Skoda Rapid 1.6 TDI DSG

Öne çıkmayı başaramıyor

Skoda Rapid her şeyden biraz mantığıyla hazırlanan ve kardeş firma VW’den bolca destek alınarak üretilen bir otomobil. Bu nedenle de araçta ne karakteristikten ne de öne çıkan bir özellikten söz etmek mümkün.

mertduranimzason

Skoda Türkiye için çok önemli bir firma. 1990’lı yıllarda adeta efsane haline gelen, fiyatına karşılık sunduklarıyla herkesin beğenisini kazanan Skoda günümüzde ise kabuk değiştirmiş durumda. VW Grubu’nun kanatları altına girmesiyle teknolojisinde büyük ilerlemelerin yaşandığı Skoda, ne yazık ki artık eskisi gibi iddialı halk otomobilleri üretemiyor. VW’den alınan büyük destek nedeniyle Skoda özünü kaybetmiş, karakteristiği olmayan araçlar üretmeye başlamış durumda.

Rapid için de durum farklı değil. Biraz Octavia, biraz Fabia, biraz da Jetta derken ortaya her şeyden biraz biraz katılarak hazırlanmış bir otomobil karşımıza çıkıyor.  Normal şartlarda bu formülün tutması gerekirken ne yazık ki Rapid için durum tersine dönmüş.

skoda_rapid

Tasarım özgün değil ama Rapid yakışıklı bir otomobil

Tasarımında özgünlüğün olmadığı ve güncel Skoda modelleriyle benzer hatlara sahip olarak hazırlanan Rapid, arka kısmında ise Octavia ile büyük benzerliklere sahip. Profilden liftback yapısı nedeniyle adeta bir kambura sahip gibi duran Rapid buna karşılık şişkin çamurluklar ve büyük detaylara sahip köşeli yapısıyla oldukça güçlü bir görünüm sunuyor. Aracın boyutları da çizgilerle ustaca gizlenmiş.

Ferah iç mekanda eksikler çok

Geniş açılan kapılarla içeri girdiğinizde ise sizi bir VW Grubu aracı karşıladığını hemen anlıyorsunuz. Ne yazık ki gerek Skoda gerekse diğer VW modellerinden alınan detaylar Rapid’in iç mekanında da özgünlüğü yok etmiş. Her ne kadar ortaya çıkan sonuç için kötü demek mümkün değilken kullanılan açık renkler sayesinde ferahlık da son derece yüksek. Buna karşılık iç mekanın genelinde kullanılan malzemenin kalitesi ve işçilik bu otomobile yakışmıyor.

skoda_rapid

Rapid’in tasarımında kısa tampon-tekerlek mesafesi kullanılmamasına karşılık 2602 mm’lik dingil mesafesi içe mekanda son derece konforlu seyahat edilmesine olanak tanıyor. Liftback yapı nedeniyle D sütununda görüş sıkıntısı yaşanan araçta diğer görüş açıları oldukça iyi ayarlanmış. Arkasında 530 litrelik ve yüklemenin son derece kolay yapıldığı bir bagaj alanına sahip olan Rapid, gerek geniş kabini gerekse de bagajıyla kalabalık aileler için ideal bir yol arkadaşı olacaktır.

Dizel motor DSG ile güçsüzleşiyor

VW Grubu’nun pek çok aracında kullanılan 1.6 litrelik dizel motorla donatılan Rapid, eğer manuel şanzıman tercih edilirse 105 HP güç üretiyor. Test aracındaki gibi DSG otomatik şanzımanla motor gücünü 90 HP’ye düşüren Rapid’in torku ise 230 Nm. Şehir içi için yeterli olan bu güç değeri uzun yolculuklarda ve araç yüklü durumda iken ne yazık ki etkileyici olmaktan çok uzak. Son derece ağırkanlı bir tablo çizen Rapid, kısa oranlı 7 ileri oranlı şanzımanına rağmen 12.2 saniyede 0-100 km/s hızlanmasını tamamlıyor.  Esneklik konusunda da atak olmayı başaramayan Rapid’de şanzımanı Sport modunda tutmakta fayda var.

skoda_rapid

Motor gücü konusunda sıkıntıları olan Rapid’in ne yazık ki direksiyon sisteminde de hisli bir yapıdan söz etmek mümkün olmuyor. Sürücünün yönlendirmelerine gecikmeli tepki veren direksiyon sistemi aracı istenilen ize sokmakta geç kalıyor. Bu nedenle Rapid ile performanslı kullanımları tercih etmemekte fayda var.

