Renault Megane HB mi? Volkswagen Golf mü?

En çok tercih edilen sınıf olan kompaktlarda rekabet daha da çetinleşti. Kısa süre önce yenilenen Renault Megane HB tam liderliği aldım derken bir anda karşısına makyajlanan Volkswagen Golf çıktı. Bakalım bu ikiliden hangisi ipi önde göğüsleyecek? Renault Megane & Volkswagen Golf

PAYLAŞ

En çok tercih edilen sınıf olan kompaktlarda rekabet daha da çetinleşti. Kısa süre önce yenilenen Renault Megane HB tam liderliği aldım derken bir anda karşısına makyajlanan Volkswagen Golf çıktı. Bakalım bu ikiliden hangisi ipi önde göğüsleyecek? Renault Megane & Volkswagen Golf

Eğer filo satışlarını bir kenara bırakırsak artık ülkemiz için sedan cenneti demek doğru olmaz. Değişen tüketici tercihleri sonucunda HB karoserler son zamanlarda yoğun olarak satın alınmaya başladı. Birbiri ardına üreticiler bu araçları ülkemizde satışa sunarken liderlik sürekli el değiştirmeye de başladı.

Kısa süre önce yenilenen Renault Megane, sedan karoseriyle Otomotiv Gazetecileri Derneği tarafından “Yılın Otomobili” seçilmişken, bu ivmeyle HB kardeşin de sınıfında liderliği almasına kesin gözüyle bakılıyordu. Ancak bir anda makyajlı hali ile karşımıza çıkan Volkswagen Golf kompakt sınıf liderliğini kolay kolay bırakmayacağını da göstermiş oldu.

TASARIMDA MEGANE ÖNDE

Her iki modelin yenilenmesiyle tasarımları da değişti. Ancak burada Renault rakibinden daha cesur davranarak Megane modelini adeta yeniden tarattı. Golf ise öncüsüyle benzer hatlara sahip. Elbette bir şekilde yeni olduğunu size hissettiriyor ancak Megane kadar iddialı olamıyor.

Megane’ın C şekilli farları ve büyük marka logolu ızgarası ilk anda dikkatleri üstüne çekerken Golf köşeli hatlarıyla daha sade ancak şık görünmeyi başarıyor. Megane görüntüsüyle daha sportif olmasına karşın Golf daha ağırbaşlı bir tablo çiziyor.
Bu anlayış araçların arka tasarımlarında da devam ediyor. Megane bagaj kapağını boylu boyunca takip eden stoplarıyla özellikle geceleri tüm dikkatleri üzerine çekerken Golf daha sade ancak teknolojik stop grubuyla elegant bir hava yakalamış.

Her iki modelin yenilenmesiyle birlikte özellikle iç mekanlarındaki teknolojiler önemli yeniliklere kavuşmuş. Megane’ın orta konsolunda tabletvari bir ekran kullanılarak araçla ilgili tüm kumandaların bir arada olması sağlanırken iç mekandaki düğme ve şalter sayısı da azaltılmış. Golf ise rakibine kıyasla daha geleneksel bir orta konsola sahip. Bu araçta da ortada bir multimedya ekranı yer almasına rağmen başta klima kontrolleri olmak üzere düğme ve şalter sayısı azaltılmamış. Ancak Golf’ün yeni neslinde tüketicilere multimedya ekranına dokunmadan değişiklik yapmak olanağı sağlanmış. Daha çok üst sınıf modellerde gördüğümüz bu yenilik ile siz ekran karşısında elinizi sağa veya sola kaydırdığınızda Golf’ün ekranında da benzer şekilde yan sayfaya geçiş yapılıyor.

