Kardeş rekabetinde avantaj farklı şekilde Skoda’da

Kardeş rekabetinin en yoğun yaşandığı markaların başında gelen Seat ve Skoda arasından seçim yapmak hiç kolay değil.

PAYLAŞ
Seat mı Skoda mı 2018

Sosyal medya araştırmalarımız devam ediyor. Bu kez de Seat mı Skoda mı diye sorduk? Seat mı Skoda mı 2018

Bu kez Skoda Karoq mu yoksa Seat Arona mı diye sordum ve Skoda ezici bir oy farkıyla kardeşini geçmeyi başardı.

Skoda mı başarılı Seat mı başarısız tarzı bir argümandan çok, bu karşılaştırma benzer özelliklerdeki kardeşlerin bile zorlu bir rekabette olduğunu ortaya koydu.

8 bin kişiden fazla gösterimi olan bu karşılaştırmada Arona 1201 oy alırken Karoq 3372 oy aldı. Bu fark azımsanmayacak kadar çok. Peki neden böyle oldu?

Seat mı Skoda mı?

Bence buradaki farkın büyük olmasındaki en büyük etken Arona’nın pazara ilk etapta sadece benzinli 1.0 TSI ile girmesinden kaynaklanıyor. Her ne kadar araçta artık dizel motor da sunuluyor olsa da ne yazık ki pek çok tüketici hala bunu bilmiyor.

Karoq ise zengin motor alternatifleri ile bu alanda sınıfına hızlı ve iyi bir giriş yaptı. Her ne kadar dizellerin payı azalıyor olsa da hala insanlar bayiye gittiklerinde hala farklı alternatiflerin olduğunu bilmek istiyor. Sanırım tek motor seçeneği insanlara modelin sanki çok uzun ömürlü olmayacağı algısını yaratıyor.

Yıllar önce Audi A4 modelinden türetilen Exeo bunun aslında bir kanıtı gibi. O model aslında ok iyi bir otomobil olmasına rağmen benzer bir motor-şanzıman fikrinin devam ettirilmesi nedeniyle satış adetlerinde hayal kırıklığı yaşatmıştı.

Sportif mi ağırbaşlı mı?

Aslında Arona için urum böyle değil, modele olan talep iyi, yoldaki tepkiler de olumlu. Ancak gel gör ki Skoda marka algısını son zamanlarda kardeş markadan daha iyi bir yere konumlandırdı. Bu da ona avantaj sağlıyor.

Bundan sonra ise Arona’nın dizel motora kavuşması rekabeti artıracaktır.

Ben iki modelinde şanslarının eşit seviyelerde olduğunu düşünüyorum. Zira Karoq biraz daha ağırbaşlı bir görünüme sahip olduğu için onun hitap ettiği kitle farklı, daha sportif görünen Arona’nın kitlesi farklı.

Seat mı Skoda mı karşılaştırma
Seat Arona mı Skoda Karoq mu anket sonuçları

 

Mert Duran

mert@otostil.com

Seat mı Skoda mı 2018