İntercity İstanbul Park yarışçı yetiştirme merkezi oldu

ana1

İntercity İstanbul Park Sportif Direktörü Metin Çeker ile motorsporlarına yaptıkları katkılar hakkında konuştuk. Artık bir yarışçı yetiştirme merkezi gibi çalışan İntercity İstanbul Park sayesinde önümüzdeki yıllarda farklı alanlarda pek çok milli pilotumuz olacak.

OTOSTİL: Yapılan cup organizasyonlarıyla İntercity İstanbul Park çok hareketli bir sezon geçiriyor. Yeni ve sürpriz organizasyonlar olacak mı? Bu cup etkinlikleri önümüzdeki yıl da devam edecek mi?

METİN ÇEKER: İntercity İstanbul Park olarak en büyük hedeflerimizden birisi olan cup organizasyonlarından birincisini İntercity Clio Cup organizasyonunu Renault Clio araçları ile bu sene gerçekleştirdik. 43 kişinin katılımı ile başlayan cup organizasyonları önümüzdeki senelerde de ilerleyerek devam edecek. Yeni başlayanlar için ideal bir alternatif olan İntercity Clio Cup devam ederken, 2017 sezonu için şu anda altyapısı hazır ilave 3 tek marka kupası daha eklendi. Özellikle İntercity Megane Cup ve İntercity Caterham Cup şimdiden dolmaya başladı. 1.6 litre 160 HP gücündeki Megane araçlarla hazırladığımız İntercity Megane Cup, İntercity Clio Cup sonrası için ve bir miktar tecrübesi olan yeni katılımcılar için daha hızlı bir seri olacak. Bunun yanı sıra hızlı ve daha deneyimli sürücüler için özel hazırlanmış olan İntercity Caterham Cup ve daha profesyonel sürücüler için hazırlanmış olan Porsche GT3 Trophy Turkey yarış araçlarımız tam donanımı ile hazır durumunda.

Üstelik Cup organizasyonlarına kayıt bedelleri Avrupa’daki emsallerine bakıldığında çok daha ulaşılabilir boyutta. Bunun yanı sıra tüm cup organizasyonları için geçerli olan iki yenilik var ki bana göre bunlar katılımcılar için çok önemli ve Türkiye’de ilk kez gerçekleşiyor.

Biliyorsunuz katılımcıları en çok korkutan konular arasında yarışma sırasında meydana gelen kazalardan dolayı sürücüye fatura edilen masraflardır. Bizim cup yarışlarında katılım / kayıt parasına dahil olan haklar kapsamında sürücüler Intercity Clio Cup için yalnızca 1.500 TL’ye kadar olan hasarları, Intercity Megane Cup için yalnızca 2.500 TL’ye kadar olan hasarları, Intercity Caterham Cup için yalnızca 1.500 Euro’ya kadar olan hasarları ödüyor kalan masraflar bizim tarafımızdan karşılanıyor.

Özel kupa organizasyonlarının dışında kış sezonunda da boş durmayacağız. Clio araçlar ile 3 ayaktan oluşan Intercity Endurance Cup yarışı düzenliyoruz. Her bir araçta 3 sürücü olacak olan bu yarışların toplam süresi 3 saat olarak planlandı. Önümüzdeki ay yönetmeliği ve koşullarını açıklıyor olacağız.

1

OS: İstanbul Park’ın etkinlik takviminde boş gün bulmanın çok zor olduğunu biliyorum. Pisti bu kadar etkin kullanırken gençlere de trial day’ler düzenliyorsunuz ve onları caddelerden piste çekiyorsunuz. Bu etkinliklerin sayısı artacak mı yoksa pistin doluluğu yüzünden bu mümkün değil mi?

