Toyota Avensis 1.6

avensis

Yerinde saymış

Toyota’nın orta sınıfta konfor ve sorunsuzluk abidesi haline gelen Avensis yakın zaman içerisinde gördüğü makyaj ile güncel haline kavuşarak müşterilere tercih yapmadan önce bir kez daha düşünmeleri gerektiğinin altını çiziyor.

yagizimzason

Uzun gövdesi, çekik farları, sedef beyazın ahenkli uyumunu bir arada barındıran Avensis, geçirdiği makyaj ile demode kalan hatlarından kurtulmayı başarmış. Yeni nesliyle Corolla’yı andırsa da endamıyla farklılığını kanıtlıyor. Toyota, trendi yakalamak için çalışmış fakat Avensis’de başlangıç seviyesindeki kalıbına yakışmayan performansıyla da eski nesilden çok da farklı olmayan motoruyla hayal kırıklığı yaşatıyor. Teknolojinin her an geliştiği günümüzde “neden bu nesil motor?” diye sormak geçiyor insanın içinden.

Artılarıyla eksileriyle Avensis ülkemizde köklü tarihi ve elde ettiği hayran kitlesiyle başarılı satış rakamlarını arttırarak yoluna devam edeceğe benziyor. 1997 yılından beri yollarda olan Avensis, 2003 yılında çıkardıkları ikinci nesil ile sınıfında bir ilki başararak EuroNCAP’den 5 yıldız alarak gönülleri fethederek “Avensis sağlam ve güvenli” düşüncesini tüketiciye benimsetmişti. Peki ama geçen 11 yılda Avensis neleri geliştirdi sorusuna cevap bulmak için bu haftaki test köşemizde ağırladık ihtiyar delikanlımızı…

avensis

Sıradanlıktan uzak ama..

Üçüncü jenerasyonunda dahi büyüyen boyutunu aerodinamik yapısı sayesinde gizleyen Avensis’in sınıfı düşünüldüğünde sade ve heyecandan yoksun yapısı göz ardı edilebilir. Tasarımıyla gönüllere fethetme gibi bir gayesi olmadığını düşündüğüm Avensis, sıradanlıktan uzak ama yıllar geçtikçe çabuk eskimeye yüz tutan tasarımıyla yeni kasanın sinyallerini veriyor.

İç mekan son derece kaliteli

Gerek kullanılan malzeme kalitesi gerekse de renk seçimleriyle göze oldukça hoş gelen ve ferah atmosfer sunan iç mekanıyla alkışı hak ediyor.  Ahşap kaplama, piano black ve krom kaplamaların bir arada ahenkli uyumu kalite olgusunu arttıran detaylardan. Multimedya sistemi, anahtarsız giriş sistemi, geri görüş kamerası sayesinde teknolojiden geri kalmıyor. Test aracımızda dikiz aynasının yanında sonradan monte edilen mavi park sensörü göstergesi, “ne alırsan 1 lira” mağazalardan alınmış hissi veriyor. Geri görüş kamerasının olduğu bir araçta açıklanması imkansız bir ekipman, maalesef eleştiri oklarına maruz kalıyor. Toyota Avensis’de 2. nesilden bu yana radikal bir değişikliğe gidilmeyip yerinde sayması hayal kırıklığı yaratıyor.

toyota_avensis

Ferah ve oldukça geniş bir yaşam alanı sunan Avensis, konforlu sürüşünü rahat koltuklarıyla destekliyor. Isıtmalı olmayan koltuklar vücudu kavrayarak virajlarda sizi rahat ettirmeyi başarıyor. Arka tarafta oturanların son derece geniş diz mesafesi ve baş mesafesiyle yolculukların tadını çıkarmakla meşgul olacaklarını garanti ediyorum. Arka koltuktaki seyahatiniz sırasında “Çıkarım seninle her yola, Toyota” repliklerin mırıldandığı bebeklerin uyuyakaldığı reklam filminin doğruluğunu onaylıyorsunuz.

Kalıbına yakışmayan motora sahip

Son dönemde pek çok üretici küçük hacimli ancak aşırı beslemeli benzinli motorlara önem verse de Toyota henüz bu konuda çok hevesli değil. Şimdilik bu konuda 1.6 litrelik motoruna güvenen firma, artırılan beygir gücüne rağmen ağır kanlı bir yapıya sahip. Üst devirlerde ağırlığını üstünden atıp ilerlemeye başlayan Avensis, aynı oranda yakıt tüketmeye başlıyor. 4 veya 5 kişi bindiğiniz taktirde nefesi kesilen Avensis’in tek ihtiyacı turbo destekli ve yüksek tork üretebilen bir motor. Kusursuz bir sürüş keyif istediğiniz taktirde 2.0 litrelik 124 HP güç üreten dizel motoru tercih etmenizi öneririz fakat ülkemizde vergiden dolayı pek şansı olmaması bu güç ünitesi için üzücü bir durum.

Her ne kadar eski nesil motora sahip olsa da 1.6 litrelik 132 HP gücündeki benzinli motor 10.4 saniyede 100 km/s hıza ulaşabilirken 200 km/s son hız değerine sahip; 1390 kg olan ağırlığı düşünüldüğünde makul değerler. Ünitenin zorlandığı kısma gelince, ivmelenme istediğinizde gaz pedalına yüklenip üst devir bantlarında dolanmanız gerekiyor ve bu tarz kullanımlarda 100 km’de 9-10 litre yakıt tüketmeye başlıyorsunuz.

