Uyan Murat rüya bitti

Mazda MX-5’i test boyunca kullanmak ve sonrasında ondan ayrılmak, çok tatlı bir rüyadan bir anda düşerek uyanmak gibi.

Mazda MX-5 büyülü otomobillerden biri. Son yaşadığı yenilemenin ardından bana göre en iddialı halini aldı. Hem sevimli hem de bir o kadar sinirli görünmeyi başarması belki de beni en çok etkileyen yani.

ONU GÖRMEMEK ÇOK ÜZÜYOR

Çok ama çok başarılı bir tasarım. Bu otomobilin tasarımından söz ederken sözlerime sınır koymak istemiyorum. Tüm detayları özenle işlenmiş bir dantel gibi. Ona hangi açıdan bakarsam bakayım gözlerimi üzerinden almayı başaramadım. Mazda’nın son dönemlerde sıklıkla kullandığı bu kırmızı renkler altında da nefis görünüyor. Kullanırken dış tasarımını göremiyor olmanın üzüntüsünü yaşadığım ender otomobillerden biri olduğunu söyleyerek noktayı tasarım açısından koymak istiyorum.

BÜYÜSÜ MOTORLA BİTİYOR MU?

Sizi bilmem ama bu güç ve performans benim için yeterli. Artık hepimizin “1.5 lt mi? Neye yeter! “ gibi düşüncelerden hızlı bir şekilde uzaklaşması gerekiyor. Bu motor seçeneği yüksek devirleri çevirmeyi ve gücü oralarda sunmayı seviyor. Zaten fabrika verilerine baktığımda da 7000 d/d’de ürettiği en yüksek güç olan 131 HP’yi kullanıma sunduğunu görüyorum. 4800 gibi yine son derece yüksek bir devir bandında 150 Nm torku kullanıma sunuyor. İstediğim performansı almak için onu yüksek devirlerde tutmak elbette tam beklediğim gibi cebimden artı para çıkmasına neden oluyor. Elbette makul bir kullanım yaparsam tüketim çok cebimi acıtmayacak seviyelere indi ama aslına bakarsanız bu kısa test süresi boyunca bunu çok önemsemedim. Yani aracın tasarımında ortaya çıkan büyü benim için motor seçeneğiyle de bitmedi. 0-100 km/s hızlanmasını 8.5 saniyede tamamladı, daha ne isteyeyim.

mazda-mx5

KONFORLU SÜRÜŞ

Yaşam alanı konusunda iki kişilik bu roadsterden ne beklediğim çok önemli bir konu olmadı. Direksiyon, vites, koltuk benim için yeterliydi. Tamam çok abartmış olabilirim J Yaşam alanı detayları da büyük bir incelikle işlenmiş ama bazı yerlere bu araçta bari böyle malzemeler koymasaydınız dediğim oldu. Hele hele o orta konsolun üzerinde duran ekran yok mu? Neden? Ne kadar gerekli? Göstergelerin tamamı bu otomobile özel olarak üretilmiş olmalıydı. Bu ucuzculuk niye? Havalandırma düğmeleri niye Mazda 3 ile aynı? Bunlar aklıma takılan çılgın sorular.
Neyse ki neredeyse kusursuz sürüş karakteri tüm bu soru işaretlerini birer gülümseyen surata döndürdü. Alçak yapısı ile otoyol kullanımlarında devasa kamyonlar arasında biraz korkutucu bir yolculuk yapmış olsam bile MX-5 sürüş konusunda efsanelerden.

Sonuç

Bu otomobil teste geldiği zaman üzülüyorum. Neden mi? Kısa bir süre sonra bu rüyadan uyanacağımı biliyorum. Ulaşılabilir bir fiyat etiketine sahip ama iki kişilik olduğu için ailelerin ancak ikinci otomobili olabilir. Yani onu satın alsam bile garajımda ikinci bir otomobil olarak kalmak zorunda. Ama bu kimin umurunda!

mazda123

TEKNİK VERİLER Mazda MX-5

Motor (tip/silindir sayısı) Sıralı/4
Yerleşim Önde enlemesine
Supap/eksantrik sayısı 16/2
Motor hacmi 1496 cc
Maksimum güç 131 HP-7000 d/d
Maksimum tork 150 Nm-4800 d/d
Son hız 204 km/s
0-100 km/s hızlanma 8.3 sn
Şanzıman 6 ileri manuel
Aktarma Arkadan itiş
Frenler (ön/arka) Hava kanallı disk/disk
Lastikler 225/45 R18
Depo kapasitesi 45 lt
Bagaj hacmi 130 lt
Ağırlık 1050 kg
Tüketim (fab. ver.) 4.9/6.0/7.9 lt/100 km
Uzunluk 3915 mm
Genişlik 1735 mm
Yükseklik 1225 mm
Aks mesafesi 2310 mm
Fiyat 102.000 TL

OTOSTİL Test verileri

0-100 km/s hızlanma (sn) 8.5
0-400 m (sn) 14.6
100-0 km/s fren (soğuk)(m) 38.2
100-0 km/s fren (sıcak)(m) 38.6
Gürültü 100 km/s (dB) 69
Test tüketimi (lt/100 km) 8.8
Menzil (km) 511 km

Beğendi/Beğenmedi

Murat Tosun Begendi
Mert Duran Begendi
Gürkan Gençyılmaz Beğendi
Zeynep Uluşahin Begendi

 

 

Comments are closed.