Seat Ibiza Cupra

seat_ibiza_cupra

Aşırı dozda adrenalin

Seat’ın küçük hatchback modeli olan Ibiza’nın yarış kimliğine bürünmüş versiyonu olan Cupra, kelimenin tam anlamıyla hız tutkunları için bulunmaz kaftan… Seat mühendisleri Cupra versiyonunu geliştirerek, gerek performansıyla gerekse de yol tutuşuyla müşterilerin isteklerine doğru cevap vermişe benziyor.

yagizimzason

Seat Ibiza Cupra makyajla birlikte güncel dinamik haline kavuştu. Küçük hatchback sınıfta tasarımın büyük rol oynadığının farkına varan Seat, kusursuza yakın olan sürüş dinamiklerini dış görünüşe de aktararak son derece sportif ve iddialı bir seçenek oluşturdu.

Ibiza Cupra, ruhu olan ve keyif veren ender otomobillerden. Gelişen teknoloji otomobillerin duygularını kaybetmesine sebep olurken, Cupra için alışılmışın dışında bir durum geçerli. Daha marşa bastığınız anda Cupra ile iletişime geçiyor, onunla adeta bütünleşiyorsunuz… Cupra sizi sarıp sarmalıyor mükemmel konforuyla; sıcak, samimi ve içten…

Otostil olarak biz de bu ateşli Cupra’yı test ettik ve beğenip beğenmediğimiz yanlarını sizlerle paylaşmak istedik.

seat_ibiza_cupra

Ibiza Cupra: “Enerji patlaması”

Ibiza Cupra keyif veren spor otomobillerin belki de en küçüğü. Mütevazı yaklaşımımız sizi yanıltmasın çünkü 1.4 lt 180 HP TSI motora sahip Cupra, 0-100 km/s hıza 6.9 saniyede ulaşırken, 228 km/s son sürat değerleriyle de oldukça dişli bir rakip.

Kağıt üzerinde bu değerler çok iyi fakat daha da önemlisi acaba bu veriler yolda sürücüye geçiyor mu? Güçlü motorundan elde edilen 180 HP’yi başarıyla yola aktaran Cupra, motosikleti aratmayan deparıyla adrenalin dolu dakikalar geçirmenizi sağlıyor. Birbirleriyle uyumlu tınıya sahip olan motor ve egzoz sesleri sizi kendisine bağımlı hale getiriyor. Bunu çok sık tekrarladığınız takdirde yakıt tüketim değerleriniz fabrika değeri olan ortalama 5,9 lt/100 km’den çok daha yukarılara çıkacak ve 45 lt’lik yakıt deposunun ne kadar çabuk boşaldığının farkına varacaksınız. Elbette dikkatli kullanımlarda test verilerine yakın değerler elde etmeniz hayal değil, ancak gaz pedalında yumurta varmış gibi kullananlar için bu model pek doğru bir seçenek değil.

Makyaj iç mekana gelmeliymiş

Kesintisiz performansıyla uzun km’leri tek nefeste geçebilen son derece dinamik bir otomobilin içinde oturmak gerçekten de müthiş keyif verici. Ancak günlük kullanım pist kullanımdan oldukça farklı. İç mekanın standart Ibiza’dan çok farkı olmaması bizi çok şaşırttı. Sokaktan geçerken herkesin gözü sizin üzerinizde ancak siz içeri de mutlu musunuz? Sadece yola odaklandığınızda, güçlü motorunu kontrol etmekle uğraşırken bakmaya fırsatınız kalmadığını düşünürsek sadelik pek de sorun değil. Cupra’nın iç mekanı gerek işçilik kalitesiyle gerekse de teknolojik açıdan beklenin altında kalıyor. Koltuklar genel olarak rahat ve vücudu başarılı bir şekilde sarıyor. Arka tarafa geçişler aşırı derece zor ve uzun boylular için pek de rahat değil. Görüş açılarında da eksiklikler bulunması önemli bir dezavantaj.

seat_ibiza_cupra

Yol tutuş konusunda bekleneni veriyor

Yüksek güç genellikle büyük tutunma sorunlarını da beraberinde getirir. Bu sav belirli ölçülerde Cupra için de ne yazık ki geçerli. Özellikle ilk kalkış anlarında gaz pedalına fazla yüklenirseniz tork steering nedeniyle direksiyona müdahaleler yapmanız kaçınılmaz. Ancak ilk hareketten sonra direksiyonun dinamik şasi ile uyumu sayesinde izinden kopmayan rijit bir otomobilin içinde olduğunu bilmenizin getirdiği avantajla Cupra izinden sapmadan yola tutunuyor. Zorlandığında önden kayan otomobil virajlarda gaz pedalına dikkatli basmayı gerektiriyor.

