MVP’lerin pabucunun dama atacak

Yapılan değişiklikle otomobil ruhsatına kavuşan Caravelle bu sayede kalabalık ailelerin en sevdiği araçlardan oldu. Team donanımı ise bu özelliğe dikkat çekiciliği de ekledi.

Transport modelinin kardeşi olan Caravelle ülkemizde haksızlığa uğrayan bir araçtı. Transporter ticari kullanımlardan ötürü bir hayli popülerken Caravelle onun kadar yüksek satış rakamlarına ulaşamıyordu. Ancak yapılan değişiklik sonrası ticari araç sınıfından kurtularak otomobil ruhsatına kavuşan Caravelle şeytanın bacağını kırdı ve kısa sürede yüksek satış rakamlarına ulaşmayı başardı.
Şimdi ise Doğuş otomotiv bu aracın Team adı verilen donanım paketini ithal etmeye başladı ve görünen o ki Caravelle Team özellikle MPV’lere sıkı bir rakip olarak kısa sürede bir hayli popüler olacak.

TEK MOTOR VE DONANIM

Tasarım olarak Caravelle Team, test aracındaki gibi iki renkli gövdesiyle fark yaratıyor. Hiç kuşku yok ki test aracındaki kırmızı-beyaz renk kombinasyonu bu araç için çok iyi bir seçenek. Bu renklerle Team sadece güzel görünmekle kalmıyor aynı zamanda binek otomobil kimliğine de vurgu yapıyor. Özellikle günümüzde küçük otomobillerdeki iki renkli karoserlere büyük gövdesiyle Caravelle bir anlamda rakip olmuş.
Bir ticari araç ile aynı platformu ve tasarımı paylaştığı için ister istemez Caravelle sade hatlara sahip. Ancak sadeliğine rağmen genel olarak tasarım gözü okşuyor ve ne önde ne de arkada rahatsızlık veriyor.
Ama kimse bu otomobili tasarımı için satın almıyor. Bu aracı satın alanların en önemli tercih sebebi hiç kuşku yok ki 5.3 metrelik toplam uzunluk ve 3.4 metrelik dingil mesafesi sayesinde sahip olduğu geniş yaşam alanı.

caravelle

İÇ MEKAN DEĞİŞKEN

8+1 kişilik yaşam alanına sahip olan Caravelle Team, değişken iç mekan yapısı sayesinde de farklı oturma varyasyonlarına imkan veriyor.
Aracın orta konsolu sürücü odaklı tasarlanmış. Büyük düğme ve şalterler sayesinde sürüş esnasında kullanım yönünden bir zorluk yaşanmıyor. Okunaklı gösterge tablosu da sürüş esnasında tüm bilgileri sürücüye sunuyor. Aracın büyük boyutlarından ötürü dar alanlarda manevra yapılması sıkıntılı olsa da turu fazla olan direksiyon ve kısa tampon-tekerlek mesafesi sayesinde sorun yaşanmıyor. Ancak büyük boyutlar görüş açılarında sıkıntılar yaşanmasına neden oluyor.
Sadece 2.0 litrelik turbo dizel motorla alınabilen Caravelle Team, 150 HP güç ve 340 Nm tork üretiyor. Bu motor sadece DSG otomatik şanzımanla alınabilirken güç yere ön tekerlekler üzerinden aktarılıyor. Caravelle’in binek özelliklerinin fazla olması yürüyen aksamında da kendisini belli ediyor. Genellikle bu tip araçlarda arkalarda makas sistemi kullanılırken Caravelle’de amortisörlere yer verilmiş. Yumuşak ayarlı süspansiyonların konfor anlamında olumlu katkıları olsa da aracın fazla yana yatmasına neden oluyor. Ayrıca bu yumuşak süspansiyonlar ilerleyen km’lerde daha da yumuşayacağı için yol tutuşu olumsuz etkileyecektir; keşke biraz daha sert bir süspansiyon sistemine yer verilseymiş.
Tek donanım paketiyle ithal edilen Caravelle Team 130 bin TL’lik satış fiyatına sahip. Aracın sundukları düşününce oldukça ekonomik kalan bu fiyat etiketi karşılığında zengin aksesuarlar tüketicileri bekliyor.

vwcara

SONUÇ

VW Caravelle Team, MPV’leri tahtından edece gibi duruyor. Aracın geniş iç mekanı, zengin donanımı ve yüksek marka imajı sayesinde eksik bulmak çok zor. Ekonomik olmayı başaran dizel motoru yüklü durumlarda bile araca gereken gücü sunma konusunda eksiksiz, üstelik DSG şanzıman sayesinde de konforlu. Bu aracın farklı renk alternatifleri olsa da lansman rengi olan kırmızı-beyaz bu araca da çok yakışıyor.

Teknik veriler VW Caravelle Team

Motor (tip/silindir sayısı) Sıralı/4/ Dizel
Yerleşim Önde enlemesine
Supap/eksantrik sayısı 16/2
Motor hacmi 1968 cc
Maksimum güç 150 HP-3250 d/d
Maksimum tork 340 Nm-1500 d/d
Son hız 181 km/s
0-100 km/s hızlanma 12.0 sn
Şanzıman 7 ileri otomatik DSG
Aktarma Önden çekiş
Frenler (ön/arka) Hava kanallı disk/disk
Lastikler 215/65 R16
Depo kapasitesi 70 lt
Bagaj hacmi 576 lt
Ağırlık 1879 kg
Tüketim (fab. ver.) 5.5/5.9/6.6 lt/100 km
Uzunluk 5304 mm
Genişlik 1904 mm
Yükseklik 1990 mm
Aks mesafesi 3400 mm
Fiyat 130.460 TL

OTOSTİL Test verileri

0-100 km/s hızlanma (sn) 12.4
0-400 m (sn) 23.3
100-0 km/s fren (soğuk)(m) 41.5
100-0 km/s fren (sıcak)(m) 42.1
Gürültü 100 km/s (dB) 67
Test tüketimi (lt/100 km) 6.9
Menzil (km) 1014

Beğendi/Beğenmedi

Murat Tosun 1
Mert Duran 2
Gürkan Gençyılmaz 1
Zeynep Uluşahin 1

Comments are closed.