Renault Captur Icon 0.9

renault_captur

Dikkat çekmek onun işi

Renault’nun yeni dahil olduğu küçük SUV sınıfındaki modeli Captur, gerek tasarımı gerekse iddialı renkleriyle adeta bir mıknatıs gibi tüm bakışları üzerinde topluyor. Ancak sadece bunlar satın almak için yeterli mi?

mertduranimzason

Renault denilince akla hemen düşük tüketim değerleri olan, iddiadan uzak tasarımlı, fonksiyonel ancak abartıdan kaçan.. gibi özellikler gelirdi. Ancak günümüzde Renault bu üzerine yapışan imajı yırtıp atarcasına dikkat çekmeyi kolayca başaran ve içinde oldukları sınıfların hepsinde birincilik için mücadele eden modeller üretiyor. Captur da bunlardan biri. Modelin dikkat çeken tasarımı ve canlı kimliği ile en azından tasarım konusunda bu iddiayı devam ettireceğine hiç şüphe yok.

Yolda bakışlar Captur’un üzerinde

Captur, Renault’nun en önemli modeli olan Clio ile pek çok parçasını ortak kullanıyor. Motorundan iç mekanına kadar Clio ile birebir aynı olan model konu dış tasarım olunca ondan ayrılıyor. Büyük marka logosu ve köşelerden uzak tasarımıyla akıcı bir yüze sahip olan Captur arkaya doğru yükselen cam çizgisi ve şişkin çamurluklarla güçlü görünmeyi de başarıyor. Arka kısımda öne kıyasla daha sade ancak daha şık çizgilerin kullanıldığı araç geniş renk skalası sayesinde de son derece iddialı bir görünüme sahip. Yolda ilerlerken özellikle test aracındaki gibi turuncu rengin de katkısıyla bakışları toplamak çok kolay. Birkaç yıl öncesine kadar yolda son derece az görünen ve antipatik gelen turuncu renk Captur için önemli bir avantaj.

renault_captur

İç mekanda işler iyi gitmiyor

Bu kadar güzel bir aracın iç mekanına geçince gözler aynı ihtişamın devam etmesini bekliyor. Ancak ne yazık ki bu konuda Renault tasarımcıları sınıfta kalmış gibi görünüyor. Clio ile birebir aynı olan iç mekan hem özgünlükten yoksun hem de kullanılan malzeme kalitesi yüzünden hayal kırıklığı yaratıyor.

2.6 metrelik aks mesafesine sahip olan Captur 4 kişi için son derece bonkör bir yaşam alanı sunarken 5. yolcu için diz ve omuz mesafesi yeterli değil. Bagaj kapasitesinde de 4 yolcu baz alınarak hacim yaratılmış.

renault_captur

Küçük motor boyundan büyük işler yapıyor

Son dönemin popüler uygulaması küçük hacimli motor& aşırı besleme birlikteliğine sahip olan Captur test aracımızda sadece 898 cc’lik 3 silindirli bir motor görev yapıyor. 12 supaplı bu motor turbo desteği ile sürücüsünü şaşırtmakta oldukça başarılı.

90 HP üreten motorun bu gücü kesinlikle bu araç için yeterli. Alt devirden itibaren turbonun devreye girmesi ile lazım olan güç üretilirken turbo boşluğunun da neredeyse olmaması son derece olumlu bir özellik. Ancak ne yazık ki aynı olumlu durum tork için söz konusu değil. 135 Nm’lik tork bu araç için yeterli değil. Özelikle yüklü durumlarda aracı canlı tutmak için şanzımana sıklıkla müdahale etmek gerekiyor. Bu durum hem kullanım konforunu azaltıyor hem de yakıt tüketimini artırıyor. Eğer otoyolda ilerliyorsanız Captur 0.9 sizi rahatlıkla yüksek süratlere ulaştırıp ortalama 6 litre dolayında yakıt tüketimine sevk ediyor. Ancak şehir içinde tork eksikliği nedeniyle yüksek devirli kullanımlar zorunlu oluyor ve tüketim çok rahat 8 litreyi geçebiliyor.

Yerden yükseklik küçük engebeler için yeterli

170 mm’lik yerden yüksekliğe sahip olan Captur sadece önden çekişli olarak satın alınabiliyor. Tamponun küt yapısı yüzünden hafif engelleri aşarken sürtme sorunu yaşansa da aracın yüksekliği çoğu hafif arazide yeterli engel aşma kabiliyetini Captur’a sağlıyor.

Clio ile yürüyen aksamının pek çok parçasını paylaşan Captur daha yüksek yapısı nedeniyle rüzgarlardan bir nebze de olsa daha fazla etkileniyor. Ayrıca test aracındaki gibi 17 inçlik jantlar tercih edildiğinde iç mekandaki konfor seviyesi önemli ölçüde azalıyor. Özellikle arka koltukta oturanlar kafalarını çarpma ihtimaline sahip. Bunun dışında hissiz direksiyon sistemi nedeniyle kullanım konforunu törpüleyen Captur eğer yüksek beklentiler içine girmiyorsanız sizi memnun etmeyi başarıyor. Ancak unutmamak gerekir ki bu aracın motoru sadece 0.9 litre ve o bir süper sporcu değil.

