Renault Kadjar 1.6 dCi 4×4

renault-kadjar

Kadjar insanı hobi sahibi yapar

Şu anda yoğun bir reklam kampanyası ile her mecrada görünen Renault Kadjar, outdoor karaktere yapılan yoğun vurgu nedeniyle insanın boş vaktinde evde oturmamasını, dışarı çıkıp adrenalin dolu zaman geçirmesini teşvik ediyor.

mertduranimzason

Crossover modeller artık günümüzün en popüler araçlarından. Küçük ve kompakt sınıfta örnekleri bulunan crossover sınıfının geldiği nokta nedeniyle artık üreticiler MPV sınıfını unutmuş durumda. Bu araçların hem değişken iç yapısı ile MPV modellere olan ihtiyaç azalırken yerden yüksek yapıları ve çoğundaki 4 tekerlekten çekiş sistemi nedeniyle de arazi araçlarına duyulan talep azalmaya başladı.

Hiç kuşku yok ki ülkemizde crossover denilince akla gelen ilk model Nissan Qashqai. Gerek birinci nesli gerekse şimdi satılmakta olan 2. nesliyle sınıfının en çok tercih edilen modeli neredeyse tek başına bir marka kadar satılıyor.

Ancak artık Nissan için de zor günler gelmiş gibi görünüyor. Bunun sebebi de Renault Kadjar’ın satışa sunulması. Aslında her iki modelde aynı altyapı üzerine inşa edilse de gerçekten birbirinden çok farklı iki model. Her iki modelle yapacağınız bir sürüşle aradaki farkı çok daha iyi anlıyorsunuz.

kadjar (1)

Reklamlarda da arazi özellikleri öne çıkmış

Nissan Qashqai’nin elde ettiği yüksek satış rakamları grubu mutlu etse de Nissan’ın zayıf olduğu pazarlarda devreye Renault girecek ve Kadjar ile yeni tüketicilere ulaşmak mümkün olacak. Kağıt üzerinde son derece akıllıca olan bu karar acaba gerçek hayatta da başarılı olacak mı?

Bu sorunun cevabı kesinlikle evet. Çünkü Renault-Nissan pek çok markanın aksine aynı platformu kullanan iki aracı karbon kağıdı ile üretmeyip her iki modele kendilerine has bir kimlik ve ruh katmayı başarmış. Hatta bunu bugün her yerde göreceğiniz reklamlardan da anlamak mümkün; Qashqai daha şehirli bir araç imajına kavuşturulmuşken, Kadjar outdoor özelliklerine vurgu yapılarak reklamlarda boy gösteriyor.

kadjar-2

Tasarımda da outdoor özelliklere vurgu yapılmış

Renault Kadjar’ın tasarımı kardeşi ile benzerlikler gösterse de özgün olmayı başarmış. Küçük kardeşi Captur ile benzer tasarım dilini kullanan model, yayvan farları, büyük ızgarası, şişkin çamurlukları ile güçlü görünürken arkaya doğru uzanan omuz çizgisiyle de önle uyumlu bir profil tasarımına kavuşmuş. Ancak aracın arka kısmı öne kıyasla daha sade hatlarla hazırlanmış ve açıkçası benim görmek istediğim o outdoor kimliği ile uyumlu olmamış. Elbette arka kısım için kötü demek çok zor ancak ön kısımla arkanın uyumu zayıf kalmış.

Geniş açılan ve araca kolayca binilmesini sağlayan kapılardan geçtikten sonra sizi saran koltuklarıyla bir anda sportif bir otomobilde olduğunuz hissini veren Kadjar’ın iç mekanında ortak parçalarla birlikte bu modele özgü yenilikler de bulunuyor. Ne yazık ki son dönemdeki Renault modellerinde görülen koyu renklerin hakimiyetindeki iç mekanda bu olumsuzluğun önüne geçmek için cam tavan seçeneği aksesuar listesine eklenmiş de ferahlık artırılmış. Her ne kadar ben açılmayan cam tavanları sevmesem de bu araç için iyi bir seçenek.

kadjar-3

Sürücü koltuğuna oturduğunuz anda sizi saran kumanda panelleri ve sürücü odaklı tasarım ile oldukça keyifli bir otomobil olduğunu kanıtlayan Kadjar’da kullanılan malzeme kalitesi Japon kardeş ile aynı seviyede iken rakip Alman modellerden daha zayıf. Buna karşılık işçilik seviyesi beklentileri karşılıyor.

5 kişi için yeterli yaşam alanı sunan aracın 472 litrelik bagaj kapasitesi ise daha iyi olmalıydı. Ancak arka koltukların kolayca yatırılması ile yükleme alanını kısa sürede genişletmek ve uzun yükleri taşımak mümkün.

