Yerli Renault Clio Sport Tourer otostil testinde

Ülkemizde üretilen Renault Clio Sport Tourer zengin motor seçeneği ve geniş iç hacmiyle geniş aileler için üzerinde durulması gereken bir seçenek.

PAYLAŞ

Yerli Renault Clio’nun biraz arka plana itilmiş gibi duran SW versiyonu aslında tam Türk aile yapısına uygun bir otomobil. Renault Clio Sport Tourer yorum

Türkiye’de ön yargılar nedeniyle tercih sırasında geride kalan SW otomobiller, son birkaç yıldır atağa geçerek piyasada yer edinmeye başladı. Renault Clio Sport Tourer Türklerin en büyük derdi olan geniş bagaj alanına yerli bir çözüm getirmesiyle fark yaratıyor.

Renault Clio ST
Renault Clio ST

Renault Clio kısa bir süre önce makyajlandı ve daha dinamik hatlara, yeni ön tasarıma ve yepyeni ışık imzasına kavuştu. Profilden bakıldığı zaman da küçük bir otomobili andırsa da şişkin motor kaputu ile sportifliği ön planda tutulmuş. Genel olarak baktığımızda Clio’nun tasarımını beğenmemek çok zor.

Makyajla daha da gençleşti

Aracın iç mekanının ise HB model ile birebir aynı olduğunu söyleyebilirim. Malzeme kalitesi olarak bu tarz otomobil için bence yeterli seviyede. Clio Sport Tourer’da, aynı zamanda Renault’nun sevilen multimedya ve bilgi sistemi R-Link de tablet formatında sunuluyor. Bu 7 inçlik ekranda, radyo multimedya ve telefon işlevleri kullanılabiliyor. Tomtom navigasyon sistemi, canlı trafik bilgisi, hava durumu ve mekanlara dair bilgi sunuyor. R-Store’dan uygulamalar yüklenebiliyor. Aracın multimedya sistemi, ses ile Türkçe de kontrol edilebiliyor.

Renault Clio ST
Renault Clio ST

Motor hem ekonomik hem dayanıklı

Konuğumuz olan Clio ST, 1.5 litrelik dizel motora ve 6 ileri otomatik EDC çift kavramalı şanzımana sahipti. 90 HP güç üreten motor uzun yıllardır hayatımızda ve artık sağlamlığıyla kendisini kanıtlamış son derece ekonomik bir ünite. Alt devirlerde de canlı olan motor özellikle şehir içindeki ihtiyaçlarınızı sorunsuz karşılıyor. Uzun yolculuklardaysa yüklü durumda güç biraz yetersiz kalabiliyor.

Renault Clio ST
Renault Clio ST

Renault Clio Sport Tourer’ın süspansiyonu orta sertlikte. Bu sebeple kısa darbeler hariç yeterli konforu sunmayı başarıyor. Ancak çok bozuk zeminlerde süspansiyon salınımlarını iç mekanda hissediyorsunuz. Direksiyon simidinin tasarımı gibi yönlendirmesi de çok başarılı değil. Buna karşılık bu aracın çok etkili bir fren sistemi var. Yani siz ayağını frene götürdüğünüz anda araç adeta çapa atan bir gemi gibi olduğu yerde duruyor ve sizi güvende tutuyor.

Sonuç

Clio, Sport Tourer versiyonu ile tam bir aile aracı olmuş. Hem az yakıyor hem de sizin istediğiniz gücü ve güvenliği sağlayıp kalabalık eşyaları sorun olmaktan çıkartıyor. Bu araç sayesinde Türk tüketicisinin station wagon modellere olan düşük ilgisi git gide kırılacak gibi.

renault clio st
Renault Clio ST

Renault Clio Sport Tourer yorum

Teknik veriler Renault Clio Sport Tourer

Motor (tip/silindir sayısı) Sıralı/4/Dizel
 Yerleşim Önde enlemesine
 Supap/eksantrik sayısı 8/1
 Motor hacmi 1461 cc
 Maksimum güç 90 HP-4000 d/d
 Maksimum tork 220 Nm-1750 d/d
 Son hız 176 km/s
 0-100 km/s hızlanma 12.9 sn
 Şanzıman 6 ileri otomatik
 Aktarma Önden çekiş
 Frenler (ön/arka) Hava kanallı disk/Kampana
 Lastikler 205/45 R17
 Depo kapasitesi 45 lt
 Bagaj hacmi 445 lt
 Ağırlık 1255 kg
 Tüketim (fab. ver.) 3.3/3.7/4.3 lt/100 km
 Uzunluk 4267 mm
 Genişlik 1732 mm
 Yükseklik 1475 mm
 Aks mesafesi 2589 mm
 Fiyat 114.350 TL

OTOSTİL Test verileri

0-100 km/s hızlanma (sn) 12.9
 0-400 m (sn) 21.5
 100-0 km/s fren (soğuk)(m) 39.7
 100-0 km/s fren (sıcak)(m) 39.9
 Gürültü 100 km/s (dB) 68
 Test tüketimi (lt/100 km) 5.1
 Menzil (km) 882