Aracın ön ve yan görüş açıları da son derece başarılı iken kolay ayarlanan direksiyon ve koltuk ile sürücüye verilen güven ve araca sahip olma kabiliyeti alkışı hak ediyor.  Kısmen sorunlu olan arka çapraz görüş içinse biraz km yapmak gerek.

renault_captur

Fiyat daha düşük olmalıydı

Captur, hiç kuşku yok ki sınıfı için önemli bir model. Zaten çok fazla rakibi de olmadığı için fiyat bu tarz araçlarda ikinci etapta kalabiliyor. Ancak Captur’un en zorlu rakibi aslında başka markalardaki seçeneklerden ziyade pek çok parçayı ortak kullandığı Clio. Aralarında 10 bin TL civarında fark bulunan Captur bu nedenle tercihte 2. plana itiliyor. Tüketicilerin büyük çoğunluğu Captur yerine Clio’nun daha üst versiyonunu aynı fiyata satın alıyorlar.

renault_captur

 

Beğendik

Tasarım, renk alternatifleri, görüş açıları, motor sesi

Beğenmedik

Tüketim, tork, malzeme kalitesi

 

Teknik veriler Renault Captur Icon 0.9

Motor (tip/silindir sayısı) Sıralı/3

Yerleşim Önde uzunlamasına

Supap/eksantrik sayısı 12/2

Motor hacmi 898 cc

Maksimum güç 90 HP-5250 d/d

Maksimum tork 135 Nm-2500 d/d

Son hız 171 km/s

0-100 km/s hızlanma 12.9 sn

Şanzıman 5 ileri manuel

Aktarma Önden çekiş

Frenler (ön/arka) Hava kanallı disk/kampana

Lastikler 205/45 R17

Depo kapasitesi 45 lt

Bagaj hacmi 377-1235 lt

Ağırlık 1101 kg

Tüketim (fab. ver.) 4.3/4.9/5.9 lt/100 km

Tüketim ( test ort.) 7.1 lt/100 km

Uzunluk 4122 mm

Genişlik 1778 mm

Yükseklik 1566474 mm

Aks mesafesi 2606 mm

Fiyat 64.100 TL

 

Tasarım 8/10

Zengin renk alternatifleri ile dikkat çekmeyi başaran Captur önde büyük detayları ile sevimli, arkaya doğru yükselen cam çizgisiyle de güçlü görünmeyi başarıyor. Arka tasarımın öne kıyasla daha sevimli olduğu Captur’da koyu renkli plastik kapmalar arazi kimliğine vurgu yapıyor.

İç mekan 5/10

Küçük sayılabilecek boyutlarına rağmen oldukça ferah bir iç mekana sahip olan Captur 4 kişi için konforlu bir yaşam alanı sunuyor. Ancak iç mekanda 5 kişi yolculuk etmek sıkıntılı.

Malzeme ve işçilik konusunda sorunların devam ettiği aracın iç mekanı beklentileri karşılamaktan uzak.

Motor / Performans 7/10

1.1 tonluk boş ağırlığa sahip olan Captur sadece 898 cc’lik 3 silindirli motoruna karşılık çok zorlanmadıkça performans konusunda elinden geleni yapıyor. Tork alt devirlerden itibaren sunulsa da toplam tork değerinin az olması yüzünden vites değişimlerinin sıklıkla yapılması hem konforu azaltıyor hem de tüketimi artırıyor.

Kullanım / Sürüş özellikleri 7/10

Yerden 17 cm yüksekliğindeki Captur her ne kadar pek çok parçasını Clio ile paylaşsa da yerden yüksek yapı ve test aracındaki gibi 17 inçlik jantlar tercih edildiğinde konfor konusunda çok başarılı olamıyor. Özellikle arka koltukta oturanlar ciddi sorun yaşıyor.

İzinden sapmamaya kararlı olan Captur hissiz direksiyon sistemine rağmen başarılı çalışan ESP ve yola tutunan lastikleri ile sürücüsüne güven veriyor.

Fiyat / Donanım 7/10

Altyapısını paylaştığı Clio’dan yaklaşık 10 bin TL daha pahalı olan Captur bu nedenle çok fazla tercih edilmiyor. Tüketicilerin çoğu bu fiyat farkını Clio’nun daha üst versiyonunu satın almak için kullanıyor. Bu motor tercih edildiğinde rakibi olmayan model üst motorlar tercih edildiğinde ise fiyat etiketini rekabetten daha da uzaklaşacak şekilde yukarıya taşıyor.

Araçta sunulan standart aksesuarlar beklentileri karşılarken zengin kişiselleştirme alternatifleri albeniyi artırıyor.

Sonuç

Son dönemin popüler araçlarının başında yer alan küçük SUV’lar içinde Captur arkasına aldığı Renault desteği ile avantajlı bir konumda. Buna karşılık kardeş model Clio ile olan yüksek fiyat farkı tüketicilerin Clio’ya yönelmesine neden oluyor.

Yerden yüksek oturma pozisyonu ve hacmine karşılık başarılı gücüyle ön çıkan Captur ne yazık ki bu araca yakışmayan malzeme kalitesiyle puan kaybediyor.

renault_captur

Yorum için üye olun ve lütfen yazın.