Tesla Çin pazarına girmek için teknoloji transferi yapacak

Şangay hükümeti, Tesla’nın dünyanın en büyük elektrikli otomobil pazarında büyümesinin bir parçası olarak; Çin ile teknoloji paylaşımı yapmasının pazarlık konusu olduğunu söyledi.

PAYLAŞ

Şangay hükümet yetkilisi, Tesla’nın dünyanın en büyük elektrikli otomobil pazarında büyümesinin bir parçası olarak; Çin’le teknoloji paylaşımı yapmasının pazarlık konusu olduğunu söyledi. Tesla Çin üretim

Tesla’nın Şangay hükümetiyle, kentte bir fabrika inşa etmek için ön anlaşma imzaladıktan sonra teknolojisini Çin ile paylaşma konusunda müzakere edebileceğini belirten Şanghay Hükümeti Ekonomi ve Bilgi Teknolojisi Komisyonu Müdürü Huang Ou; yaptığı açıklamada, teknoloji transferinin işletmeler arasında müzakereye konu olan bir durum olduğunu söyledi.

10 milyar dolarlık yatırım

Huang, tesisin Şangay’daki en büyük yabancı yatırımlı üretim projesi olacağını söyledi. Tesla’nın Gigafactory pil tesisi de dahil olmak üzere Çin’e, ilk aşama için en az 10 milyar dolarlık yatırım yapması bekleniyor.

Teknoloji transferi teşvik ediliyor

Çin hükümeti elektrikli araçları, bu yüzyılda egemen olmak istediği sektörlerden biri olarak tanımlıyor. Ayrıca Çin hükümeti, Çinli firmaları yabancı ortaklarla teknoloji transferi yapmaları konusunda teşvik ediyor. Geçen yıl yapılan bir ankete göre, Çin’deki beş ABD şirketinden birinine, sahip oldukları teknolojiyi Çin’e aktarmaları için teklif götürüldü.

Son dönemlerde farklı büyük otomobil üreticileri de; Çin’deki elektrikli otomobil pazarına yönelmiş ve Çin’de elektrikli otomobil üretmek için çalışmalara başlamıştı.

Tesla Salı günü yaptığı açıklamada; ikinci Tesla araç montaj tesisinin inşaatına, gerekli onaylar ve izinler alındıktan hemen sonra başlanacağını ve ilk otomobillerin yaklaşık iki yılda piyasaya sürülmesinin beklendiğini belirtti. Bu yeni fabrikanın iki ya da üç yıl içerisinde, yılda yaklaşık 500 bin araç üretme kapasitesine ulaşması bekleniyor.

Mümkün olan en kısa sürede tamamlanacak

Şangay hükümeti Tesla’nın tesisi mümkün olan en kısa sürede tamamlamasına yardımcı olacağını belirtti.

Yerel hükümetin basın açıklamasında, Tesla ve kentin teknoloji inovasyonu konusunda işbirliğine odaklanacağı belirtildi. Basın açıklamasında ayrıca; Tesla’nın küresel araştırma ve geliştirme sisteminin önemli bir parçası olacak bir elektrikli araç geliştirme ve yenilik merkezinin Şanghay’da inşa edileceğinden bahsedildi.

Tesla Çin iş birliği