Seat Leon Cupra

seat-leon

Evli, mutlu, sporcu

Seat Leon Cupra aile evlenince sportifliğe ara veren aile babalarına hitap eden ender otomobillerden. Bu araca sahip olanlar için sportif ruh asla ölmez.

mertduranimzason

Genellikle erkekler evlenince bambaşka bir adama dönüşür ve o içlerindeki heyecan sona erer. Birdenbire aile babası olmaya başlayan erkekler kısa süre sonra da hayattan zevk almamaya başlarlar. Bunun sonucunda da hep üzgün ola birileri olur. Ancak günümüzde bu sorunların çözümlerinin aslında o kadar da zor olmadığı ortaya çıktı. Örneğin evlendi diye spora ara veren erkekler site içindeki evlerine spora istedikleri zaman devam edebilirlerken, sportif ruha sahip aile babaları da hayatlarına bekarken olduğu gibi devam etmekte özgürler. Bunun için de araç satın alırken iyi bir araştırma yapmaları yeterli.

seat-leon-cupra

Tasarım farklı olmalıydı

Hatta bu konuda sportif babaların işleri daha kolay. Bunun nedeni de günümüzde hem sportif hem de aile otomobilini birleştiren bir seçenek sayısı bir elin parmaklarını geçmeyecek sayıda. Bu modellerden birisi de Seat Leon Cupra.

Sportif aile otomobili olarak tanımlanabilecek Leon Cupra alında bu yıl için neredeyse rakipsiz de. Bunun sebebi aracın en büyük rakibi Renault Megane RS’in kısa süre sonra yenilenecek olması. Renault Megane yenilendi ancak sıra henüz RS versiyonuna gelmedi.

Seat Leon Cupra aslında dış görünümü standart bir Leon’dan çok farklı değil. Bu kimi için önemli ir avantajken kimi için dezavantaj. Aracının performanslı bir model olduğu bilinsin istemeyenler için standarda yakın görünüm önemli bir artıyken bana göre bu aracın en azından daha gösterişli bir gövde kitine ihtiyacı var. Eğer bir böylesi performanslı bir araca 144 bin TL verdiysem bunun ilk anda fark edilmesini isterim.

Önden arkaya bütünlük içindeki tasarım Cupra için önemli bir artı. Aracın hatlarında ne bir abartı ne de göze batan bir tasarım uyumsuzluğu varken, hatların fala sert olması maskülen bir karakteri pekiştirmiş. Zaten bu aracı da kadınların satın almasını beklemek doğru değil.

İç mekan geniş ve ferah

Leon Cupra’nın iç mekanı ise dışa kıyasla daha homojen bir yapıya sahip. Yani hem erkek hem de kadınlar orta konsolu beğeneceklerdir. Ortak parçaların kullanıldığı alanda bu nedenle özgünlük sınırlı olsa da ergonomi konusunda eksiklikler yok. Bununla birlikte malzeme ve işçilik kalitesi de başarılı. Koyu renklerin yoğun olarak kullanılması bu tarz bir otomobil normal kabul edilirken ferahlık büyük camlar ve cam tavan sayesinde sorunsuz.

seat-leon-cupra

Büyük boyutları sayesine Leon Cupra 5 kişi için yeterli yaşam alanına sahip. Aracın 5 kapıya sahip olması da günlük kullanımlarda önemli bir avantajı beraberinde getiriyor. En büyük rakip Megane RS 3 kapılı olması nedeniyle herkes tarafından tercih edilmiyordu.

Arkasındaki 380 litrelik bagaj kapasitesi ise bir spor otomobil için yeterli iken 5 kapılı bir aile otomobili için yetersiz kalıyor. Ancak kimsenin bagaj kapasitesi nedeniyle bu aracı satın almayacağını düşünürsek bu çok da önemli bir detay değil.

