Keşşşke Benim Olsaaa!

ana1

Kimi otomobillerden ayrılmak zordur. İşte C 180 Cabriolet de böyle bir araç. Dört mevsim kullanılabilir oluşu, güçlü motoru, yüksek prestiji gibi pek çok artısı nedeniyle bu otomobilden ayrılmak benim için kolay olmadı.

Mercedes C Serisi, Sedan karoseriyle tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de bir hayli popüler. Aracın zengin motor gamı sayesinde her zevke uygun bir versiyon bulmak hiç zor değil. Asıl zor olan ona sahip olmak. Ne yazık ki vergi avantajlı 1.6 litrelik motora da sahip olsa bir Mercedes sahibi olmak maliyetli.

C Cabrio ise bu arzu duygularını bir adım daha ileriye götüren bir otomobil. Ona ilk baktığınız andan itibaren çekim gücüne kapılıyorsunuz ve etkisinden kurtulamıyorsunuz.

1

C Cabrio, sedan kardeşi ile benzer çizgilere sahip olsa da farklılığını hemen gösteriyor. Özellikle daha yatık tasarlanan ön cam ve yere yakın gövde sportifliği pekiştiriyor. Arka kısımda da AMG paketin etkisiyle değiştirilmiş tampon sayesinde güçlü görünüm devam ediyor. Test aracında AMG paketin olması nedeniyle şık 18 inçlik jantlar sunulurken gövde de yere standart versiyondan daha yakın. Kumaş tavana sahip olmasıyla profilden de kambur görünmemeyi başaran Cabriolet, Coupe modelle benzer bir tasarıma kavuşmuş. Tüm bunlar bir araya gelince de ortaya çok dinamik bir model çıkmış.

Geniş açılan ve büyük yapısıyla araca iniş binişleri tavan kapalıyken de kolaylaştıran kapılarla girilen iç mekanda ortak parçaların hakim olduğu dikkat çekiyor. Bu kullanım kolaylığı getirse de ben en azından bu araçta biraz daha yenilik beklerdim.

Sizi sıkı sıkı saran ancak buna karşılık konfor konusunda da en ufak bir eksiklik yaşatmayan deri kaplı koltuklara sahip olan C180, zengin renk alternatifi ile de iç mekanda kişiselleştirmeyi mümkün kılıyor. Aracın ön koltuklarındaki yaşam alanı oldukça etkileyici iken arka kısım beklendiği gibi çok geniş değil. Ancak özellikle baş mesafesi konusunda pek çok rakibinden bir adım önde olan araçta arkada tavan açıkken 285, kapalı iken 360 litre olan bagaj alanı sunuluyor. Derinliği son derece iyi olan bagaja küçük kapak nedeniyle yükleme yapmak sıkıntılı.

Farklı renk alternatiflerine sahip olan kumaş tenteyle donatılan C Cabriolet’de iç mekana bu tavandan dolayı herhangi bir gürültü gelmemesi onun kalitesini ortaya koyuyor. Ancak ne yazık ki araçla yolda ilerlerken gösterge panelinin arkasından gelen tıkırtı umarız bizim test aracımıza özgü bir durumdur.

1.6 litrelik benzinli motorla donatılan C 180 Cabrio’nun güç ünitesi şu anda pek çok Mercedes modelinde görev yapıyor. Alt devirlerden itibaren 156 HP’yi sorunsuz kullanıcısına sunan otomobil sahip olduğu 250 Nm tork sayesinde de yüklü durumlarda bile performans anlamında bir eksiklik hissettirmiyor.

2

9 ileri oranlı otomatik şanzımanla kombine edilen model bu birliktelik sayesinde hem performanslı hem de ekonomik olmayı başarıyor. Aslında 1.6 tonluk oldukça yüksek bir boş ağırlığa sahip olan C180, buna rağmen ilk kalkış anından itibaren sürücüsü için yeterli olmayı başarıyor.

Yüksek ağırlığının da etkisiyle yola iyi tutunan bir otomobil olan Cabrio, farklı sürüş modları sayesinde de virajlarda atak bir karaktere sahip. Arkadan itişin getirdiği sürüş dinamikliğini de ekleyince model, her türlü zeminde başarılı oluyor.

Ancak AMG paket tercih edildiğinde 18 inçe çıkan lastikler nedeniyle iç mekanda süspansiyon salınımları bir hayli sert hissediliyor. Eğer beklentiniz biraz daha konforsa o zaman bu araçta mutlaka 17 inçlik lastikleri tercih etmelisiniz.

Standart donanımı da son derece zengin olan C180 Cabriolet uzun opsiyonel donanım listesi sayesinde bir üst sınıftaki modeller gibi donanımlı hale gelebiliyor. Elbette bu tarz bir tercihte aracın fiyatı da bir hayli artıyor. Ancak 232 bin TL’lik başlangıç fiyatına elenecek 6-8 bin TL ile pek çok kullanıcının beklentilerini karşılayabilecek bir otomobile sahip olabiliyorsunuz.

3

Sonuç

Mercedes C180 Cabrio ben de dahil olmak üzere pek çok kişinin arzuladığı ancak sahip olmakta zorlandığı bir otomobil. Modelin fiyat dışında önemli bir eksiğinin olmaması ve gücü yeterli motoruna 4 mevsim kullanışlı gövdesini ekleyince ona kavuşmak olmak için daha fazla mesaiye kalmaya razı olmak gerek.

Teknik veriler Mercedes C180 Cabriolet

Motor (tip/silindir sayısı) Sıralı/4
Yerleşim Önde enlemesine
Supap/eksantrik sayısı 16/2
Motor hacmi 1595 cc
Maksimum güç 156 HP-5300 d/d
Maksimum tork 250 Nm-1200 d/d
Son hız 220 km/s
0-100 km/s hızlanma 8.9 sn
Şanzıman 9 ileri otomatik
Aktarma Arkadan itiş
Frenler (ön/arka) Hava kanallı disk/disk
Lastikler 225/45 R18 – 245/40 R18
Depo kapasitesi 70 lt
Bagaj hacmi 285-360 lt
Ağırlık 1615 kg
Tüketim (fab. ver.) 5.8/6.8/8.5 lt/100 km
Uzunluk 4686 mm
Genişlik 1810 mm
Yükseklik 1409 mm
Aks mesafesi 2840 mm
Fiyat 232.100 TL

OTOSTİL Test verileri

0-100 km/s hızlanma (sn) 9.2
0-400 m (sn) 17.1
100-0 km/s fren (soğuk)(m) 40.0
100-0 km/s fren (sıcak)(m) 40.3
Gürültü 100 km/s (dB) 66
Test tüketimi (lt/100 km) 9.9
Menzil (km) 707

Beğendi/Beğenmedi
Murat Tosun Beğendi
Mert Duran Beğendi
Gürkan Gençyılmaz Beğendi
Zeynep Uluşahin Beğendi

Comments are closed.