Dizel motor çok güçlü ve keyifli

Renault ürün gamında yeni yer almaya başlayan 1.6 litrelik dizel motor Nissan ile birlikte Mercedes-Benz modellerinde de kullanılan bir makine. Yeni tasarlanmış bu motor 320 Nm tork ve 130 HP gücü ile sınıfının iddialı değerlerine sahip. Kağıt üzerinde oldukça başarılı görünen ve alt devirlerden itibaren bu gücü sunan motor yola çıkıldığı anda da karakterini bozmuyor ve sürücüsünün isteklerini hemen yerine getiriyor. Buna karşılık test aracına özgü olduğunu düşündüğüm kavrama sorunları ise kullanım esnasında sıkıntılar yaşanmasına neden oluyor. Aracın ilk hareket almasını zorlaştıran debriyaj sistemi nedeniyle hem motor devri artıp konfor azalıyor hem de tüketim artıyor. Ancak dediğim gibi bu sorunun 500 km’deki test aracına özgü bir olumsuzluk olduğunu düşünüyorum.

kadjar-4

Ele oturan ve hızlı cevap veren direksiyon sistemiyle virajlara girmeyi çok keyifli bir hale getiren Kadjar’da yol tutuş konusunda da önemli eksiklikler yaşanmıyor. İstenildiği anda önden çekişli olarak istenildiği anda ise 4 tekerlekten çekişli olarak yoluna devam eden model, bu sayede pek çok parkurda sorunsuz ilerleyebiliyor. Yerden 20 cm yüksekliğe sahip olan modelin 18 derecelik yaklaşma ve 28 derecelik uzaklaşma açıları da hiç de fena değil.

Ancak Kadjar’ın yoldaki en büyük sorunu 19 inçlik lastikleri. Her ne kadar bu jant-lastik birlikteliği görselliğe önemli katkı yapsa da kesinlikle bu araç için uygun değil. Özellikle arka koltuklarda konforu bir hayli azaltan büyük ölçü nedeniyle 17 inçlik jantları tercih etmekte fayda var. Ayrıca 19 inçlik jantlarla yanak genişliği azaldığı için arazide de hareket etmek bir hayli zorlaşıyor.

Tutumlu motor, uygun fiyat

Renault motorları her zaman tutumlu karakterleri ile bilinir; gerek benzinli motorları gerekse de dizel güç üniteleri her zaman cep dostu olmayı başarmışlardır. Yeni 1.6 litrelik dizel motorda da durum pek farklı değil. 65 litrelik büyük yakıt deposu ve ortalama 6 litrelik tüketim değeri ile Kadjar 1000 km’ye ulaşan menzile sahip. Elbette test aracındaki debriyaj sorunu ve 19 inçlik lastikler yerine 17 inçlik lastikler de olsaydı o zaman tüketim çok rahatça 5,5-5,7 litre seviyesine gerilerdi.

Tüketimde bu kadar ekonomik olmayı başaran Kadjar iş satışa gelince de aynı ekonomik kimliği korumayı başarıyor. 69.500 TL’den başlayan fiyat etiketine sahip olan modelde 1.5 litrelik dizel motorda EDC otomatik şanzıman alternatifi de sunuluyor. Ancak tüketiciler 4×4 çekiş sistemi isterlerse o zaman sadece 1.6 litrelik dizel motoru almak zorundalar. BU modelin de fiyatı 95.550 TL. Eklenecek birkaç opsiyonel aksesuarla 100 bin TL sınırını aşan fiyat çok yüksek değilken en büyük rakip ve kardeş model Qashqai’de donanıma bağlı olarak 116 bin TL seviyesine yükseliyor.

Fiyat olarak büyük bir avantaja sahip olan modelin donanım olarak da önemli bir eksikliği bulunmuyor.

kadjar-6

 

Beğendik

Motor, tüketim, güçlü görünüm,  satış ve servis ağı

 

Beğenmedik

İç mekan aydınlatmaları, açılmayan cam tavan, araç anahtarı

 

Teknik veriler Renault Kajdar 1.6 dCi 4WD

Motor (tip/silindir sayısı) Sıralı/4

Yerleşim Önde enlemesine

Supap/eksantrik sayısı 16/2

Motor hacmi 1598 cc

Maksimum güç 130 HP-4000 d/d

Maksimum tork 320 Nm-1750 d/d

Son hız 190 km/s

0-100 km/s hızlanma 10.5 sn

Şanzıman 6 ileri manuel

Aktarma Dört tekerlekten çekiş

Frenler (ön/arka) Hava kanallı disk/disk

Lastikler 225/45 R19

Depo kapasitesi 65 lt

Bagaj hacmi 472-1478 lt

Ağırlık 1536 kg

Tüketim (fab. ver.) 4.6/4.9/5.5 lt/100 km

Tüketim ( test ort.) 6.2 lt/100 km

Uzunluk 4449 mm

Genişlik 1836 mm

Yükseklik 1613 mm

Aks mesafesi 2646 mm

Fiyat 102.400 TL

 