İnsanlar Leon Cupra’yı en başta ateşli motoru nedeniyle satın alıyor. 2.0 litrelik turbo destekli benzinli motor 280 HP güç ve 350 Nm tork üretiyor. Kağıt üzerinde bile etkileyici olan güce karşılık tork değeri 1.6 litrelik bir dizel motora eşdeğer.

Sadece DSG ile alınabiliyor

6 ileri oranlı DSG ile donatılan Cupra sadece bu vites kutusu ile alınabiliyor. Manuelseverler için bu bir olumsuzluk gibi görünse de DSG şanzımanın verdiği keyif onları da kısa sürede ikna edecektir.

Fabrika verisi 5.8 saniyede 100 km/s hıza ulaşan Cupra’nun bu değeri bile aslında aracın nasıl bir canavar olduğunu ortaya koyuyor. İlk hareket anından itibaren sürücünün yediği G kuvveti onun boynunu ağrıtırken 250 km/s’lik maksimum hıza ulaşmak için geçen süre de bir hayli kısa.

seat-leon-cupra

Bu kadar yüksek güç ise beraberinde bazı olumsuzlukları da getiriyor. Örneğin torque steering bu otomobilde bir hayli yüksek Siz gaza bastığınız anda aracın ön kısmı bir anda kendi başına hareket etmeye başlıyor ve siz direksiyona sıkı sıkıya satılsanız bile patinajlar eşliğinde kendinizi sağa veya sola kaymış buluyorsunuz. ESP bunu önlemek için çabalasa da ne yazık ki çok başarılı olamıyor. Genellikle 250 HP’den sonra önden çekiş yerine ve dört tekerlekten çekiş veya arkadan itişin tercih edilmesinde bu olumsuzluk yatıyor. Ancak Seat mühendisleri bu soruna bu tarz bir çözüm getirmemişler.

Yol tutuş konusunda bu olumsuzluk dışında önemli bir sorunu olmayan Leon’da direksiyon sisteminin direkt yapısı kullanım keyfini artıran bir başka detay. DSG şanzımanın manuel vites değişimlerine izin veren direksiyon simidi ele tam otururken altı düz yapısıyla sportif ruhu pekiştiriyor.

Yola 235/35 R19 ölçüsündeki lastiklerle tutunan Leon Cupra izine son derece sadık olmasına karşılık ne yazık ki bu kombinasyon nedeniyle konfordan büyük ödünler veriyor. Özellikle arka koltuklarda oturanlar için en küçük kasisler bile çok sert hissediliyor. Ancak aracın yegane olumsuzluğu bu olduğu ve sürücüyü birebir ilgilendirmediği için satın almada bir negatif etkisi olmayacaktır.

Fiyatı ÖTV’ye rağmen uygun

Şu anda 144 in TL’lik fiyat etiketine sahip olan Leon Cupra’nın satış fiyatı yüksek ÖTV’ye rağmen son derece kelepir. Neredeyse rakipsiz olması da onun için önemli bir avantaj. Bununla birlikte aracın donanım paketinde pek çok aksesuarın standart olarak sunulması sayesinde Leon Cupra, kesinlikle iyi bir yol arkadaşı olduğunu kanıtlıyor. Sadece aracı satın aldığınızda kışlık lastiklerinizde 17 veya 18 inçlik ölçüleri tercih etmeniz araçtaki tüm yolcuların konforunun maksimuma çıkması için önemli bir detay olacaktır.

seat-leon-cupra

Beğendik

Yaşam alanı, performans

Beğenmedik

Yol tutuş, tüketim, standart versiyona yakın çizgiler

 

