Renault Megane GT Line 1.6 CVT

Yıllandıkça güzelleşti (mi?)

Renault Megane artık iyiden iyiye yaşlandığını hissettirse de bu yaş alma kimi konularda ona avantaj da sağlıyor. Ama artı yönleri mi yoksa eksi yönleri mi ağır basıyor?

mertduranimzason

Kimi modeller için satış adetleri hiçbir zaman sorun olmuyor. Özellikle de ülkemizde üretilen araçlarda bu durum daha çok yaşanıyor. Renault Megane’de de durum çok farklı değil.

Eski nesillerinden itibaren ilk piyasaya sunulması ile yüksek satış rakamlarına ulaşmayı başaran model günümüzdeki versiyonu ile de satış listelerinin zirvesini hep zorladı ve görünen o ki zorlamaya devam edecek.

Peki ama Renault Megane gerçekten iyi bir otomobil mi yoksa marka imajı sayesinde mi böyle başarılı?

megane (6)

Düşük fiyat tercih için önemli bir etken

İlk olarak Megane gerçekten de iyi bir otomobil. Elbette eksikleri olsa da sonuç itibariyle akıl çelen pek çok artısı ile bu satış adetlerine ulaşmasının nedeni daha iyi anlaşılıyor. Bununla birlikte Renault’nun yüksek marka imajı, ikinci el popülerliği ve yaygın servis ağı da Megane’ın elini güçlendiriyor.

Bunlarla birlikte uygun sayılabilecek fiyatı da modelin başarısını artırıyor. Hatta Megane için sınıfını kelepiri demek bile mümkün. Şu anda 47.600 TL’den başlayan fiyat etiketine sahip olan Megane’da test aracındaki motor ve şanzıman kombinasyonu ile fiyat 57.700 TL’ye ulaşıyor. Benzer özellikteki Clio’nun 55 bin TL’lik fiyatı dikkate alınınca Megane bir üst sınıf için 2.500 TL daha fazla ücret istiyor ki bu da son derece düşük.

Yazıya fiyattan başlayınca donanımı da söylememek olmaz.

Ne yazık ki Megane için en büyük eleştiriler donanım eksikleri nedeniyle geliyor. Benzinli bir otomobil olan Megane’da günümüzün olmazsa olması stop/start sistemi sunulmuyor ve bu nedenle de yakıt ekonomisi yapmak daha da zorlaşıyor. Ayrıca aktif ve pasif güvenlik konularında da rakiplerinden bir adım geride.

Bunun önemini ise geçtiğimiz aylarda gördük. Daha önce 5 yıldız aldığı EuroNCAP testlerinden birkaç önce 3 yıldız alarak hayal kırıklığı yaratan model, daha sonra tekrarlanan testten de 4 yıldız alarak güvenlik konusunda rakiplerinden geride kalmıştı. Bu da ister istemez aracın güvenlik ile eksikleri olduğunu akıllara getiriyor.

Yıllar geçse de tasarımı hala şık

Bu olumsuzlukları bir kenara bırakıp aracın tasarımına baktığımızda ise Megane geride kalan yıllara rağmen hala ilgi çekmeyi başaran tasarımıyla göz okşuyor. Genel olarak cesur modelleriyle adından söz ettiren Renault’nun Megane’da da çağın ilerisindeki çizgileri ile hala yaşını çok belli etmiyor. Bununla birlikte test aracındaki GT Line donanım da aracın dinamik görünmesine yardım etmiş.

megane (1)

İç mekana geçildiğinde oldukça tanıdık kumandaların dikkat çektiği Megane’da renk uyumu ile gözler bayram ederken detaylara inildiğinde zayıflıklar kendisini belli ediyor. Ne yazık ki kimi yerlerde bir hayli sert olan plastik malzeme bu araca yakışmazken işçiliğin yüksek seviyede tutulması olumlu.

Yanal destekleri sizi sarmalayan hafif sportif yapıdaki koltukları ile sürüşler esnasında sizi yormayan Megane bununla birlikte 5 kişi için de yeterli yaşam alanını sunuyor.

Ön ve arkadaki görüş açılarında çok fazla sıkıntının yaşanmadığı otomobilde 372 litrelik bagaj kapasitesi ise kesinlikle daha iyi olmalıydı.

115 HP’lik motorun gücünü CVT azaltıyor

Zengin motorlarıyla ünlü olan Renault, Megane için giriş seviyesini 1.6 litrelik konuğumuz olan motorla yapmış. Daha önceden 1.4 litrelik benzinli alternatifleri de bulunan aracın şu anki baz versiyonu olan ünite 115 HP güç ve 156 Nm tork üretiyor. Genel olarak bu veriler ile aracın ortalama performans değerlerine ulaşmasının mümkün olduğu belli olurken opsiyonel olarak sunulan 4 bin TL’lik bedel karşılı alınabilen CVT şanzıman aracın performansını etkileyen en önemli faktör olarak karşımıza çıkıyor.

megane (4)

Çok ilginç bir şekilde limitöre girilmesine izin veren ve otomatik şanzımanlarda görmeye alışık olmadığımız bir kullanım karakteri bulunan CVT şanzıman ağırkanlı ve yer yer kararsız kalan karakteri nedeniyle performansı azalttığı gibi konforu da bitiriyor. Eğer gaz pedalına basma gücünüzü iyi ayarlayamazsanız hem kulaklarınız hem de başınıza ağrılar girmesi işten bile değil.

