Güneş enerjisiyle çalışan Sono Sion 2019’da geliyor

Münih merkezli bir start-up, Sion adlı solar aracının şarj sistemini bu yaz güçlü Bavyera güneşinden de yararlanarak test etmeye başladı.

PAYLAŞ

Münih merkezli bir start-up, Sion adlı solar aracının şarj sistemini bu yaz güçlü Bavyera güneşinden de yararlanarak test etmeye başladı. Sono Sion 2019 yılında geliyor.

2016 yılında kurulan Sono Motors, üzerine güneş panelleri entegre edilmiş tam elektrikli bir otomobil olan Sion’u geliştiriyor. Geleneksel elektrik prizlerinden de şarj edilebilecek bu otomobilin en büyük avantajı, güneş panelleri aracılığıyla da şarj edilebilir olması.

Sion’un üretimi, Almanya’da 2019 yılının ikinci yarısında başlayacak ve şirketin Sion’u önümüzdeki yıl 18 bin 540 dolardan satmaya başlayacak. Sion için şimdiden yaklaşık 5 bin sipariş geldi bile.

330 adet güneş paneli

Sion aracın çatısına, kaputuna ve yanlarına entegre edilmiş 330 adet güneş paneline sahip. Ayrıca otomobilin yaklaşık 250 km’lik bir menzili olacak.

Sono Motors CEO’su ve kurucusu Laurin Hahn yaptığı açıklamada; “Bir koltuk ısıtıcımız, klimamız ve ayrıca telefonunuzu etkileşimli olarak bağlayabileceğiniz büyük bir bilgi-eğlence sistemimiz var, bu da gerçekten çok basit ve gösterişten uzak bir araç demek oluyor.” şeklinde konuştu.

Almanya muhtemelen 2020 yılına kadar yollara 1 milyon elektrikli otomobil çıkartma hedefine ulaşamayacak; ancak hükümet Nisan ayında elektrikli araç pili üreten şirketlere destek vermeye hazır olduğunu açıkladı.

Sono Sion geliyor