İç mekan genişlikleri konusunda her iki modelde birbirine oldukça yakın. Megane eğer GT Line tercih edilirse rakibinden daha sportif koltuklara sahip oluyor. Bu da ister istemez daha az konfor anlamına geliyor. Ancak standart modelleri ele alırsak her iki aracın yaşam alanlarının genişliği birbirine bir hayli yakın. Her iki modelin dingil mesafeleri birbirine yakınken bagaj kapasitelerinde Megane rakibinin önünde yer alıyor. Megane’ın yükleme eşiğinin yüksek oluşu kullanım esnasında rakibinden geride kalmasına neden oluyor.

DİZEL OTOMATİK SAVAŞI ÇOK ÇETİN

Her iki modelde en çok dizel motorla tercih edilirken tüketiciler son zamanlarda manuel yerine otomatik vites kutularından ana tercihlerini kullanıyorlar. Her iki modelde de çift kavramalı üniteler kullanılırken Renault bu kutuya EDC, Volkswagen ise DSG ismini veriyor.

Renault Megane EDC vites kutulu dizel motoruyla 110 HP güç üretirken VW Golf aynı kombinasyonla 115 HP gücünde. Her iki modelin motorları da kendilerini kanıtlamış durumda. Euro normlarını sorunsuzca karşılayan güç üniteleri alt devirlerde biraz sakinken turbonun devreye girmesiyle sürücüden gelen istekleri yola aktarmada sorunsuzlar.

Her iki aracın da sürüş karakteri çok başarılı. Golf yeni neslinde yola daha sağlam basan bir otomobil halini alırken Megane özellikle GT Line isimli donanımıyla sportif görüntüsünü sportif sürüşle destekliyor. Ancak standart modeller ele alındığında her iki modelde konforlu ve sınıf ortalamalarını yakalayan bir tablo çiziyor.

Sonuç

Kompakt sınıfta işler iyice kızıştı. Megane tam liderliği aldım derken birden karşısına Golf çıktı. Her iki modelin de önde olduğu disiplinler olmasına rağmen kullanım karakterleri birbirinden çok farklı. Satış fiyatlarında Renault’nun rakibinden daha üstün olduğu görülürken Golf de yüksek model imajıyla rakibini bu alanda geçiyor.

TEKNİK VERİLER Renault Megane HB EDC Volkswagen Golf TDI DSG

Motor (tip/silindir sayısı) Sıralı/4/Dizel Sıralı/4/Dizel
Yerleşim Önde enlemesine Önde enlemesine
Supap/eksantrik sayısı 8/1 16/2
Motor hacmi 1461 cc 1598 cc
Maksimum güç 110 HP-4000 d/d 115 HP-3250 d/d
Maksimum tork 250 Nm-1750 d/d 250 Nm-1500 d/d
Son hız 187 km/s 198 km/s
0-100 km/s hızlanma 12.3 sn 10.5 sn
Şanzıman 6 ileri otomatik 7 ileri otomatik
Aktarma Önden çekiş Önden çekiş
Frenler (ön/arka) Hava kanallı disk/disk Hava Kanallı disk/disk
Lastikler 205/45 R17 205/55 R16
Depo kapasitesi 47 lt 50 lt
Bagaj hacmi 434 lt 380 lt
Ağırlık 1386 kg 1444 kg
Tüketim (fab. ver.) 3.6/3.8/4.1 lt/100 km 3.9/4.0/4.2 lt/100 km
Uzunluk 4359 mm 4258 mm
Genişlik 1814 mm 1799 mm
Yükseklik 1447 mm 1452 mm
Aks mesafesi 2669 mm 2637 mm
Fiyat 124.000 TL 141.700 TL

OTOSTİL Test verileri

0-100 km/s hızlanma (sn) 12.5 10.6
0-400 m (sn) 21.7 19.5
100-0 km/s fren (soğuk)(m) 39.8 39.6
100-0 km/s fren (sıcak)(m) 40.1 39.9
Gürültü 100 km/s (dB) 67 67
Test tüketimi (lt/100 km) 5.2 5.9
Menzil (km) 904 847