Ancak elbette bu şanzıman ve motorun çok iyi oldukları noktalar da var. Bunlar içinde en önemlisi de günümüzde büyük öneme sahip olan yakıt tüketimi. Megane ile yapılan uzun km’ler sonunda tüketim değeri 8 lt/100 km’yi bulmuyor. Üstelik biraz daha dikkatli kullanımla bu değeri 6,9-7,2 lt seviyesine çekmek bile mümkün. Otomatik şanzıman, benzinli motor, 17 inçlik jantlar gibi başlıklar dikkate alınınca tüketim oldukça iyi.

Ele oturan ve parmak destekleri ile sürüşü daha keyifli hale getiren direksiyon simidi ile kontrol edilen Megane, genel olarak düz yollarda kendisini daha rahat hissediyor. Virajlardaki performansının çok iyi olmadığı araçta karoserin biraz fazla burulması ve uzun amortisör strokları nedeniyle fazla yana yatan karoser onun viraj ustası olmadığını kanıtlıyor. Ancak ne olursa olsun Megane izinden sapmamaya kararlı ve olası izden sapmalarda da ESP hemen devreye girerek sürücüye manevra imkanı vermeden aracı izine tekrar sokuyor.

Genel olarak bakıldığında elbette eksikleri olmasına rağmen Megane için satın alınması tavsiye edilen bir otomobil demek mümkün. Uygun satış fiyatı, düşük tüketimi başta olmak üzere pek çok artısı buluna aracın eksikleri tercihi değiştirecek kadar önemli olmamasından ötürü, model hala günümüzün en çok tercih edilen modellerinden.

megane (3)

Beğendik

İç mekan genişliği, tüketim, ikinci el popülerliği

Beğenmedik

Şanzıman, donanım, km göstergesi, stop-start sistemi yok

Teknik veriler Renault Megane GT Line 1.6 CVT

Motor (tip/silindir sayısı) Sıralı/4

Yerleşim Önde enlemesine

Supap/eksantrik sayısı 16/2

Motor hacmi 1598 cc

Maksimum güç 115 HP-6000 d/d

Maksimum tork 156 Nm-4000 d/d

Son hız 190 km/s

0-100 km/s hızlanma 11.9 sn

Şanzıman CVT

Aktarma Önden çekiş

Frenler (ön/arka) Hava kanallı disk/disk

Lastikler 205/50 R17

Depo kapasitesi 60 lt

Bagaj hacmi 372-1162 lt

Ağırlık 1278 kg

Tüketim (fab. ver.) 5.1/6.4/8.6 lt/100 km

Tüketim ( test ort.) 7.9 lt/100 km

Uzunluk 4302 mm

Genişlik 1808 mm

Yükseklik 1471 mm

Aks mesafesi 2641 mm

Fiyat 64.200 TL

 

Tasarım 7/10

Renault Megane artık iyice yaşlılık belirtileri göstermeye başladı. Rakiplerinin birbiri ardına yenilendiği veya makyajlandığı bugünlerde, Renault GT Line isimli seri ile modeli diri tutmaya çalışsa da sonuç çok başarılı olmamış. Buna rağmen ilk piyasaya çıktığı andaki ilerici tasarımı sayesinde Megane bugün bile hala göze hoş gelen bir tasarıma sahip.

İç mekan 7/10

Test aracındaki gibi alüminyum görünümlü otomatik şanzıman kolu, GT Line aksesuarları ve navigasyon gibi donanımlar sayesinde Megane iç mekanıyla da beğeni toplamayı başarıyor. Geniş yaşam alanı sayesinde de 4 kişi rahat, 5 kişi ise omuz mesafesi bakımından sınırlı alanda seyahat edebiliyor. İç mekanda kullanılan malzeme kalitesi Alman rakiplerin gerisinde iken, işçilik de detaylarda çok başarılı değil.

Motor / Performans 6/10

1.6 litrelik benzinli motorun gücü Megane için yeterli iken, CVT şanzıman aracın performansını bir hayli tırpanlıyor. Hele ki çoğu rakipte artık çift kavramalı ünitelerin yer aldığı düşünülürse performans konusunda aracın elini zayıflatan CVT ünite çok yanlış bir tercih olmuş.

Kullanım / Sürüş özellikleri 6/10

Her ne kadar performans konusunda CVT şanzıman son derece kötü olsa da konu tüketime geldiğinde de bir o kadar başarılı. Günümüzün pek çok dizelleri ile rekabet edecek kadar başarılı tüketim değerlerine imza atan Megane, performans konusundaki eksikliklerini bu disiplinde tamamlıyor. Ancak şanzımanın kararsız yapısı hala büyük sorun.

Fiyat / Donanım 7/10

Megane’ın başlangıç fiyatı iddialı olsa da test aracındaki opsiyonel donanımlar ve GT Line paketiyle aracın fiyatı bir anda oldukça yükseliyor. Şu anda 2014 model için 57.600 TL’den başlayan fiyat, test aracındaki aksesuarlarla 64 bin TL seviyesine geliyor. 2015 model için istenen bedel ise aynı araç için 73 bin TL gibi el yakan bir bedel. En büyük rakiplerden Golf, Megane’dan pahalıyken, Astra daha uygun fiyat etiketine sahip. Bununla birlikte Clio’nun benzer özellikteki versiyonlarının 2.500 TL daha ucuz olması Megane’nın Clio’dan daha şanslı olmasını sağlıyor.

Sonuç

Megane ülkemizde üretilmesinin getirdiği avantajla sınıfının en çok tercih edilen modellerinden biri olmaya devam ediyor. Uygun başlangıç fiyatı ve yaygın servis ağına eşlik eden yüksek ikinci el değeri Megane’ın şansını her zaman yüksek kılıyor. Ancak CVT şanzımanın eksikleri ve en önemli rakiplerden Astra karşısındaki fiyat dezavantajı modelin elini zayıflatan detaylar.

megane (5)