Bu kez hedefi ıskalamayacak

Ford Ranger daha önceki nesliyle satış adetlerinde beklenen atağı yapamamıştı. Ancak yeni modelin eksiksiz yapısı sayesinde sınıf lideri olması bile hiç de zor değil.

Pick-up araçlar içinde Ford’un haklı bir ünü vardır. Özellikle ABD’deki zengin model gamı sayesinde her bütçeye uygun model üreten Ford, bu sayede özellikle ABD’de pick-up denilince akla ilk gelen markadır.
Avrupa’da ise durum biraz daha farklı. ABD’deki ürünlerin Avrupa’ya uygun olmaması nedeniyle bu pazarlarda liderliği ülke bazında farklı markalara kaptıran markanın bu olumsuzluğu değiştirmek için hazırladığı araç yeni Ranger.
Yeni neslinde sınıf liderliğini istediği çok belli olan Ranger tasarımından konforuna kadar neredeyse eksiksiz bir model olması sayesinde bu kez hedefi 12’den vuracak gibi duruyor.

GÜÇLÜ GÖRÜNMEK ONUN İŞİ

Aracın güçlü görünen tasarımında ABD’li kardeşlerini hatırlatan çizgilere yer verilmiş. Şişkin çamurluklar, büyük ızgara, far ve stoplar sayesinde Ranger güçlü görünmeyi sorun etmiyor. Sadece güçlü değil aynı zamanda şık da olan model biraz maskülen bir havaya sahip. Ama gerçekçi olalım pick-up’lar her zaman “erkek arabası” olmuştur. Bu nedenle bu görünüm bir dezavantaj değil aksine önemli bir avantaj.
Yerden yüksek yapısı nedeniyle araca iniş binişler esnasında A sütununda yer alan tutamaklardan destek almak gerekiyor.
İç mekana geçtiğinizde ise sizi son derece geniş bir yaşam alanı karşılıyor. Aracın özellikle baş mesafesi konusundaki başarısı alkışı hak ediyor. Arkadaki diz mesafesi de pek çok rakibinden iyi.
Malzeme kalitesi konusunda kendisini bir hayli geliştiren Ranger’da ortada konumlandırılan multimedya ekranından pek çok bilgi takip edilebiliyor. Dokunmatik ekranın kolay kullanımlı olması da fonksiyonelliği arıtıyor.
Ancak altta kalan klima kumandalarını kullanmak çok kolay değil.
2.2 litrelik dizel motora sahip olan Ranger’da tüketicilere 4×2 ve 4×4 çekiş sistemi ile birlikte manuel veya otomatik şanzıman opsiyonu sunuluyor. Bizim aracımızı 2.2 litrelik versiyonlar içindeki en üst modeldi. Bu nedenle de 4×4 çekiş sitemi ve otomatik şanzımana sahipti.
160 HP güç ve 385 Nm tork üreten 4 silindirli motoru ile Ranger oldukça atak bir karaktere sahip. Elbette bunu diğer pick-up’lar göz önüne alarak düşünmek gerekiyor. Şanzımanın motorla uyumu yüksek olduğu için bir pick-up’dan çok konforlu bir SUV içinde yolculuk etiğinizi sanmanız bile olası. Ancak bu duygular ön koltukta oturuyorsanız geçerli. Ne yazık ki bu sınıftaki istisnasız tüm araçlarda olduğu gibi Ranger’da da arkada salınımlı bir yapı var ve arka koltukta oturanlar yüksüz durumlarda zıplayarak yolculuk ediyor.
Sınıfındaki bu ortak olumsuzluk dışında önemli eksiği bulunmayan Ranger 8 litrelik yakıt tüketimiyle ise adeta şov yapıyor. Genellikle 10 litre olan rakiplerine kıyasla Ranger sahip olduğu fiyat avantajına kullanım maliyeti avantajını da eklemeyi başarıyor.

ranger1

SONUÇ

Ford Ranger bu kez sınıf lideri olmak için çok iyi hazırlanmış. Güçlü ve kullanım keyfi veren motoru aynı zamanda ekonomik olmasıyla da fark yaratıyor. Aracın üst donanımında bile 100 bin TL’nin altında kalan fiyatı da albenisini artırıyor. Modelin en önemli eksikliği ise tüm rakiplerinde olduğu gibi arka koltukta azalan konfor.

Teknik veriler Ford Ranger XLT 4×4

Motor (tip/silindir sayısı) Sıralı/4
Yerleşim Önde enlemesine
Supap/eksantrik sayısı 16/2
Motor hacmi 2198 cc
Maksimum güç 160 HP-3700 d/d
Maksimum tork 385 Nm-1500 d/d
Son hız 175 km/s
0-100 km/s hızlanma 12.8 sn
Şanzıman 6 ileri otomatik
Aktarma Dört tekerlekten çekiş
Frenler (ön/arka) Hava soğutmalı disk/kampana
Lastikler 265/65 R18
Depo kapasitesi 80 lt
Bagaj hacmi 1117 kg
Ağırlık 2053 kg
Tüketim (fab. ver.) 7.0/8.0/9.6 lt/100 km
Uzunluk 5359 mm
Genişlik 1850 mm
Yükseklik 1815 mm
Aks mesafesi 3220 mm
Fiyat 99.965 TL

ranger2

OTOSTİL Test verileri

0-100 km/s hızlanma (sn) 13,0
0-400 m (sn) 22,1
100-0 km/s fren (soğuk)(m) 41.0
100-0 km/s fren (sıcak)(m) 41.2
Gürültü 100 km/s (dB) 67
Test tüketimi (lt/100 km) 8,5
Menzil (km) 941 km

Beğendi/Beğenmedi

Murat Tosun Beğendi
Mert Duran Beğendi
Gürkan Gençyılmaz Beğendi
Zeynep Uluşahin Beğenmedi

Comments are closed.