Tiff Needell

tiff

Elektrikli veya hibrid araçları sevmiyorum

Otomotiv gazeteciliği dışında yarış kariyeri ile de kendisine hayran bıraktıran Tiff Needell, Hyundai’nin davetlisi olarak i20 lansmanında yer aldı. Biz de kendisi ile kısa bir söyleşi yaptık.

Söyleşi: Mert DURAN

Otostil: Günlük hayatta kullandığınız aracınız nedir?

Tiff Needell: BMW 525 Estate kullanıcısıyım. Eşim ise BMW X5 kullanıyor.

OS: Anlaşılan ailecek BMW markasını seviyorsunuz.

TN: Evet. Bu markanın araçlarını beğeniyorum, arkadan itişli olması da önemli bir avantaj.

OS: Pek çok ülkeyi gezdiniz. Bu seyahatlerinizde trafikteki en büyük sorun olarak gördüğünüz ve hemen değişmeli dediğiniz şey nedir?

TN: Bana kalırsa trafikteki en büyük sorun kullanıcıların konsantre olmaması. Tüm dikkatlerini yola vermeleri gerekirken günümüzdeki kullanıcılar başta cep telefonları nedeniyle olmak üzere dikkatlerini yola aktaramıyor.

OS: Size göre bir otomotiv gazetecisinin asıl görevi bir aracı daha Ar-Ge aşamasındayken değerlendirip görüşlerini firmaya aktarmak mı yoksa araç üretilmeye başlandıktan sonra onunla ilgili görüşlerini yazmak mı olmalı?

TN: Ar-Ge aşamasındaki değişiklikler gazetecinin değil mühendislerin işi. Bu nedenle de benim için üretilmiş araç ile ilgili görüş bildirmeyi daha uygun buluyorum.

OS: Ancak bu durumda da iş işten geçmiş olmuyor mu; olası bir değişiklik için artık geç kalınmıyor mu?

TN: Evet ama dediğim gibi bu mühendislerin görevi, bizim değil.

OS: Bugüne kadar pek çok farklı araçlar kullandınız. Mutlaka kalbinizde yeri ayrı olan ve unutamadığınız bir araç vardır. Hangi model söyler misiniz?

TN: Benim unutamadığım ve kullanmaktan çok büyük keyif aldığım otomobil McLaren F1. Çünkü bu otomobil çok yüksek performansına karşılık tam bir sürücü otomobili. Ruhu olan bir araç ve günümüzdeki tüm elektronik desteklerden yoksun yapısıyla size hissetmeniz gereken her şeyi sunuyor.

OS: Eğer imkanınız olsaydı ve üretimi sona eren bir otomobili yeniden imal etme şansınız olsaydı, tercihinizi hangi modelden yana kullanırdınız?

TN: İlginç bir soru oldu bu. Açıkçası çok düşünmedim ama sanırım TVR marka bir araç olacaktır. Tuscan modeli olabilir.

OS: Günümüzün trendi olan hibrid ve elektrikli otolar ile ilgili görüşünüz nedir? Bu araçlar için fazla mı erken yoksa çok mu geç kaldık?

TN: Ben bu tip araçları çok fazla beğendiğimi söyleyemem. Hava kirliliği ile yanlış anlaşılmalar nedeniyle böyle düşünüyorum. Örneğin dizel motorlu araçların daha az tüketerek çevreyi koruduğu söylense de onların salınımları insanlar için çok zararlı. Benim için tercih şansım olduğu müddetçe seçimim benzinli otomobiller cazip olacak.

OS: 3 tane çocuğunuz var. Onların sizin izinizden gitmesini istiyor musunuz?

TN: Asla! Gazetecilik ve otomobil yarışçılığı birbirinden zorlu iki meslek. Ben bu işe başladığımda rekabet de bu kadar zorlu değildi. Onlar üniversitede farklı ve ilgi duydukları alanlarda eğitim görüyorlar ve o işleri yapmalarını tercih ederim.

mert

Comments are closed.