Avensis’in yol tutuşu gerçekten başarılı ve bir hayli uzun olan dingil mesafesiyle araç özellikle uzun virajlarda adeta yola yapışıyor. Hissiz direksiyon daha çok konfor odaklı sürüşü desteklemeye yardımcı oluyor. Sessiz çalışan motoru kabinin başarılı yalıtımıyla uzun yolda yüzünüzü güldürecek detaylar arasında. Hız sabitleyicisinin kullanımı kolay ancak hangi hız değerine sabitlediğiniz hakkında en ufak bir ipucu vermemesi alışılması gereken detaylardan. Eşya gözlerinin bolluğu ve bagaj hacmi konusunda Avensis sınıfında ilk sıralarda yer alıyor. Multimedya sisteminin yazılımı çok basit olması eleştirilebilir ancak ses sistemi çok başarılı.

Otomatik vites fiyat açısından vergi mağduru

Sınıfında düşük hacimli dizel ve otomatik şanzımanı sunan modeller varken Avensis’in tek kozu makul düzeyde olan başlangıç fiyatı. Test aracımızda bulunan 1.6 litrelik benzinli motora sahip Avensis’in başlangıç fiyatı 72.500 TL. Otomatik şanzımanı tercih etmek isterseniz 113.800 TL’yi gözden çıkarmalısınız. 1800 cc motor ile kombine edilen otomatik şanzıman fiyatı ile el yakıyor. Dizel Avensis isterseniz ise 120.000 TL feda etmeniz gerekebilir ve amorti etmesine ömür yeter mi bilinmez.

Beğendik

Konforlu yapısı, sessiz, yaşam alanı

Beğenmedik

Fiyatı, performans, otomatik vites eksikliği

Teknik veriler Toyota Avensis 1.6 lt

Motor (tip/silindir sayısı) Sıralı/4

Yerleşim Önde enlemesine

Supap/eksantrik sayısı 16/2

Motor hacmi 1598 cc

Maksimum güç 132 HP-6400 d/d

Maksimum tork 160 Nm-4400 d/d

Son hız 200 km/s

0-100 km/s hızlanma 10.2 sn

Şanzıman 6 ileri manuel

Aktarma Önden çekiş

Frenler (ön/arka) Hava kanallı disk/ disk

Lastikler 205/60 R16

Depo kapasitesi 60 lt

Bagaj hacmi 509 lt

Ağırlık 1390 kg

Tüketim (fab. ver.) 5.3/6.5/8.5 lt/100 km

Tüketim ( test ort.) 7.5 lt/100 km

Uzunluk 4710 mm

Genişlik 1810 mm

Yükseklik 1480 mm

Aks mesafesi 2700 mm

Fiyat 72.500 TL

Tasarım 7/10

Sade ve akıcı tasarımıyla güncel Toyota yüzüne kavuşan Avensis, konforlu sürüş karakterine uyumlu tasarımıyla kabul edilebilir. Ancak daha iyi görünen rakipleri karşısında cılız kalıyor.

İç mekan 9/10

Aracın dış tasarımı ne kadar sıradan ise iç mekanı da o kadar özenle hazırlanmış. Kaliteli görünen iç mekanda ferah görünmesine yardımcı renklerle donatılması yerinde karar. Eleştirilecek pek nokta bulunamayacak kadar başarılı bir kokpit Avensis’te sunuluyor.

Motor / Performans 6/10

Motor ve performans noktasında biraz durup düşündüm çünkü amacında bir model olduğu kararını verdim. Ülkemizdeki vergi mağduru olduğunu unutulmaması gerektiğini hatırlatarak yaşlanmaya başlayan motor makul performans sunarken tüketim konusunda cimri sayılır. Sessiz yapısıyla puan kazanırken performans söz konusu olduğunda kazandıklarını geri vermek zorunda kalıyor.

Kullanım / Sürüş özellikleri 7/10

Direkt olmayan direksiyon sistemi ve güçsüz motorunun birlikteliği ile kullanıcısına konforlu yolculuklar sağlayan Avensis, makam aracı olduğunu unutmamız gerektiğinin mesajını veriyor. Virajlarda beklenenin üstünde stabil duruşuyla başarılı denebilir.

Fiyat / Donanım 6/10

72 bin TL’lik başlangıç fiyatına sahip olan Avensis bu fiyat karşılığında makul bir donanım listesi sunuyor. Araca eklenen otomatik şanzıman ve güçlü motor ile fiyat 120 bin TL seviyesine ulaşıyor.

Sonuç

Konforlu sürüş karakteriyle gerek sürücü gerekse de arkadaki yolcuları mutlu edebilen Avensis, keşke daha güçlü motor ile donatılsaydı. Sessiz çalışan motoru performansta sınıfta kalıyor. İç mekanı ise gerçekten başarılı fakat donanım eksiklikleri var. Kalıbına uyan motoruna kavuştuğunda premium sınıfa yaklaşan fiyat etiketiyle bir kez daha düşülmemesi gerekiyor.

toyota_avensis

 

Yorum için üye olun ve lütfen yazın.