Her ne kadar direksiyon ve motor hakkında olumsuz konuşsak da Rapid’in günümüz ekonomik şartlarında satın almada belki de en etkili disiplin olan yakıt tüketimi konusunda ise bileğini kimse bükemiyor. Fabrika verisi ortalama 4.5 litrelik yakıtla 100 km’yi kat etmeyi başaran model, konuğumuz olduğu süre boyunca da 5.1 litrelik sonuca ulaşmayı başardı. Üstelik performans eksikliği nedeniyle gaza sert davranmamıza rağmen…

Satış fiyatı iddialı mı yüksek mi siz karar verin

Rapid’in satış fiyatı kafa karıştırıyor. Günümüzde küçük sınıf araçların bile dizel motor ve otomatik şanzımanla fiyatlarının 53-55 bin TL ortalamalarında olduğu düşünülürse daha üst sınıftaki Rapid için kelepir demek gerekir. Ancak aracın iç mekanındaki malzeme ve işçilik kalitesi ile birlikte donanımı düşünüldüğünde 65 bin TL’lik fiyata karşılık daha fazlasının sunulmasını beklerdik.

 skoda_rapid

Beğendik

Tüketim, iç mekan genişliği, bagaj kapasitesi

Beğenmedik

Direksiyon, malzeme kalitesi, fiyat

 

Teknik veriler Skoda Rapid 1.6 TDI DSG Elegance

Motor (tip/silindir sayısı) Sıralı/4

Yerleşim Önde enlemesine

Supap/eksantrik sayısı 16/2

Motor hacmi 1598 cc

Maksimum güç 90 HP-4200 d/d

Maksimum tork 230 Nm-1500-2500 d/d

Son hız 184 km/s

0-100 km/s hızlanma 12.2 sn

Şanzıman 7 ileri otomatik

Aktarma Ön tekerlekten çekiş

Frenler (ön/arka) Hava kanallı disk/disk

Lastikler 215/45 R16

Depo kapasitesi 55 lt

Bagaj hacmi 530-1470 kg

Ağırlık 1285 kg

Tüketim (fab. ver.) 3.9/4.5/5.6 lt/100 km

Tüketim ( test ort.) 5.1lt/100 km

Uzunluk 4483 mm

Genişlik 1706 mm

Yükseklik 1461 mm

Aks mesafesi 2602 mm

Fiyat      65.400 TL

Tasarım 7/10

Skoda’nın son zamanlardaki yüzü Rapid’de de kendisine yer bulmuş. Yayvan yapıda ve büyük detaylarla şekillendirilen tasarımıyla dikkat çeken Rapid, arkada ise bir liftback olduğunu unutturuyor. Profilden kompakt yapıda algılanan otomobilin genelinde zarif hatlara yer verilmiş. Ancak aracın öne çıkan bir detayı bulunmuyor. Tasarım çirkin veya kötü olmasa da ne çok güçlü ne çok şık ne de çok zarif, her şeyden biraz biraz mantığıyla tasarlanan Rapid buna rağmen yakışıklı olmayı başarıyor.

İç mekan 7/10

VW’nin etkisiyle hazırlanan iç mekanda genel olarak görünüm oldukça güzel olmasına karşılık kullanılan malzeme kalitesi ve işçilik en üst donanım paketli test aracında bile yeterli seviyede değil. Tasarruf tedbirlerinin yoğun olarak karşılaşıldığı Rapid’de açık renkler ferahlığı artırıyor. Yaşam alanı konusunda sıkıntı yaşanmayan otomobilin bagaj kapasitesi yüksek.

Motor / Performans 5/10

VW Grubu’nun artık demirbaşı konumundaki 1.6 TDI ile donatılan Rapid, DSG şanzıman tercih edildiğinde gücünü 90 HP’de tutuyor. Düşük güç nedeniyle performansın zayıf olduğu araç farklı motor ayarları nedeniyle hızlanmalarda da istenilen seviyede olamıyor.

 Kullanım / Sürüş özellikleri 7/10

Motorun keyfi bu denli tırpanlaması yakıt tüketimine büyük katkı sağlamış. Rapid 100 km’de ortalama 5.1 litre dolayında motorine ihtiyaç duyuyor. Aracı üst devirlerde kullansanız bile bu değer 6 lt seviyesine ulaşmamakta kararlı. Buna karşılık son derece hissiz direksiyon sistemi kullanım keyfini yok ederken Rapid sadece şehir içinde sakin kullanımlarda iyi bir yol arkadaşı olabiliyor.

Fiyat / Donanım 6/10

Bundan 10 -15 yıl önce Skoda uygun fiyatıyla tam bir halk otomobili idi. Ancak VW Grubu’nun etkisiyle artık el yakmaya başlayan bir üretici konumunda. Rapid, dizel motor ve DSG şanzıman tercih edildiğinde 60.900 TL’den başlayan fiyat etiketine sahip. Test aracındaki üst donanım ise 65.400 TL karşılığında alınabiliyor. Fiyata karşılık donanım ortalamalarda kalıyor.

Sonuç

Rapid liftback gövdesiyle rakipsiz bir otomobil. Bu avantaj satın almada önemli bir kriterken ne yazık ki aracın hemen hemen tüm disiplinlerde sahip olduğu eksiklikler onun için büyük dezavantaj. Yakıt tüketimi ile alkışları üzerine toplayan Rapid, ne tasarımı ne donanımı ne fiyatı ne de performansıyla kendisine hayran bıraktıran bir araç olmayı başarıyor. Üstelik DSG şanzıman için istenen fiyat 5000 TL gibi hiç de ucuz bir meblağ olmayıp karşılığında motordan da 15 HP çalıyor.

skoda_rapid