Aslını yaşatır mı?

Infiniti Q30 pazara son derece iddialı bir giriş yaptı. Fakat Mercedes kopyası lafından kurtulmakta büyük sıkıntılar yaşamaktan kurtulamadı.

Aslını yaşatır mı? Aslında en önemli soru bu. Infiniti Q30 son derece sükseli bir şekilde pazarda satışa sunuldu. Fakat işte tam da bu sırada üzerine Mercedes kopyası lafı yapıştı kaldı. Bundan kurtulmak için ne gibi yollar denediklerini bilmiyorum ama sokakta benim kulağıma çalının laf şu: “Aslı varken onu alırım.”

BU BENZERLİK FAZLA

Dış tasarım konusunda farklılaşmayı başarmış bir araç olmasına rağmen iç mekanı es geçmeleri şimdilik onlara pahalıya patlamış gibi görünüyor. Yaşam alanı tasarımında boydan boya kendimi Mercedes GLA’nın içindeymiş gibi hissetmemin önüne nasıl geçecekler gerçekten bilmiyorum. Aslında bu tür değişimleri çok sık görüyoruz ama bu kadar dokunulmamışına da çok sık rastlamıyoruz.

TÜKETİMİ DÜŞMELİ

Neyse, asıl konumuz bu değil. Sizler “Ben Infiniti markasıyla bu araca sahip olmak istiyorum” diyorsanız 1.6 lt benzinli motorun kullanıldığı otomatik şanzımanlı Q30’un nasıl olduğu. Yine aynı şeye döneceğim ama bu motoru daha önce Mercedes modellerinde sıklıkla kullanma fırsatım oldu. Bu araçta da marşa bastığım andan itibaren 1.6 lt’lik bir ünite olmasına rağmen aracın atak bir karaktere büründüğünü gördüm. Açıklanan verilere baktığımda da 1.6 lt 156 HP güç ve 1250 d/d’de 250 Nm tork üreten turbo motor ile çevik bir araç olduğunu gösterdi. Yaptığım testler sırasında da fabrika tarafından açıklanan verilere yakın bir performans karşıma çıktı. Ataklık konusunda beğenimi kazansa bile gürültü konusunda beni çok fazla memnun edemedi. Biraz daha fazla yalıtım onu daha sessiz kılabilirdi. Bunun yanında ağırlığı 2 tona yaklaşan yapısıyla yakıt tüketimi konusunda da biraz bonkör olduğunu düşünüyorum.

infiniti

KONFORLU SÜRÜŞ

En sevdiğim yanlarından biri konforlu sürüşü oldu. Gerek şehir içinde gerekse otoyol kullanımlarında araç içinde kalabalık olduğumuz anlarda bile çok rahat ettik. Dönüş çapı 11.4 metre ile biraz fazla gibi görünse de şehir içinde yaptığım manevralar sırasında rahat ettim. Bazı köşe dönüşlerinde A sütunu biraz sıkıntı yaşatsa bile manevra kabiliyetinin getirdiği artıyla bunu eksilere yazmamın önüne geçti. Fren performansı açısından panik fren sırasında stabil yapısının biraz dışına çıkması dikkatimi çekti. İzinin üzerinde kalmayı başardı ama bunu yaparken zorlandı. Bu arada duruş mesafesi güvenlik sınırının biraz üzerinde kalsa bile bu tip bir araç için başarılıydı.

Sonuç

“Aslını yaşatır mı?” sorusu bu aracı kullanırken aklımdan çıkmadı. İç mekanında hiç değişiklik yapılmadan, onun bir Mercedes olarak bırakılması kimin fikriydi gerçekten çok merak ediyorum. Elbette GLA modeline göre fiyat farkı var ama “aslı varken bunu alır mıyız” sorusu sokakta en çok karşıma çıkan sözlerden biri oldu.

ic

INFINITI Q30 1.6lt DCT

Motor (tip/silindir sayısı) Sıralı/4
Yerleşim Önde enlemesine
Supap/eksantrik sayısı 16/2
Motor hacmi 1595 cc
Maksimum güç 156 HP-5300 d/d
Maksimum tork 250 Nm-1250 d/d
Son hız 215 km/s
0-100 km/s hızlanma 8.9 sn
Şanzıman 7 ileri otomatik
Aktarma Önden çekiş
Frenler (ön/arka) Hava kanallı disk/disk
Lastikler 225/45 R18
Depo kapasitesi 50 lt
Bagaj hacmi 430 lt
Ağırlık 1920 kg
Tüketim (fab. ver.) 4.9/5.8/7.5 lt/100 km
Uzunluk 4425 mm
Genişlik 1805 mm
Yükseklik 1495 mm
Aks mesafesi 2700 mm
Fiyat 50.909 Euro

OTOSTİL Test verileri

0-100 km/s hızlanma (sn) 9.5
0-400 m (sn) 14.9
100-0 km/s fren (soğuk)(m) 41.2
100-0 km/s fren (sıcak)(m) 41.6
Gürültü 100 km/s (dB) 67
Test tüketimi (lt/100 km) 9.9
Menzil (km) 505 km

Beğendi/Beğenmedi

Murat Tosun Beğenmedi
Mert Duran Begendi
Gürkan Gençyılmaz Beğenmedi
Zeynep Uluşahin Begendi

Comments are closed.