Skoda Fabia 1.2 TSI DSG

skoda-fabia

Özellikleri bu sınıfa fazla

Kompakt sınıf yerine tercih edilir hale gelen küçük otomobillerde seçenek çok, rekabet çetin.  O nedenle de bir şekilde öne çıkmak, farklı olmak çok önemli. Skoda Fabia bunu ekonomik ancak güçlü motoru ve DSG otomatik şanzımanıyla başarıyor.

mertduranimzason

Skoda artık eski Skoda değil. Arkasına aldığı VW Grubu sayesinde imajını her geçen gün yükselten markanın Fabia modeli sadece 5 kapılı HB versiyonla alınabilirken araçta 2 donanım seçeneği sunuluyor. Alt versiyonda bile aktif ve pasif güvenlik elemanları konusunda son derece iyi bir otomobil olduğunu kanıtlayan Fabia, konfor elemanları konusunda ise bazı eksiklere sahip. Ancak aracın satış fiyatı dikkate alındığında bu eksiklikler çok da önemli olmuyor.

Sert çizgiler dikkat çekiyor

Fabia’nın en güçlü olduğu konuların başında tasarım geliyor. Köşeli ve bu sayede sert çizgilerle donatılan model maskülen görünse de kesinlikle şık olmuş. Aracın önden arkaya bütünlük içindeki çizgileri ön kısımda diğer modellerle ortak iken, arka kısımda daha özgün. Aracın tasarımı sayesinde boyutları da daha büyük algılanıyor ve iç mekan genişliği hakkında ipuçları veriyor.

skoda-fabia

3992 mm’lik uzunluğa sahip olan Fabia’nın 2470 mm’lik dingil mesafesi sayesinde iç mekanda 4 kişi için oldukça geniş bir yaşam alanı sunuluyor. Ancak 5. yolcunun omuz mesafesi çok başarılı değil. Arkasında 305 litrelik bagaj kapasitesi bulunan otomobilin geniş yükleme ağzı ve derinliği sayesinde kullanışlılığı da bir hayli fazla.

Bu kombinasyon çok iş yapar

VW Grubu’nun teknolojisini kullanmasıyla konfor odaklı bir otomobil haline gelen Fabia, yolda sürücüsünü mutlu etmeyi başarıyor. Bunda hiç kuşku yok ki çok başarılı 1.2 litrelik TSI motor ve DSG şanzımanın payı büyük. 110 HP güç ve 175 Nm tork üreten motoru ile Fabia, şehir içinde çok başarılı bir otomobil. İlk hızlanmalardan ara hızlanmalara kadar sürücünün tüm tepkilerine sorunsuzca cevap verebilen Fabia’nın 196 km/s’lik maksimum hızı da hiç de yabana atılır bir değil.

skoda-fabia

Eksikleri olsa da göze batmıyor

Bu aracın 1.0 litreden başlayan motor seçeneklerinde 1.2 litrelik benzinli motor ve DSG şanzıman benim favorim. 100 km’de yakaladığım 5.5 litrelik tüketim neticesinde dizel motora 12 bin TL fark vermeye gerek kalmıyor.

Ele oturan direksiyon simidiyle kullanım keyfinin arttığı Fabia’da sürücünün isteklerine verilen cevaplar oldukça hızlı. Elbette bu sınıfta yol tutuş konusunda çok daha başarılı örnekler olsa da Fabia için kötü demek çok zor. Konfor odaklı ayarlara sahip olan otomobilin süspansiyonun gürültülü çalışması ise arka koltukta oturanların çok hoşuna gitmeyen bir detay.

skoda-fabia

Genel olarak eksikleri olsa da başarılı bir otomobil olduğu su götürmez bir gerçek olan Fabia, uzun yıllar keyifle kullanılabilecek bir yol arkadaşı. Sadece tüketicilerin bu aracı satın alırken üst paketi almalarının kullanım konforu için önemli bir detay olduğunu unutmamak gerek.

