SsangYong Korando Sports

ssangyong

Küçük otomobil fiyatına SUV konforu

Son dönemde eskisi kadar popüler olmayan pick-up modeller içinde SsangYong Korando Sports uygun fiyatıyla dikkat çekiyor. Üstelik aracın sahip olduğu arazi kabiliyeti de yabana atılır cinsten değil.

mertduranimzason

Birkaç yıl önce SUV’ların yüksek fiyatı nedeniyle ülkemizde pick-up sınıfı adeta bir patlama yaşadı ve pek çok üretici bu araçları ithal etmeye başladı. Ancak daha sonrasında bu araçlar üzerine bindirilen vergi yükü başta olmak üzere bazı yönetmelik değişiklikleri pick-up sınıfının eskisi kadar rağbet görmemesine neden oldu. Buna karşılık başta yerden yüksek bir araçla seyahat etmek isteyenlerle, hafta içi işinde kullandığı araca haftasonu da binmek isteyenler için pick-up modeller hala popüler.

Ülkemize Şahsuvaroğlu güvencesiyle ithal edilen SsangYong markalı araçlar uygun fiyatıyla göz dolduruyor. Örneğin konuğumuz olan Korando Sports en donanımlı versiyon olan Special Edition serisinde bile fiyat etiketini 58 bin TL seviyesinde tutmayı başarıyor. Bugün bu fiyata donanımlı küçük sınıf otomobillerin satın alınabildiği düşünüldüğünde Korando tam bir kelepir halini alıyor.

ssangyong

Tasarımı elini güçlendiriyor

Korando Sports oldukça heybetli bir araç. Uzun boyuyla birlikte geniş yapı ve köşeli çizgiler sonucu, model tam bir erkek otomobili gibi duruyor. Zaten bu tarz araçlarda kadın sürücü görmek çok zorken, Korando’da bu durum daha da zorlaşıyor.

Sinirli bir yüz ifadesine sahip olan Korando Sports, öndeki bu ifadeyi elbette arka kısımda koruyamıyor. Pek çok pick-up ile benzer çizgilerle hazırlanan arka kısımda dikkat çeken bir öğe yer almıyor. Profilden ise büyük boyutlar ve geniş çamurluklar hemen fark ediliyor.

Aracın sert ve heybetli yapısının maskülen olması da pek çok tüketicinin hoşuna giderken sadece tasarımı için bile bu aracı tercih eden pek çok tüketici bulunuyor.

Büyük boyutlara rağmen yaşam alanı sınırlı

Geniş açılan ancak yükseklik nedeniyle iniş-binişlerin biraz sıkıntılı olduğu iç mekana geçildiğinde ilk anda son derece konforlu bir araçta olduğunuzu size hissettiren Korando Sports, koyu renklerin hakimiyetindeki orta konsoluyla insanın canını sıkıyor. Her ne kadar camların büyük boyutlu olması ferahlık için önemli bir artıyken hedefe tam ulaşılamamış.

Uygun fiyatına paralel olarak pek çok yerde ucuz plastik malzemenin kullanıldığı modelde özellikle direksiyonun bu araca hiç yakışmadığını belirtmekte fayda var. Test aracının en üst donanım olması dikkate alındığında deri kaplamanın mutlaka kullanılması gerekirken son derece ucuz görünümlü plastik kaplama daha yola çıkılmadan araçla ilgili olumsuz duygular beslenmesine neden oluyor.

ssangyong

Buna karşılık işçilik kalitesi de yer yer oldukça vasat. Elbette burada aracın fiyatını dikkate aldığımız için tüm bu olumsuzluklar kabul edilebilir.

Ancak kabul edilmeyecek tek bir nokta var ki o da aracın bu kadar heybetli ve büyük olmasına karşılık sınırlı yaşam alanı sunması. Arka kısımdaki sınırlı yaşam alanı nedeniyle diz mesafesi konusunda oldukça büyük sıkıntılar yaşanırken 3 kişinin seyahat etmesi çok zor.

Motor canlı ve şanzımanla uyumlu

2.0 litrelik dizel motordan güç alan Korando Sports, 155 HP güç ve 360 Nm tork üretiyor. Kağıt üzerinde bile yeterli olduğunu kanıtlayan bu değerler sürüş esnasında da bu tezin doğru olduğunu ortaya koyuyor.

İlk hızlanmadan itibaren 6 ileri oranlı otomatik şanzımanla uyum içinde çalışan güç ünitesinin nefesi kesilmiyor ve kullanıcısının isteklerini yerine getiriyor. Arkadan itişli olması nedeniyle gaz fazla basılması ile arkasını savurmaya başlayan Korando Sports, bu gibi durumlarda ESP müdahaleleriyle izine kısa sürede dönüyor.

ssangyong

Yol tutuş boyutlara kıyasla başarılı

Bu kadar büyük ve yerden yüksek bir aracın elbette yan rüzgarlardan etkilenmesi beklenir. Ancak Korando Sports, bu konuda bizi şaşırttı ve minimum etkilenmeyle yola sağlam bastığını kanıtladı. Standart versiyonda 16 inç ölçüsündeki lastikler, üst versiyondaki test aracımızda 18 inçe büyüdü ve bu da yol tutuşu önemli ölçüde iyileştirdi.