Tasarım 7/10

Renault Kadjar küçük kardeşi Captur ile benzer çizgilere sahip. Ancak onun büyütülmüş bir versiyonu gibi durmayan araç farklılığını ortaya koymayı başarıyor. 19 inçlik jantları (opsiyonel), şişkin çamurlukları, büyük Marka logosu ve yayvan farları ile hem şık hem de güçlü görünmeyi başaran Kadjar, Fransız zarafetini ortaya koymayı başarıyor. Ancak arka kısım aracın geneli ile çok uyum içinde değil ve öne kıyasla bir hayli sıradan.

 

İç mekan 7/10

Hem ortak parçalar hem de bu modele özgü yeniliklerin harmanlandığı iç mekanda ne yazık ki Japon kardeşten biraz fazla detay alınmış olmadı aracın özgünlüğünü azaltmış. Özellikle iç mekandaki sınırlı aydınlatmalar ki bunlara cam açma düğmeleri de dahil, gece sürüşlerinde sürücünün işini bir hayli zorlaştırıyor. Test aracındaki koyu renklerin hakimiyeti ferahlığı seven tüketicilerin herkesin hoşuna gitmeyecek olsa da opsiyonel cam tavan ile durumun önüne geçilmiş. Aracın büyük anahtarı ise kötü bir tasarıma sahip.

 

Motor / Performans 8/10

1.6 litrelik yeni dizel motor oldukça güçlü ve aynı zamanda sınıfının en iyilerinden. Alt devirlerden itibaren gerek güç gerekse tork anlamında sürücünün isteklerine kolayca cevap veren güç ünitesinin en büyük sorunu debriyaj sistemi. Test aracına özgü olduğunu düşündüğüm kavrama sorunları nedeniyle hem aracın performansı istenilen seviyede olamıyor hem de ilk kalkışlarda daha yüksek devir çevirmek gerektiği için konfor azalıp, tüketim artıyor. Ancak henüz 500 km’deki test aracının bu olumsuzluğunu saymasak Kadjar’ın istenilen gücü hemen sunması sürücüsünü çok mutlu ediyor.

 

Kullanım / Sürüş özellikleri 7/10

Test aracındaki opsiyonel 19 inçlik jantlar nedeniyle asfalt üzerinde iyi bir tablo çizen Kadjar ne yazık ki arazide çok başarılı olamadı. Eğer bu aracı arazide de kullanmak istiyorsanız o zaman standart jant-lastik kombinasyonundan şaşmayın. Ayrıca bu büyük ölçü nedeniyle arka koltuktaki zıplamalarda bir hayli fazla. Her ne kadar güzel görünsede kesinlikle bu modelde 17 inçlik jantları tercih edin.

 

Fiyat / Donanım 8/10

69.500 TL’den başlayan fiyat etiketine sahip olan Kadjar, dizel motor tercih edildiğinde fiyat etiketini 75.500 TL’ye yükseltiyor. 1.5 litrelik dizel motorda EDC otomatik şanzıman seçeneği de sunan Kadjar’da, 4 tekerlekten çekiş istenildiğinde ise tüketicilere yeni 1.6 litrelik motor sunuluyor. 95.550 TL’lik fiyat etiketine sahip olan aracın test aracındaki opsiyonel donanımlarla fiyatı 102 bin TL’yi geçiyor. En büyük rakip ve aynı zamanda kardeş olan Nissan Qashqai’den daha düşük olan fiyat etiketine karşılık donanım benzer seviyelerde olduğu için Kadjar fiyat olarak daha avantajlı.

 

Sonuç

Renault Kadjar crossover segmentine çok hızlı bir giriş yaptı. Yaygın reklam kampanyasının da etkisiyle hemen hemen her mecrada onu görmek mümkün. Bu sayede de daha şimdiden insanların dikkatini çekmeyi başaran model, özellikleri ile bu ilgiyi bir adım öteye götürüp satın almaya da dönüştürecektir. Çocukluk hastalıları diyebileceğimiz birkaç küçük olumsuzluk dışında önemli eksikleri bulunmayan aracın, fiyat etiketinin de ulaşılabilir seviyede olması ve yaygın Renault satış ve servis ağı ile önemli bir artıya sahip olması da onun albenisini artıran önemli bir detay.

kadjar-5

Comments are closed.