ÖTV muafiyeti sektörü hareketlendirecek

Hyundai Genel Müdürü Önder Göker kabul edilen ÖTV muafiyetinin sektöre önemli bir ivme kazandıracağını belirtirken muafiyetin temelli olması durumunda 1 milyonluk pazarın kalıcı olabileceğini açıkladı.

YAZI: MERT DURAN

Son yıllarda sadece ülkemizde değil global anlamda da büyük ivme yakalayan Hyundai ile ilgili son gelişmeleri öğrenmek ve sektörün genel değerlendirmesini yapmak için Hyundai Assan Genel Müdürü Önder Göker’in kapısını çaldık.

OTOSTİL: 8 aylık satış rakamları açıklandı ve genel olarak bir küçülme söz konusu. Sizin bu yıl ile ilgili öngörünüz nedir?

Önder Göker: Bir önceki yıla göre bir daralma söz konusu. %5 civarında olan daralma yaşandı ve biz de Hyundai Türkiye olarak benzer seviyede bir daralma yaşadık. Aslında böylesi bir daralma pek beklenmiyordu ancak 15 Temmuz süreci nedeniyle böyle bir olumsuzluk oldu. Neyse ki ekonomimiz bu süreci çok iyi şekilde atlattı ve şu anda bu olayın herhangi bir olumsuzluğunu yaşamıyoruz.
Toplam pazarı dikkate aldığımızda bu yılın 900-950 bin bandında, Hyundai olarak da 50 binin üstünde satışla noktalanacağını düşünüyoruz.

OS: Pazarın kalıcı olarak 1 milyonu aşması için neler yapılması gerekiyor?

ÖG: İç pazarda 1 milyondan fazlasını karşılayacak potansiyel var. Ancak bunun için bazı teşvikler gerekiyor. Öncelikle vergi sisteminin değişmesi lazım. Özellikle şu anda yürürlükte olan motor hacmine dayalı vergilendirme sistemi yerini emisyona göre vergilendirmeye bırakmalı. Elbette pazarı canlandırmak için ÖTV indirimi veya muafiyeti de gerekiyor ancak bu düzenlemeler geçici değil kalıcı olmalı.

onder1

OS: Ülkemizde üretim yapan tüm markalar son 1 yıldır yeni yatırımlar yaptı. Gerçi onların ürünleri hep kompakt sınıfta olsa da bu yeni yatırımlar olumlu veya olumsuz şekilde Hyundai’yi etkiler mi?

ÖG: Bu yatırımların yapılması ülkemiz için çok güzel olsa da elbette bunun sonucunda rekabeti bizim aleyhimize zorlaştırıyor. Bizim araçlarımız i10 ve i20 daha alt segmentte yer alsa da pazara her sunulan yeni model sonuç itibariyle rakibimiz oluyor, biz de tüm teşkilatımızı bu gelişmeye göre uyararak stratejilerimizi revize ediyoruz.

OS: Son dönemde satışların artmasında filoların payı çok büyük. Filo kiralama sektörünün büyümesi sıfır km satışlarını ciddi anlamda büyütürken araçların geri dönüş süresinin 6 aya kadar düşmesi sıfır km pazarını orta vadede olumsuz etkilemez mi?

ÖG: Bu sorun rekabet anlamında karşımızda olan konuların başında yer alıyor. Kiralama sektörü son yıllarda çift haneli büyüdüğü için bu kadar araç satışının olması çok normal. Ancak dediğiniz gibi araç geri dönüşlerinin bu kadar kısa vadeye çekilmesi sıfır km araç satışlarını ciddi anlamda etkileyecektir.Tüketici bayiye gittiğinde aynı aracın çok daha uygun fiyatlı birkaç km’deki örneğini görünce mutlaka onu tercih etmeyi düşünecektir ve bir kısım tüketici de bu tercihini alımla sonuçlandıracağı için sıfır km pazarı olumsuz etkilenecektir.

onder2

OS: Peki böyle bir durumda bayiler düşük kar marjlı sıfır km yerine daha yüksek karlı ikinci el araç satışına ağırlık vermez mi?

ÖG: Ben öyle olacağını sanmıyorum. Sonuçta ikisi de satış gibi görünse de sıfır km ve ikinci el satış dinamikleri birbirinden farklı konular.

OS: Hyundai ülkemizde ciddi bir üretim yapıp, ihracatta etkin bir rol oynuyor. Peki bu tesiste bir motor üretimi görebilecek miyiz? İ10 ve i20 dışında gündeminizde farklı bir model üretmek yer alıyor mu?

ÖG: Üretim verileri de satışlarda olduğu gibi açıklandı ve buna göre Türkiye’deki üretim geçtiğimiz yıla göre toplamda %7, otomobilde %13 artış gösterdi. Hyundai’nin üretimdeki büyümesi ise %4 seviyesinde. Hyundai Assan ürettiği araçların %90’ının kısmını ihraç ediyor. Bu da ekonomiye önemli bir katkı sağlıyor. Ancak mevcut tesisimizin kapasitesi şu anda maksimumda olduğu için yeni bir model üretmek gibi bir düşüncemiz yok. Motor üretimi ile ilgili çalışmalarımız devam etse de henüz netleşen bir gelişme yok.

OS: Şu anda gündemde olan ÖTV muafiyeti konusunda Hyundai’nin nasıl hazırlıkları var? Özellikle ticari araçların yenilenmesi karşısında pazar da önemli bir büyüme gösterecektir. Hyundai Assan ÖTV muafiyeti konusuna nasıl yaklaşıyor?

ÖG: ÖTV muafiyeti satışlara büyük hareket kazandıracaktır. Özellikle ticari taksilerin yenilenmesi ile farklı sınıflarda hareket olacağı kesin. Biz Hyundai olarak özellikle ticari taksici dostlarımıza Accent Era modelimiz ile cevap vereceğiz. Sedan modelleri tercih eden taksici esnafın Accent Era ile model yenilemesi yapmasını öngörüyoruz ve bayilerimiz de tüm hazırlıklarını gerek ÖTV muafiyeti konusunda gerekse ürün temini konusunda yaptı.Accent Era modelimizin satış sonrası yaşattığı ekonomi bu modelin tercih sebebi olmasını sağlıyor. Gerek yedek parça ve bakım maliyetleri gerekse gece bile açık olan servislerimiz sayesinde taksilerin yenilenmesinde Accent Era tercih ediliyor.

onder3

 

OS: Hyundai daha önceki dönemde ticari araç sınıfında oldukça etkiliydi. Ancak şu anda bu etkisini kaybetti. Bu sizin aldığınız bir karar mı, yoksa global bir durum mu? Özellikle bu ticari araçtaki muafiyet düşünülünce şu anda bu segmentte olmamak doğru bir karar mı?

ÖG: Ticari araçtan çıkılması bizim değil Hyundai’nin globalde aldığı bir karar. Biz artık binek sektörde büyüyen bir marka olarak anılmak istiyoruz.

Comments are closed.