Bu yıl Peugeot Nissan rekabetine hazır olun

Sosyal medyadan sizlerle iletişim kurmayı çok seviyorum. Sıklıkla da takipçilerimizden iki seçenek arasından karar vermelerini istiyoruz. Geçtiğimiz günlerde Nissan Qashqai mi yoksa Peugeot 3008 mi diye sormuştum, gelen sonuçlar gösterdi ki bu yıl Nissan liderlik için sıkı çalışmalı. Qashqai 3008 karşılaştırma

PAYLAŞ

Sosyal medyadan sizlerle iletişim kurmayı çok seviyorum. Sıklıkla da takipçilerimizden iki seçenek arasından karar vermelerini istiyoruz. Geçtiğimiz günlerde Nissan Qashqai mi yoksa Peugeot 3008 mi diye sormuştum, gelen sonuçlar gösterdi ki bu yıl Nissan liderlik için sıkı çalışmalı. Qashqai 3008 karşılaştırma

1 milyonluk pazarı zorlasak da 2017’de toplam satışlar 980 bin adette kaldı ve yeni bir rekor gelmedi. Ancak elde edilen bu sonuç bence çok yüksek ve hatta belki biraz da hak edilmemiş bir rakam. Çünkü yıla 850 bin adetlik öngörüyle başlanmasına ve sürekli satışlar düşecek beklentisi içinde olunmasına rağmen görüldü ki korkulan olmadı. Ben bu yıl da benzer bir sonucun olacağını ve satışlarını yine çok düşmeyip 950 bin bandında olacağını düşünüyorum. Çünkü bu yıl piyasaya sunulan veya geçtiğimiz yıl yıl sonunda satılmaya başlanan modellerin etkisini bu yıl göreceğiz ve pazar canlı tutulacak.

Ancak bu yıl markalar bazında büyük sürprizler bizi bekliyor olacak. Bana kalırsa bu yılın en büyük sürprizleri Opel cephesinden gelecek. Çünkü PSA Grubu’na satış süreci tamamlanan ve modellerinde bariz Fransız esintileri görülmeye başlanan markanın bu yıl satışlarını artırmasına ben ihtimal vermiyorum. Filo satışlarına yüklenilse bile bence Opel için 2018 büyük kayıpların olacağı bir yıl olacak.

Buna karşılık Opel’i de bünyesine katan Peugeot içinse 2018 çok iyi geçecek diye düşünüyorum. Her şeyden önce Peugeot ürün gamı neredeyse tamamen yenilendi ve araçlar satılmaya başlandı. Ayrıca Peugeot’nun tepe yönetimi de birbirini uzun zamandır tanıyan ve daha önce Nissan’da birlikte çalışmış bir ekip ki bu sayede özellikle SUV/Crossover sınıfında beklentiler nedir çok iyi biliniyor.

Peki ama Peugeot’nun satışları artar mı? Bence kesinlikle evet. Ne kadar artar onu kestirmek zor çünkü karşılarında 10 yıldır sınıfında zirvede olan Nissan ve Nissan Qashqai var.

instagram hesabımızdan da Peugeot 3008 ve Nissan Qashqai arasından seçim yapmanızı istemiştim. 5600 kişinin gördüğü bu ankette Qashqai 1320 oy alırken, 3008 1488 oy alarak rakibini geçti. Görünen o ki 3008 bu yıl zirveye oynayacak.

Nissan Türkiye için de bu yıl çok önemli. Nissan’ın ürün gamı ağırlıklı olarak SUV/Crossover modellerden oluşuyor ve bu konuda marka gerçek bir uzman. Buna karşılık Juke modelinin resmi olarak Türkiye’de kabul edilmese de üretiminin sonlanacağı ve Kicks’in bu model yerine geleceği yurtdışında hep yazıldı, ayrıca X-Trail’da dizel-otomatik ve 4 çekeri bir araçta sunmadığı için bu yıl işi zor olabilir. Yani şu anda Nissan’ın tüm yükü yine Qashqai modelinin omuzlarında.

Qashqai bu yükü sırtlayabilir mi derseniz; ben evet derim. Ancak otomotivde akşamdan sabaha kararlar değiştiği için çok da iddialı olmamak lazım. Qashqai İngiltere’de üretiliyor ve malum İngiltere Brexit için evet oyu kullandı. Yani olası bir AB’den çıkış kararı sonrası Qashqai’ye ek vergilere gelebilir ve bu da modelin rekabet etmesinin önünü kesebilir.

Bakalım görelim, 2018’de bizi nasıl bir sürpriz bekliyor!

Anketinin sonucunu daha büyük görmek için görsele tıklayın

Nissan Qashqai & Peugeot 3008 Anketi

Mert Duran

mert@otostil.com

PAYLAŞ