Toyota’dan şeker kamışı ile çalışan otomobil

Alternatif yakıt ile çalışan otomobiller için çalışmala yapan markalardan Toyota, şeker kamışından üretilen yakıt ile çalışabilen otomobil prototipini duyurdu.

PAYLAŞ
Toyota Hibrit

Adını hibrit teknolojileri ile sık sık duyduğumuz Toyota, farklı bir alternatif yakıt (şeker kamışı) özellikli prototip otomobilini tanıttı. Hybrid FFV (esnek yakıt hibrit) olarak adlandırılan modelde, araç sahibinin tercihine göre benzin veya şeker kamışından üretilen etanol yakıtları kullanılabiliyor. Ayrıca henüz prototip halinde olan bu sistem, Toyota’nın hali hazırdaki hibrit teknolojisi ile uyumlu çalışabiliyor.

Hybrid FFV prototipi, Toyota’nın yüksek enerji verimliliği sunan ve CO2 emisyonunu büyük ölçüde azaltan hibrit sisteminin en yeni ürünü. Tamamen geri dönüşümlü etanol yakıtını kullanarak CO2 salımının düşürülmesine büyük oranda katkıda bulunuyor.

Henüz prototip aşamasında olan yakıt sisteminin 2050 yılında yollarda olması bekleniyor ve o zamana kada CO2 salınımının yüzde 90 oranda azaltılması hedefleniyor. İlerleyen yıllarda yollarda testlerine başlanacak olan modelin, toplanan veriler üzerinden geliştirilmeye devam edeceği ve dayanıklılık – performans gibi özelliklerinin geliştirileceğini duyurdu.

Toyota Hibrit
Şeker kamışından üretilen yakıt ile çalışan model