Toyota Auris SW 1.6 MultidriveS

toyota-auris-sw

Aileler ne isterse onda var

Ülkemizde station wagon otomobiller çok tercih edilmese de onların sadık bir kitlesi bulunuyor. Bu kitle için dayanıklılık çok önemli iken zengin donanım da tercih için önemli bir etken. Toyota’nın SW modeli Auris ise bu iki özelliği bünyesinde barındırması ile bu sınıf için farklı ve iyi bir seçenek olarak dikkat çekiyor.

mertduranimzason

Türk halkı çocuk seven bir toplum. Bu nedenle de çocuk demek bagaj demektir. Yani ailenin 1 çocuğu olsa da o ailenin aracı hep dolu bagajla seyahat eder. Buna karşılık ülkemizde ne yazık ki bagaj hacmi büyük SW otomobiller talep görmüyor. Halbuki Avrupa’da çocuklu ailelerin sayısı her geçen gün azalsa da SW otomobillerin sayısı artıyor. Bu tarz modelleri hobi amaçlı kullananların sayısı arttığı için SW modeller Avrupa’da bir hayli popüler.

Ülkemizde ise hobi amaçlı kullanımlar araç alımında etkili olmadığı için SW otomobiller bir türlü istenilen çıkışı yakalamıyor. Oysaki bu sınıf aslında tam Türkler için yaratılmış bir sınıf olsa da…

toyota-auris-sw

Auris’in tasarımı bile yeter

Toyota Auris aslında kısa süre önce makyajlandı. Aracın dış tasarımında ve iç mekanında bir takım değişiklikler yapılmış olsa da diğer versiyon da hala satılıyor. Testimize konuk olan makyajsız versiyon da aslında tasarımıyla yeni modelden aşağı kalmayan bir otomobil.

Aracı önden arkaya tasarımı oldukça keskin ve sert çizgilerle harmanlanmış ve bunun sonucunda da son derece sportif olmuş. Japon otomobillerin son dönemdeki atılımı dikkate alındığında Auris’in sert çizgileri Alman rakiplerinden aşağı kalmıyor.

İç mekan özensiz

İç mekana geçildiğinde ise klasik Japon anlayışının bu versiyonda da devam ettiği görülüyor. Yani bolca plastik malzeme, koyu renkler ve işçiliğe yer yer önem verilmemesi….

Her ne kadar makyajlı modelde bu eksiklerden eser kalmamış olsa da test aracı eski nesil olduğu için bu eksikler bile aracı satın alırken bir kez düşünmenize neden olabilir.

Aslında son derece iyi bir otomobil olmasına karşılık Auris Touring Sports bazı detayları ile Avrupalı rakiplerinden bir hayli geri kalıyor. Aracın koyu renklerle hazırlanan iç mekanı ferahlığı sınırlı miktarda kullanıcısına sunuyor.

toyota-auris-sw

Önde ve arkada yaşam alanı konusunda bir hayli bonkör olan Auris, 530 litrelik bagaj kapasitesiyle de cömert olduğunu kanıtlıyor.

Görüş açıları konusunda çok sıkıntının yaşanmadığı otomobilde D sütununa alışmak için biraz yol yapmak gerek.

Motor canlı, şanzıman eski nesil

Auris’in 1.6 litrelik motoru 132 HP ile oldukça güçlü bir ünite. Ancak artık iyice eskimeye başlayan Multidrive şanzıman nedeniyle otomobil sahip olduğu gücü yere aktarmada sıkıntılar yaşıyor. Vites geçişlerinde kararsız kalan ve bu nedenle hem konforu azaltan hem de tüketimini yükselten Auris, buna karşılık oldukça sessiz bir otomobil. Hız arttıkça iç mekana rüzgar ve lastik gürültüsü bir nebze de olsa gelirken, daha önceki versiyonlar düşünüldüğünde bu gürültü için yüksek demek çok zor.

Yol tutuş konusunda çok fazla performansın beklenmemesi gereken Auris SW’nin asıl önemli detayı araç yüklü durumlarda ortaya çıkıyor. Bagaj kapasitesini doldurmuş olsanız bile gerek çekiş gerek hızlanma konusunda karakteri değişmeyen araç bu sayede 5 kişi ile bil yolculuk edildiğinde karakterinden ödün vermiyor.

toyota-auris-sw

Donanım yeterli, fiyat ortalama

Auris SW’nin 72 bin TL’lik satış fiyatı günümüzde çok yüksek değil. Bununla birlikte çok fazla rakibi olmaması da aracın bir diğer artısı. Belli başlı rakiplerden Renault Megane, sadece dizel motorla alınabildiği için Auris’den 10 bin TL daha yüksek fiyat etiketine sahip.

