Audi CEO’sunun serbest bırakılma talebi reddedildi

Audi CEO’su Rupert Stadler, Münih mahkemesinin tutuksuz yargılama talebini reddetmesinin ardından gözaltında kalmaya devam edecek.

PAYLAŞ

Audi CEO’su Rupert Stadler, Münih mahkemesinin tutuksuz yargılama ve temyiz talebini reddetmesinin ardından gözaltında kalmaya devam edecek. Rupert Stadler Audi

Stadler, Audi ve Audi Volkswagen Group’taki dizel-emisyon hile skandalıyla ilgili sonuçları manipüle ettiği iddiasıyla Haziran ayında tutuklanmıştı. Güney Almanya’nın Augsburg şehrinde bir cezaevinde tutulan Standler, geçtiğimiz günlerde tutuksuz yargılanma talebiyle mahkemeye başvurmuştu.

Mahkemeye sunulan bir dosyada; Stadler’ın emisyon sonuçları manipüle edilmiş olmasına rağmen etkilenen Audi dizel modellerinin kullanımına ve satışına izin verdiğine yönelik iddialara yer veriliyor.

Savcılıktan daha önce yapılan açıklamada; 55 yaşındaki Stadler’ın başlangıçta savcılarla işbirliği yaptığı ancak son zamanlarda açıklama yapmayı durdurduğu söylenmişti. Stadler, telefonu polis tarafından dinlendikten sonra tanıkları etkilemeye çalıştığı endişesiyle tutuklanmıştı.

Audi, bu skandalın ardından Bram Schot’ı geçici olarak CEO seçmişti.

Stadler, 2015 yılının Eylül ayında dünya çapında 11 milyon aracın emisyon testlerinin manipüle edildiğinin ortaya çıkmasının ardından tutuklanmıştı. VW Grup Stadler de dahil olmak üzere üst düzey yöneticilerin emisyon testlerinin manipüle edildiğinin farkında olduklarını inkar etmişti.

Rupert Stadler Audi