Şehrin yeni İkoncan’ı

Yenilenen smart fortwo hala trendsetter bir otomobil. Hem dar alanlarda kolayca manevra yapılabilen hem de ekonomik olmayı başaran smart fortwo için dikkat çekmek ise hiç de zor değil.

Trafik içinden çıkılmaz bir hal alıyor ve günden güne trafikte harcadığımız zaman artıyor. Buna karşılık boşuna yaktığımız yakıt da ceplerimizde önemli yaralar açıyor. Buna çözüm olarak da günümüzde tüketim değerleri minimumda olan modeller revaçta. Ancak bu araçların çoğu gerçekçi olalım dikkat çekmekten çok uzak; sadece ekonomi odalı hazırlandığı için göze pek hoş gelmiyorlar. Neyse ki bu durumu değiştiren smart gibi modeller var.
Avrupa ülkelerine sık gidenlerdenseniz her sokakta birden fazla smart mutlaka görmüşsünüzdür. smart, Swatch ve Mercedes-Benz markasının ortak projesi olarak çıktı. İsmini de zaten bu iki markanın birleşiminden alıyor. Swatch’ın S’si Mercedes’in M’si ve sanat anlamına gelen Art’ın birleşiminden doğan smart markası, önce şirin iki kişilik modeli ve ardından roadster, coupe ve 4 kişilik HB versiyonu ile dikkatleri üzerine çekti. Swatch markasının ortaklıktan çıkmasıyla smart, Mercedes’in yan markası olarak üretim hayatına devam etti.
Yıllarca 4 karoser seçeneği ile üretilen bu küçük şehirliler 2015 yılından itibaren sadece 2 kişilik fortwo ve 4 kişilik forfour versiyonu ile tüketiciye sunuldu. Türkiye’ye gecikmeli gelen Smart ailesinin bir de 2 kişilik versiyonun cabrio karoseri mevcut. Mercedes’in Renault ile olan ortaklığı smart’ın geleceğine de yön verdi. Türkiye’de satılmayan yeni nesil Twingo’nun bazı kullanılan smart modellerinde Renault modellerinden bolca izler görüyoruz.
fortwo, eskisi versiyonundan izler taşısa da modern yapısıyla dikkat çekiyor. Daha önceki çekik gözlü far tasarımı artık daha tombik ve gündüz led farlarını da barındıran bir tasarıma sahip. Tek hacimli yapı artık kaput şeklinde uzantı sayesinde 2 hacimli hale gelmiş. Arkada bulunan motor sayesinde öndeki boşluk bagaj olarak kullanılmasının yerine aracın sıvılarını depolandığı yer ve aküyü barındıran bölüm olarak kalmış. Yan kısımda yine iri kapı öncüsünde olduğu gibi aracın neredeyse yan tarafını kaplıyor.
smart Fortwo’nun iç mekanında Mercedes’in izlerinden çok Renault detaylarını görmek mümkün. Tavan aydınlatmasından kapı kollarına, ayna ayar butonundan kontak anahtarına kadar Renault markasının izleri var.
İç mekan bu sınıf bir otomobil için oldukça eğlenceli ve renkli. Gösterge paneli öncüsünde olduğu gibi tasarlanmış. Devir saati de bağımsız ve nostaljik. Orta konsolda müzik sistemi dışa çıkık ve oldukça kullanışlı. Klima ünitesindeyse benzersiz bir sıcaklık ayarlama sistemine sahip.
Otomobilin direksiyonu ve koltukları oldukça şık. Üstelik oturma alanı da boyundan beklenmeyecek kadar geniş.
smart fortwo’da 999 cc ve 898 cc hacminde 2 farklı 3 silindirli benzinli motor bulunuyor. 898 cc’lik motor turbo beslemeli olduğu için gücü ve torku daha yüksek. Test aracımız 999 cc hacmindeki atmosferik motora sahip. 3 silindirli motor 6000 d/d’de 71 HP güç ve 2850 d/d’de 91 Nm tork üretiyor. 6 ileri çift kavramalı Twinamatic otomatik şanzıman şehirli otomobilin kullanım keyfini artırıyor. Hem motorun arkada olması hem de arkadan itiş farklı bir kullanım keyfi sunuyor. 151 km/s maksimum hız bu küçük şehirli için yeterli seviyede. 15.1 saniyelik 0-100 k/s hızlanması ise performans beklentisi olmayan bir otomobil için bile yavaş. smart Fortwo’nun en büyük avantajıysa 4.1 lt/100 km ortalama yakıt tüketimi.
Sürüş esnasında bu kadar ekonomik olan smart’ın bir önemli noktası ise şehir içindeki kullanım kolaylığı. En dar alanlarda bile kolayca manevra yapabilen smart, park konusunda da çok başarılı. En küçük alanlara bile sorunsuz sığabilen araç kimi dar alanlara boylamasına değil enlemesine bile park edilebiliyor.
Ancak elbette bu aracın da önemli zayıflıkları var. Bunların başında ise yüksek satış fiyatı geliyor. Aracın 66 bin 800 TL’lik fiyatı hiç de yabana atılacak bir rakam değil. Bu nedenle de sokaklarda bu aracı az görüyoruz.

smart1

SONUÇ

Smart fortwo kullanırken sürücüsüne büyük keyif veren üstelik bunu yaparken tüm bakışları üzerinde toplayan bir ilgi mıknatısı. Kendisinden 4-5 kat pahalı modellerden daha fazla bakışları çeken bu otomobil ne yazık ki özelliklerine kıyasla yüksek kalan satış fiyatı nedeniyle yollarda olması gerektiği kadar sık görülmüyor. Ekonomik yapısı ve en dar alanlarda bile sorunsuz kullanılması sayesinde smart, özellikle İstanbul için çok iyi bir otomobil.

smart2

Teknik veriler Smart Fortwo

Motor (tip/silindir sayısı) Sıralı/3
Yerleşim Arkada enlemesine
Supap/eksantrik sayısı 12/2
Motor hacmi 999 cc
Maksimum güç 71 HP-6000 d/d
Maksimum tork 91 Nm-2850 d/d
Son hız 151 km/s
0-100 km/s hızlanma 15.1 sn
Şanzıman 6 ileri otomatik
Aktarma Arkadan itişli
Frenler (ön/arka) Disk/kampana
Lastikler 165/65 R15- 185/60 R15
Depo kapasitesi 35 lt
Bagaj hacmi 190-350 lt
Ağırlık 880 kg
Tüketim (fab. ver.) 3.7/4.1/4.7 lt/100 km
Uzunluk 2695 mm
Genişlik 1663 mm
Yükseklik 1555 mm
Aks mesafesi 1873 mm
Fiyat 66.800 TL

OTOSTİL Test verileri

0-100 km/s hızlanma (sn) 15.8
0-400 m (sn) 23.9
100-0 km/s fren (soğuk)(m) 39.2
100-0 km/s fren (sıcak)(m) 39.7
Gürültü 100 km/s (dB) 66
Test tüketimi (lt/100 km) 5.1
Menzil (km) 686 km

Beğendi/Beğenmedi

Murat Tosun Beğendi
Mert Duran Beğenmedi
Gürkan Gençyılmaz Beğendi
Zeynep Uluşahin Beğendi

Comments are closed.