Toyota RAV4 bir hibritten daha fazlası

Toyota’nın ülkemizdeki en güçlü hibrit motoruna sahip modeli RAV4 Hybrid, yüksek performans ve düşük yakıt tüketimi ile sınıfında fark yarattı. Çoğu rakibinin 1.6 litrelik dizel motoruna karşılık RAV4 2.5 litrelik benzinli ve ona eşlik eden elektrikli motora sahip. Toyota RAV4 testi

PAYLAŞ

Toyota’nın ülkemizdeki en güçlü hibrit motoruna sahip modeli RAV4 Hybrid, yüksek performans ve düşük yakıt tüketimi ile sınıfında fark yarattı. Çoğu rakibinin 1.6 litrelik dizel motoruna karşılık RAV4 2.5 litrelik benzinli ve ona eşlik eden elektrikli motora sahip. Toyota RAV4 testi

Kompakt SUV’lar ülkemizde o kadar beğeni toplamaya başladı ki, otomobil üreticileri bu sınıftaki potansiyel nedeniyle ürün gamlarına birbiri ardına yeni modeller eklemeye başladı. Her ne kadar Toyota RAV4 20 yıldır hayatımızda olsa da son dönemdeki hibrit motor atağına destek vermek adına, Toyota bu modeli de hibrit hale getirdi.

Bakan bir daha bakıyor

RAV4 tasarım anlamında özellikle ön yüzünde ailedeki bireyleri hatırlatıyor. Önceki nesilde dikdörtgen ve geriye doğru uzanan far yapısı yerini LED gündüz farlarıyla desteklenmiş daha keskin tasarıma sahip farlara bırakmış. Tek parça ve geniş ızgara yapısıysa inceltilerek, krom bir çizgi ile ikiye ayrılmış. Tampon altında gövdeden farklı renkte konumlandırılmış siyah ayrıntılar, tekerlek kemerlerine de uzanarak bütünlük sağlıyor. Aslında bu detaylar aracın hafif arazi yapısını daha çok desteklemiş. 5 kollu jantlar dikkat çekici görünse de kalın yanaklı lastikler otomobilin sportif karakterini yansıtamamış. 3 boyutlu logosu ve abartılı olmayan krom detaylar da ön tarafı çok başarılı bir şekilde süslüyor.

Arka bölümde ise çok fazla bir değişim yaşanmamış. Arkada Hybrid logosu en çok dikkati çeken bölüm olurken genel olarak tasarım abartıdan uzak ancak dikkat çekmeyi başarıyor.
Aracın geneli tasarım anlamında oldukça iddialı. Özellikle yolda çok fazla görülmediğinden ötürü RAV4, yolda ilerlerken pek çok bakışı üstüne çekmeyi başarıyor.

Toyota RAV4 iç mekanında Corolla modeliyle benzer çizgilere sahip. Her ne kadar malzeme kalitesi ve işçilik başarılı olsa da konsolun genel görünümünün RAV+’den çok daha uygun fiyatlı modellerle fazlaca benzeşmesi bu aracı satın alanları memnun etmeyecektir. Orta konsolda 7 inçlik Toyota Touch Pro navigasyon yer alıyor. Dokunmatik özellikli bu ekrandan navigasyon dışında müzik sistemi ve geri vites kamerası gibi konularda da yardım alabiliyorsunuz. Ayrıca bu ekranın bazı özelliklerine direksiyon üzerinden de müdahale etmek ergonomi anlamında otomobile artı katmış.

İç mekanı inceleyeme devam ettiğimiz de ise genişlik, ferahlık ve konfor ön plana çıkan diğer detaylar arasında yer alıyor. Önde ve arkada oturan yolculara sunulan hacim tatminkar seviyede. Geniş iç hacmin yanı sıra modelde 501 litrelik bagaj alanı bulunuyor. Arka koltukları tamamen yatırıldığında ise 1633 litrelik bir bagaj hacmine ulaşıyor. Bu değer başarılı ve bagajın yükleme eşiği düşük olduğu için kullanışlı.

