performanstan söz etmenin imkansıza yakın olduğu araç düşük sayılabilecek devirde ürettiği torkla yüklü durumlarda sürücüsünü sıkıntıya sokmuyor.

Kullanım / Sürüş özellikleri 5/10

CVT şanzımanın karakteri nedeniyle performanstan söz etmenin mümkün olmadığı Yaris’de süspansiyon ve direksiyon sistemi de günlük kullanım göz önüne alınarak hazırlanmış. İç mekanda gürültünün eksik olmadığı modelde kararsız kalan şanzıman performanslı kullanımlar tercih edildiğinde hem kulakları tırmalıyor hem de tüketimi önemli ölçüde artırıyor. Ancak sakin kalındığı takdirde Yaris iyi bir yol arkadaşı.

Fiyat / Donanım 5/10

39.100 TL’den başlayan Yaris, 1.33 motor ve Multidrive şanzıman seçildiğinde fiyat etiketini 53 bin TL seviyesine yükseltiyor. Günümüzde bu bedel karşılığında bir üst sınıfta bir araç sahibi olmak mümkün. Her ne kadar aracın donanımı yüksek olsa da yine de bu fiyat etiketini karşılayacak kadar başarılı değil.

Sonuç

Sorunsuzluğu ile bilinen Toyota ve Yaris, şehir içi için oldukça iyi bir seçenek olsa da aracın CVT şanzımanı ve yüksek satış fiyatı nedeniyle mantıklı bir seçim olmakta zorlanıyor. Üstelik yurt dışında aracın makyajlandığı ve ülkemizde de bir süre sonra satılmaya başlanacağı düşünülürse Yaris’in bir an önce fiyat etiketinde iyileştirme yapılması gerekiyor.

toyota_yaris

Comments are closed.