MÇ: İntercity İstanbul Park Pistinin bildiğiniz gibi yıllık kira gideri çok yüksek. Buna dünya şampiyonalarındaki altyapıya haiz standartlara sahip olması nedeniyle işletme giderleri de tahmin ettiğinizin çok üstünde. Bu yüzden elimizden geldiğince pistin her yerini her dönemde aktif olarak kullanabileceğimiz şekilde planlamak ve pazarlamak durumundayız. Pistin doluluğu bu yüzden oluşuyor ancak benim gibi Vurak Ak da motorsporlarını çok seven ve destekleyen birisi. Bu yüzden her zaman ve her şekilde sporu destekliyor. Sadece motorsporları değil; atletizm, bisiklet ve benzeri tüm dallarda. Planlama yaparken tüm bu hususlara önem veriyoruz ve özellikle pist günlerini, test günlerini, sürüş akademisi faaliyetlerini hepsini bir arada düzenlemeye devam ediyoruz. “Caddelerde olmaz piste gel” sloganı ile başlattığımız İntercity İstanbul Park Pist Günlerimizi yarış hafta sonlarımız ile birlikte aynı zamanlarda her ay bir hafta sonu olacak şekilde düzenleniyor.

1

OS: Son dönemde sıklıkla Formula 1′in ülkemize geri geleceği konuşuluyor; bu konuda bir gelişme var mı? Eğer anlaşma sağlanırsa en erken ne zaman yarışları yeniden İstanbul’da görebileceğiz?

MÇ: Formula 1 yarışları için bugün karar verilse yarın yarışı yapabilecek durumdayız. Pistin Formula 1 yarışlarını gerçekleştirmek için gerekli olan A lisansını her 3 yılda bir yeniliyoruz. Bu da pistin koşullarının bu seviyedeki yarışlara ev sahipliği yapabilmesi anlamına geliyor. Daha önceki senelerden sürücülerin ve takımların beğenisi de ortada, ekip olarak Türkiye’de ilk senesinden beri tamamı Türk kadro ile benim yarışma direktörlüğüm altında bu yarışları başarı ile organize etti. Yine etmemesi için hiçbir sebep yok. Ancak bildiğiniz gibi bu yarışların takviminde yer almak için ticari yönden yapılması gereken anlaşma ve taahhütler var ki bunların gerçekleşmesi halinde Formula 1 yarışlarının yeniden İstanbul’da yapılmaması için bir sebep yok. Bu anlaşmaların tamamlanması halinde 2017 yılında takvime girebilir mi derseniz bence olabilir.

OS: Metin Çeker ismi denilince akla hemen TOSFED geliyor. Şu anki yönetimden memnun musunuz? Yeniden başkan olmak gibi bir hedefiniz, arzunuz var mı?

MÇ: Ben otomobil sporlarında 17 yıl aktif olarak yarıştım ve birçok başarıya Ali Bacıoğlu ile birlikte imza attım. Sonraki 5 sene kulüp organizasyonlarında görevler aldım ve 1997 yılından 2015 yılının sonuna kadar motor sporları için tüm yaşantımı harcayarak geçirdim. 18 sene aktif olarak Türkiye’nin her yerinde ve her disiplinde, her görevde çalıştım ve yöneticilik yaptım. Tüm camianın, sporcuların ve kulüplerin isteği ve desteği ile federasyon başkanı oldum. Devlet desteği olmadan, birçok engelleme ve baskıya rağmen 2,5 sene boyunca federasyon başkanı olarak sporumuza hizmet ettim. Buna rağmen politik baskılar ve haksızlıklar sonucunda başkanlıktan ayrılmak zorunda kaldım. Bana sorarsanız bu spora ve camiaya çok hizmet ettim ve bundan sonrasında artık bu işi gençler devir almalı ve yürütmeli. Bundan sonrasında federasyon başkanlığı veya yönetiminde olmak gibi bir niyetim olmadığı gibi buna gerek de olmadığına inanıyorum. Benim hedeflerim arasında çok severek çalıştığım İntercity İstanbul Park Pistinde genç sürücülerin yetişmesine katkıda bulunmak ve uluslararası projelerde üst düzey olarak görevlerime devam etmek yer alıyor.