Tek motorla alınabiliyor

Toyota RAV4 ülkemize sadece hibrit motorla ithal ediliyor. Araçta 2.5 litrelik benzinli motor kullanılırken 155 HP güç ve 206 Nm tork elde ediliyor. 1690 kg ağırlığındaki RAV4, 0-100 km/s hızlanmasını 8.3 saniyede tamamlarken maksimum 180 km/s hıza ulaşabiliyor. Fabrika verilerine göre karma tüketim değeri ise 100 km’de 5.1 litre olarak belirlenmiş. Bizim karma parkurlarda kullandığımız RAV4 yakıt tüketimi olarak 6.1 litrelik bir değer gösterdi ki bu sonuç oldukça etkileyici.

4×4 çekiş sistemi sayesinde de hafif arazide sorunsuz ilerleyebilen RAV4, kendini arazide daha iyi hissediyor. Direksiyon sisteminin çalışması arazide çok iyi olmasına karşılık asfalt üzerinde biraz tepkisiz kalıyor. Yaşanan gecikmeler nedeniyle de performanslı kullanımlarda keyif biraz törpüleniyor. Buna karşılık normal şehir içi kullanımlarda en ufak bir olumsuzluk hissetmiyorsunuz.

RAV4 oldukça sessiz bir model. Ses ve yalıtım konusunda oldukça başarılı olan aracın yüksek süratlerde iç mekana yansıttığı gürültü de fazla değil. Yumuşak karakterli süspansiyonlar size konforlu bir sürüş vaat ediyor.

Toyota RAV4 Hybrid ESP ile aynı işlevi gören VSC+, EBD destekli ABS, otomatik hız sabitleme sistemi, kör nokta uyarı sistemi, ön ve arka park sensörü, 360 derece görüntü monitörü, 7 havayastığı gibi pek çok aktif ve pasif güvenlik elemanını standart olarak sunuyor.

ÖTV desteği ve güncel kampanya ile 179.850 TL’den başlayan fiyat etiketine sahip olan RAV4, üst versiyonlarda fiyat etiketini 224.900 TL’ye yükseltiyor. Eğer ÖTV desteği ve kampanya olmasaydı aracın fiyatı 346.000 TL olacaktı ki işte o zaman bu aracı yollarda görme şansımız sanırım hiç olmayacaktı.

Toyota RAV4 HYBRID
Toyota RAV4 HYBRID

Sonuç

20 yıldır hayatımızda olan Toyota RAV4, artık arazi kabiliyetlerine ekonomi de eklemek için hibrit versiyona kavuştu. Aracın elektrikli motoruyla sıfır emisyonlu ilerlemesi son derece olumu olsa da elektrikli motor devden çıktığında 2.5 litrelik benzinli motorla yola devam edilmesi nedeniyle tüketim bir anda korkulacak seviyelere ulaşabiliyor. Bu korku nedeniyle olsa gerek tüketiciler RAV4 Hybrid modeline mesafeli yaklaşıyor.

Teknik veriler Toyota RAV4 Hybrid

Motor (tip/silindir sayısı) Sıralı/4/Benzin
Yerleşim Önde enlemesine
Supap/eksantrik sayısı 16/4
Motor hacmi 2494 cc
Maksimum güç 155 HP-5700 d/d
Maksimum tork 206 Nm-4400 d/d
Son hız 180 km/s
0-100 km/s hızlanma 8.3 sn
Şanzıman e-CVT
Aktarma Dört tekerlekten çekiş
Frenler (ön/arka) Hava kanallı disk/disk
Lastikler 235/55 R18
Depo kapasitesi 56 lt
Bagaj hacmi 501 lt
Ağırlık 1690 kg
Tüketim (fab. ver.) 4.9/5.1/5.1 lt/100 km
Uzunluk 4605 mm
Genişlik 1845 mm
Yükseklik 1675 mm
Aks mesafesi 2660 mm
Fiyat 179.850 TL

Otostil Test Verileri

0-100 km/s hızlanma (sn) 8.6
0-400 m (sn) 18.8
100-0 km/s fren (soğuk)(m) 39.8
100-0 km/s fren (sıcak)(m) 40.0
Gürültü 100 km/s (dB) 65
Test tüketimi (lt/100 km) 6.1
Menzil (km) 918 km

Beğendi/Beğenmedi

Murat Tosun Beğenmedi
Mert Duran Beğendi
Gürkan Gençyılmaz Beğenmedi

http://www.otostil.com/category/kampanyalar/

PAYLAŞ