Bir diğer SW olan Seat Leon ise Auris ile benzer fiyat etiketine sahip. Seat da benzer fiyata TSI motor ve DSG şanzıman sunuyor. Bu da onu direkt Auris’e rakip yapıyor.

Ancak Seat’ın iç mekan özellikleri ile Auris’inkiler birbirinden bir hayli farklı olduğu için burada da kişisel zevkler öne çıkıyor ve satın almada belirleyici oluyor.

toyota-auris-sw

 

Beğendik

İddialı tasarım, iç mekan genişliği, dayanıklılık

 

Beğenmedik

Şanzıman, ergonomi

 

Teknik veriler Toyota Auris 1.6 Multidrive S

Motor (tip/silindir sayısı) Sıralı/4

Yerleşim Önde enlemesine

Supap/eksantrik sayısı 16/2

Motor hacmi 1598 cc

Maksimum güç 132 HP-6400 d/d

Maksimum tork 160 Nm-4400 d/d

Son hız 190 km/s

0-100 km/s hızlanma 11.2 sn

Şanzıman Multidrive CVT

Aktarma Önden çekiş

Frenler (ön/arka) Hava kanallı disk/disk

Lastikler 205/55 R16

Depo kapasitesi 50 lt

Bagaj hacmi 530 lt

Ağırlık 1320 kg

Tüketim (fab. ver.) 5.1/6/7.7 lt/100 km

Tüketim ( test ort.) 7.5 lt/100 km

Uzunluk 4560 mm

Genişlik 1760 mm

Yükseklik 1475 mm

Aks mesafesi 2600 mm

Fiyat 72.820 TL

 

 

Tasarım 8/10

Kısa bir süre önce makyajlanan Auris hala eski nesliyle de satılmaya devam ediliyor. Makyajlı versiyona kıyasla daha sade görünen test otomobili yine de dikkat çekici bir karaktere sahip. Aracın önden arkaya büyük boyutları ilk andan itibaren dikkat çekerken test aracının rengi ve krom görünümlü kaplamaların birlikteliği ile elegant bir karakter ortaya çıkartmış.

 

İç mekan 7/10

Klasik bir Japon otomobilinde olduğu gibi koyu renklerle hazırlanan iç mekanı Auris’in ferahlığını bir hayli azaltıyor Ayrıca koyu renkler iç mekandaki malzemelerin de daha kalitesizmiş gibi olduğu algısını ortaya çıkartıyor. Neyse ki bu durum makyajlı modelde ortadan kalkmış durumda. Dik açıyla konumlandırılan kumandaların ergonomisi rakiplerinden düşük.

 

Motor / Performans 7/10

1.6 litrelik motor ürettiği 132 HP güçle kağıt üzerinde rakiplerinden geri kalmıyor. Ancak yola çıkıldığında CVT şanzıman nedeniyle güç eksikliğini sürücüsüne hissettiriyor. Yüklü durumlarda performans çok fazla düşüş göstermese de ani hızlanmalarda güç eksikliği hissediliyor.

 

Kullanım / Sürüş özellikleri 6/10

Auris’in elini zayıflatan en önemli konu sürüş dinamikleri. Her ne kadar aracın yol tutuş özellikleri bir hayli iyi olsa da motorun şanzıman nedeniyle yaşadığı güç kayıpları rakiplerinden geri kalmasına neden oluyor. Özellikle rakiplerdeki turbo beslemeli motorlar ve çift kavramalı şanzımanlar dikkate alındığında…

 

Fiyat / Donanım 8/10

Çok fazla rakibi olmayan Auris SW’nin fiyat etiketi ortalamaları yakalıyor. Başlıca rakiplerden Renault Megane sadece dizel motorla alınabilirken dizel – otomatik versiyon bu araçtan 10 bin TL daha yüksek bedelle satılıyor. Seat ise Auris ile benzer donanımlara sahip ve TSI motor-DSG şanzıman kombinesi ile Auris ile benzer fiyat etiketine sahip.

 

Sonuç

Ülkemizde SW karoserli otomobiller çok tercih edilmese de bu sınıfın sadık bir kitlesi var. Onlar için kalite ve dayanıklılık ön planda iken Toyota Auris bu iki beklentiyi de karşıladığı için SW otomobiller içinde iyi bir seçenek. Hele ki aracın makyajlanan versiyonunu tercih ederseniz o zaman iç mekanıyla da tam isteklerinize cevap verecek bir otomobil satın almış olursunuz. Modelin satış fiyatının el yakmaması da tercih için önemli bir artı.

toyota-auris-sw

 

 

Comments are closed.