TOSFED önemli ve saygın bir kurum. Bunu taşıyabilecek ve bu sorumluluğun altından kalkabilecek kişiler tarafından sporu seven ve spor için çalışan yönetim olarak devam etmeli. Bu anlamda Serkan Yazıcı’nın bu geçiş döneminden sonra önümüzdeki dönemde çok daha başarılı olacağına inanıyorum. Büyük bir cesaret göstererek elini taşın altına soktu ve kısa sürede önemli bir deneyim yaşamış oldu. Bu işler uzaktan bakıldığı gibi kolay değil. Ekip işi, zaman işi ve özveri gerektiriyor. Bu kısa dönem ile Federasyon yönetimini değerlendirmek haksızlık olur. Önümüzdeki dört senelik icraatleri ile bu sporu ileriye götürmelerini diliyorum. Şimdiden WRC Dünya ralli Şampiyonası takvimine Türkiye’yi sokmuş olmaları nedeniyle tebrik ediyorum. 2017 TOSFED için daha güzel bir yıl olmasını diliyorum.

1

OS: Kişisel olarak genç ve ümit veren yarışmacılara destek olduğunuzu biliyorum. Bu dönemde kişisel olarak veya İntercity olarak destek verdiğiniz isim var mı?

MÇ: Kendi adıma değerlendirirsek 25 küçük adam projesi ile karting’den gelerek şu an Türkiye’de birçok başarıya imza atmış genç sürücülerimizin hepsini takip ediyorum ve elimden geldiğince destekliyorum. 2016 yılında başlattığımız İntercity Clio Cup organizasyonu genç sürücüler için önemli bir başlangıçtır. Bu organizasyon 16 yaşında ehliyeti olmayan genç sürücülerimizin katılmasına olanak tanınmaktadır. Ancak bu olanak 2016 yılında her şey dahil 3.500 Euro gibi bir rakama gerçekleştirildi. Bu rakamın içine 7 yarış ve 2 eğitim hafta sonu, araç lastik, yakıt herşey dahil sistemdeydi. Bana kalırsa bu spora İntercity’ nin verdiği desteğin en önemli göstergesidir, çünkü böyle bir bütçe ile hiçbir yerde yarışmanız mümkün değil.

Ayrıca biraz önce bahsettiğiniz trafik terörünün çözümünün hızlı yavaş demeden limit dışı araç kullanmak için kapalı parkurlarda ileri seviyede eğitim alınması gerektiğine inanıyorum. Gerekli güvenlik tedbirleri alınmış yarış araçları ile sokaklarda kullandığımız araçlar arasındaki farkın anlaşılması ve araç kullanımında trafik kurallarının ne kadar önemli olduğunun en rahat test edebileceğiniz yer İntercity İstanbul Park pistidir. Bizim politikamız tüm gençlere fırsat tanımak ve yanlış yapmalarına engel olmak için eğitim almalarını sağlamaktır.

OS: Motorsporları bizim için bir kültür mü? Neden spora ilgi çok yaygın değil?

MÇ: Spor ve sporun her türlüsünü çocuklarımıza sevdirmemiz lazım. Ülke olarak spor kültürü olmayan bir aile yapısına sahibiz. Devletin spor politikası da bu kültürün oluşuma katkıda bulunamıyor maalesef ki. Olimpiyatlara baktığımızda, uluslararası müsabakalara baktığımızda almış olduğumuz sonuçlar çok içler acısı. Bunun yansımaları motorsporlarında da geçerli. Oysa şu an elinden tutulduğu zaman birçok başarılara imza atabilecek gençlerimiz var ve onlara medyada yer verilmemesi, Spor Bakanlığı tarafından olimpik olmayan sporlara destek verilmemesi çok üzücü. Gün, başarılarını kanıtlamış gençlerimizin yanında olma zamanı.

Comments are closed.