Teknik veriler Seat Leon Cupra

Motor (tip/silindir sayısı) Sıralı/4

Yerleşim Önde enlemesine

Supap/eksantrik sayısı 16/2

Motor hacmi 1984 cc

Maksimum güç 280 HP-5600-6500 d/d

Maksimum tork 350 Nm-1700 d/d

Son hız 250 km/s

0-100 km/s hızlanma 5.8 sn

Şanzıman 6 ileri otomatik

Aktarma Önden çekiş

Frenler (ön/arka) Hava kanallı disk/disk

Lastikler 235/35 R19

Depo kapasitesi 50 lt

Bagaj hacmi 380 lt

Ağırlık 1346 kg

Tüketim (fab. ver.) 5.5/6.6/8.5lt/100 km

Tüketim ( test ort.) 10.2 lt/100 km

Uzunluk 4271 mm

Genişlik 1816 mm

Yükseklik 1435 mm

Aks mesafesi 2631 mm

Fiyat 144.000 TL

 

Tasarım 7/10

Seat Leon için kötü tasarıma sahip demek mümkün değil. Model sınıfındaki en sert çizgileri otomobillerden biri. Hata bu aracı fazla maskülen bulanların sayısı hiç de az değil. Ancak Cupra özelinde konuşursak ne yazık ki standart modele yakın görünüm ben dahil pek çok kullanıcının hoşuna gitmeyen bir detay. En azından araçta biraz daha dikkat çeken bir gövde kiti kullanılmalıydı.

İç mekan 8/10

Ortak parçaların yoğun olarak kullanıldığı iç mekanda Cupra ergonomik olarak sorunsuz. Malzeme ve işçilik kalitesinin genel olarak başarılı olduğu otomobilde yer yer sert plastik malzeme görülüyor.

5 kapılı olmasının getirdiği avantajla 5 kişi için son derece konforlu bir yaşam alanı sunan modelde bagaj kapasitesi de spor bir otomobil için yeterli.

Motor / Performans 9/10

2.0 litrelik turbo destekli motorun 280 HP’lik gücü kesinlikle yeterli ve daha fazlasına ihtiyaç yok. Alt devirlerden itibaren gerek tork gerekse de gücün sunulması performans konusunda eksiklik hissettirmiyor. 6 ileri DSG şanzımanın motorla uyumu da yüksek.

Kullanım / Sürüş özellikleri 7/10

Yüksek güç nedeniyle yola tutunma sorunları yaşayan Leon Cupra ıslak zeminlerde kontrol zor bir otomobil halini alıyor. Bununla birlikte yüksek güç nedeniyle torque steering denilen olumsuzluk bu araçta da mevcut. Gaza ilk anda haşin davranırsanız ekranda sürekli yanan ESP uyarısını görmemek mümkün değil. Direksiyon sistemi direkt çalışmasıyla beğeni toplarken 19 inçlik jantlar ve 35 yanaklı lastikler nedeniyle ne yazık ki konfordan söz etmek pek mümkün olmuyor.

Fiyat / Donanım 8/10

Leon Cupra günümüzde fazla rakibi olmayan ender 5 kapılı spor otomobillerden. Aracın en büyük rakibi Megane RS modelinin kısa süre sonra yenilenecek olması da onun için büyük bir avantaj. 144 bin TL’lik satış fiyatı 2.0 litrelik ÖTV mağduru motora rağmen ekonomik. Aracın donanım seviyesi ise oldukça yüksek. Aktif ve pasif güvenlik elemanları ve konfor donanımları konusunda eksiği yok denecek kadar az olan Leon Cupra aldığı parayı sonuna kadar hak ediyor.

Sonuç

Seat Leon Cupra şu anda neredeyse rakipsiz bir otomobil. 5 kapılı olmasının getirdiği avantajla hem günlük kullanıma uygunluk hem de aile babalarının isteklerine sorunuz cevap vermesiyle öne çıkan otomobilde bazı eksikler bulunması satın alma fikrini değiştirmeye yetmeyecek kusurlar.

Günümüzde en sıradan bir küçük otomobilin satış fiyatının 60 bin TL sınırına dayandığı düşünülürse modelin 144 bin TL’lik satış fiyatı için yüksek demek mümkün değil.

seat-leon-cupra

Comments are closed.