Elbette büyük boyutlar, yüksek yapı, otomatik şanzıman gibi etkenler bir araya gelince aracın yakıt tüketimi de önemli ölçüde artıyor. Her ne kadar fabrika verisi ortalama değer 7.7 litre olarak açıklansa da günlük kullanımlarda bu değer 10-11 litre/100 km dolayında seyrediyor.

Her ne kadar bir pick-up olsa da hafif arazide de sorunsuz ilerleyen Korando, 25 derecelik yaklaşma ve uzaklaşma açılarıyla birlikte 20 derecelik karın açısına sahip. Bu sayede engelleri zorlanmadan aşan aracın 4×4 versiyonu ise artık ülkemize ithal edilmiyor.

Fiyat uygun, donanım zengin

Koranda Sports’un en önemli artısı satış fiyatı. 46.950 TL’den fiyat etiketi günümüzün küçük sınıf otomobilleriyle rekabet edecek düzeyde. Konuğumuz olan en üst versiyonun fiyatı ise 57.950 TL. Bu fiyat da aslında yüksek değil. Üstelik bu bedel karşılığında elektrikli koltuktan, sunroof’a, otomatik klimadan elektrikli ve katlanır aynaya kadar pek çok aksesuar sunuluyor.

ssangyong

Beğendik

Tasarım, motor-şanzıman uyumu, fiyat

Beğenmedik

Tüketim, malzeme kalitesi, yaşam alanı genişliği

 

Teknik veriler SsangYong Korando Sports

Motor (tip/silindir sayısı) Sıralı/4

Yerleşim Önde uzunlamasına

Supap/eksantrik sayısı 16/2

Motor hacmi 1998 cc

Maksimum güç 155 HP-3400-4000 d/d

Maksimum tork 360 Nm-1500-2800 d/d

Son hız 170 km/s

0-100 km/s hızlanma -

Şanzıman 6 ileri otomatik

Aktarma Arkadan itiş

Frenler (ön/arka) Disk/disk

Lastikler 255/60 R18

Depo kapasitesi 75 lt

Yükleme alanı   1275×1600 mm

Ağırlık 1895 kg

Tüketim (fab. ver.) 6.6/7.7/9.8 lt/100 km

Tüketim ( test ort.) 10.8 lt/100 km

Uzunluk 4990 mm

Genişlik 1910 mm

Yükseklik 1790 mm

Aks mesafesi 3060 mm

Fiyat 57.950 TL

 

Tasarım 8/10

Sert ve kaslı çizgileriyle oldukça erkeksi bir araç olan Korando bu sayede dikkat çekmeyi iyi başarıyor. Elbette arka kısımda sadelik ön planda tutulurken profilden de geniş çamurluklar genel hatlarla uyum içinde.

İç mekan 5/10

Koyu renkli iç mekanda ferahlık büyük camlarla bertaraf edilmeye çalışılsa da ne yazık tam başarılı olunamamış. Ayrıca bu kadar iri bir aracın iç mekanının daha geniş olmasını beklerdik. Özellikle arka koltukta yolculuk edenler için yaşam alanı dar.

Motor / Performans 8/10

2.0 litrelik dizel motor oldukça canlı. Devir çevirmeyi dizel olmasına rağmen seven motorun 6 ileri oranlı otomatik şanzımanla uyumu da yüksek. Vites geçişleri sarsıntılı olmayıp, manuel kullanımlarda tepkilerin hızı da başarılı.

Kullanım / Sürüş özellikleri 6/10

Elbette bu tarz bir araçtan sportif olmasını beklemek doğru olmaz. Ancak en azından yola sağlam basarak ilerlemesi bu araç için önemli bir kriter olmalı ki Korando Sports da bunu başarıyor. Gaza fazla basıldığında arkasını bırakmaya meyilli olması dışında önemli bir sorunu bulunmayan modelin direksiyon sistemi ise hissiz.

 

Fiyat / Donanım 8/10

Korando Sports’un tartışmasız en iyi olduğu disiplin fiyat ve donanımı. Küçük sınıf otomobillerle yarışan fiyat etiketine sahip olan aracın donanımı yüksek. Elbette bu uygun fiyat nedeniyle malzeme ve işçilik kalitesinde sorunlar mevcut ancak fiyat odaklı düşünüldüğünde bu olumsuzluk göz ardı edilebilir.

Sonuç

Gerek ticari gerekse binek kullanımlar için oldukça ideal bir model olan Korando Sports, uygun fiyat etiketiyle günümüzde küçük sınıf araç satın almak isteyenleri bile etkileyebilir. Elbette aracın bazı zayıflıkları olsa da genel olarak fiyat odaklı bakıldığında bu paraya daha fazlasını bulmak çok zor.

ssangyong

Comments are closed.