 

Beğendik

Tüketim, motor, motor-şanzıman uyumu, iç mekan genişliği

 

Beğenmedik

Plastik kalitesi, süspansiyon gürültüsü

skoda-fabia

 

Teknik veriler Skoda Fabia 1.2 TSI DSG

Motor (tip/silindir sayısı) Sıralı/4

Yerleşim Önde enlemesine

Supap/eksantrik sayısı 16/2

Motor hacmi 1197 cc

Maksimum güç 110 HP-4600-5600 d/d

Maksimum tork 175 Nm-1400-4000 d/d

Son hız 196 km/s

0-100 km/s hızlanma 9.6 sn

Şanzıman 7 ileri DSG

Aktarma Önden çekiş

Frenler (ön/arka) Hava kanallı disk/disk

Lastikler 185/60 R15

Depo kapasitesi 45 lt

Bagaj hacmi 305-1125 lt

Ağırlık 1129 kg

Tüketim (fab. ver.) 4.1/4.7/5.8 lt/100 km

Tüketim ( test ort.) 5.5 lt/100 km

Uzunluk 3992 mm

Genişlik 1732 mm

Yükseklik 1400 mm

Aks mesafesi 2470 mm

Fiyat 55.300 TL

 

Tasarım 8/10

Skoda Fabia, yenilenmesiyle çok daha sert bir görünüm kavuştu. Bununla birlikte aracın Skoda’nın yeni yüzüne sahip olması da albenisini artıran önemli bir detay Aracın ön kısmında büyük detayların kullanılması göz doldururken, arka kısmında daha sade bir tasarıma yer verilmiş. Aracı çepeçevre saran ütü izi ve geniş çamurluklar sayesinde güçlü görünüm pekiştirilirken sınıfının en iddialı otomobillerinden birisi yaratılmış.

İç mekan 6/10

Test aracındaki gibi açık renklerin tercih edilmesi ile ferahlığı bir hayli artan Fabia, uzun dingil aralığı sayesinde iç mekanında oldukça bonkör bir yaşam alanı sunuyor. Genel olarak aracın işçilik seviyesi oldukça yüksekken konsolun çoğu kısmındaki sert plastik malzeme aracın genel başarılı özelliklerine yakışmıyor. Bagaj kapasitesinin yeterli olduğu araçta eşya gözü sayısı da yeterli.

Motor / Performans 9/10

Skoda Fabia’nın en başarılı olduğu nokta tartışmasız motoru. 1.2 litrelik TSI aşırı beslemeli motor alt devirlerden itibaren kesintisiz güç ve tork sunmasıyla çok başarılı. DSG şanzımanın motorla uyumunun yüksek olması sürüş keyfini de artırıyor. Bu motorun sorunsuz yapısı da aracı tercih etmek için önemli bir etkenken yakıt tüketiminin de düşük olması önemli bir ayrıntı.

Kullanım / Sürüş özellikleri 7/10

Fabia daha çok şehir içi kullanımları düşünülerek hazırlanış bir otomobil olmasına rağmen sunduklarıyla uzun yolculuklarda da sürücüsünün isteklerini karşılamakta bir sıkıntı yaşatmıyor. Direksiyon sistemi direkt çalışırken süspansiyon ve şasinin uyumu da başarılı. Ancak süspansiyonun sesli yapısı arka koltukta oturanların konforunu baltalıyor.

Fiyat / Donanım 8/10

41.500 TL’den başlayan Skoda Fabia’nın fiyatı günümüz şartlarında oldukça iyi. Buna karılık test aracındaki gibi 1.2 litrelik motoru ve DSG şanzımanı tercih ederseniz o zaman ödeyeceğiniz meblağ 51.200 TL’ye yükseliyor ki bu da çok yüksek değil. DSG şanzıman için istenen 5500 TL karşılığında aynı zamanda tüketicilere 20 HP ilave güç sunuluyor.

Sonuç

Skoda Fabia, yenilenmesiyle tartışmasız en iyi 3 küçük otomobilden birisi oldu. Gerek motoru, gerek performansı, gerek ekonomisi ve gerekse iç mekan genişliği ile Fabia 1.2 TSI DSG versiyonuyla gözü kapalı satın alınabilecek bir otomobil. Aracın satış fiyatının el yakmaması ve donanımının yeterli seviyede olması satın almak bile yeterli iken iç mekandaki plastik malzemenin kalitesi dışında önemli bir eksiklik bulunmuyor.

skoda

Comments are closed.