Alfa Romeo’nun başı dertte yeni rakibi Seat

VW Grup, yeniden canlandırmaya çalıştığı Seat’ın, FCA Grup çatısı altındaki Alfa Romeo markasına rakip olabileceğine inanıyor.

PAYLAŞ

Volkswagen Grup, yeniden canlandırmaya çalıştığı Seat’ın, FCA Grup çatısı altındaki Alfa Romeo markasına rakip olabileceğine inanıyor. Seat Alfa Romeo

VW Grup’un eski başkanı Ferdinand Piech Seat’ı, Alfa Romeo’nun rakibi haline getirmek için yıllarca uğraştı; ancak İspanyol otomobil üreticisi, sportif İtalyan markasının cazibesini kullanarak VW Grup’un bunu başarmasına engel oldu.

VW Group’un yeni CEO’su Herbert Diess ise; Seat’ın, Alfa Romeo’nun zafer günlerini hatırlamayan genç insanlara hitap edebileceğine inanıyor.

“Genç, sportif, arzu edilir, duygusal – Seat’ı biraz daha yüksekte konumlandırıyoruz” diyen Diess, şirketin ikinci çeyrek kazançlarını 2 Ağustos’ta sunarken şunları söyledi: “Bugün Seat, yıllar öncesine kıyasla çok daha iyi bir ürün gamına ve genç müşterilere sahip. Bu markanın hala daha fazla potansiyele sahip olduğuna inanıyorum.”

Diess, Avrupa’da Seat’ın genç insanlar arasında Alfa Romeo’ya kıyasla daha iyi tanındığını belirtti ve ekledi: “Seat çağımızdaki insanlar için harika bir marka, Alfa Romeo ile ilgili 25-35 yaş aralığında birine soru sorarsanız, Alfa’nın ne olduğu hakkında hiçbir fikri olmadığını göreceksiniz.”

Diess, VW Grup’un otomobil markaları portföyüne yeniden odaklanıyor. Diess Seat’ı, değer odaklı Skoda ve hacim markalarının en üstündeki Volkswagen’e sportif bir alternatif olarak konumlandırarak, üç birim arasındaki iç rekabeti en aza indirmeyi hedefliyor.

VW Grup’un Seat konusundaki planları bu sefer başarılı olacak mı, bunu zaman gösterecek; ancak Seat şimdiden ürün yelpazesini popüler SUV ve crossover araçlarla genişleterek başarıya ulaşmak için ilk adımlarını atıyor.

Seat Alfa Romeo