Araçla yapılan ilk birkaç yüz km sizi zor durumda bıraksa da otomobilin limitlerini ve vereceği tepkileri hemen alışıyorsunuz ve zor durumlarda kalmıyorsunuz.

seat_ibiza_cupra

Fiyatı en önemli kozu

Seat Ibiza Cupra klasmanına kıyasla uygun bir etikete sahip. 1.4 lt 180 HP DSG şanzımana sahip Cupra 59.500 TL’den satışa sunuluyor. Sunduğu performans ve yol tutuşuyla verilen her kuruşu hak ediyor. Vergi avantajını da maliyet açısından unutmamak gerek.

seat_ibiza_cupra

Beğendik

Performans, yol tutuş, dış tasarımı

Beğenmedik

Yakıt tüketimi, iç mekandaki ucuz işçilik, sadece 3 kapılı

 

Teknik veriler Seat Ibiza Cupra 1.4 TSI 180 HP DSG

Motor (tip/silindir sayısı) Sıralı/4

Yerleşim Önde enlemesine

Supap/eksantrik sayısı 16/2

Motor hacmi 1390 cc

Maksimum güç 180 HP-5800 d/d

Maksimum tork 250 Nm-4500 d/d

Son hız 228 km/s

0-100 km/s hızlanma 6.9 sn

Şanzıman 7 ileri otomatik

Aktarma Önden çekiş

Frenler (ön/arka) Hava kanallı disk/disk

Lastikler 225/65 R17

Depo kapasitesi 45lt

Bagaj hacmi 236 lt

Ağırlık 1184 kg

Tüketim (fab. ver.) 5.1/5.9/7.5lt/100 km

Tüketim ( test ort.) 9.7lt/100 km

Uzunluk 4055 mm

Genişlik 1693 mm

Yükseklik 1420 mm

Aks mesafesi 2469 mm

Fiyat 59.500 TL

 

Tasarım 8/10

Keskin bakışlarıyla dinamik olan yapısını tasarımına oldukça başarılı aktarmış olan Cupra yoldaki herkesin dönüp bir kez daha baktıracak bir otomobil.

İç mekan 7/10

Kendine has dış tasarımını iç mekana taşıyamaması Cupra’ya yakışmıyor. Volkswagen Polo GTi iç mekan konusunda kalite standartlarını belirliyor. Sadece direksiyon simidi ve kadran da Cupra’ya özgü detaylar var.

Motor / Performans 10/10

Cupra artık ismiyle tam anlamıyla adrenalin makinesi. 1.4 TSI 180 HP güç üreten motor sizi neredeyse her devirde koltuğa yapıştırıyor. Gerçekten çok başarılı olan TSI motorun yakıt tüketimi de sakin kullanımlarda oldukça şaşırtıcı. Tüketim açısından alınan performansa oranla oldukça makul düzeyde değerlere imza atarak tam puanla ayrılıyor.

Kullanım / Sürüş özellikleri 7/10

Önden çekişli yapısını sık sık size patinaja kalarak hatırlatsa da gücü aktarma konusunda Cupra kusursuz. Gündelik kullanım açıdan gençlerin ve çiftlerin rahat ettirebilecek veya çocuklu ailelerin garajlarında ikinci otomobil olabilecek en stil sahibi araç olduğu kanısındayım. Sürüş konuşunda abisi Leon Cupra kadar iyi olmasa da sınıfındaki araçlar arasında en iyilerden. Virajlarda temkinli olmanızda fayda var zira virajdayken gaza yüklendiğinizde Cupra dışa doğru kendisini atma niyetinde.

Fiyat / Donanım 6/10

Cupra’nın fiyatı bu düzeyde performans ve yol tutuş sunan otomobiller arasında oldukça makul düzeyde kalıyor. Ancak donanım açısından daha iyi olabilirmiş. Opsiyon olarak sunulan liste pek yeterli değil.

Sonuç

Cupra makyaj operasyonun ardından daha dikkat çekici ve iddialı spor otomobiline dönüşmüş. Güçlü motoru ve dinamik sürüşünü size makul fiyat etiketiyle sunması en önemli kozu. Adrenalin dolu dakikaları beraberinde getiren Cupra çok fazla modelin yer almadığı küçük HB sınıfındaki iddialı modellerden.

seat_ibiza_cupra

 

Ateş gibi

Küçük sporcular gerçekten de son derece etkileyici otomobiller. Gerek yol tutuşları gerekse virajlarda olan hakimiyetleriyle göz dolduruyorlar. İşte bu tür otomobillerden biri olan Ibiza Cupra her açıdan keyif veren araçlar arasında yer alıyor. Güçlü karakterini başarılı ve son derece güvenli yol tutuş karakteriyle besliyor. Fakat bu işin acemisiyseniz özellikle ilk kalkışlar sırasında ve en önemlisi viraj ortasında siz siz olan ayağınızı gaz pedalına sanki bir tüy değiyormuş gibi yönlendirin.

konusanadam

Yorum için üye olun ve lütfen yazın.