PSA’nın yeni ticari aracı haftaya tanıtılıp Eylül’de geliyor

Peugeot Citroen ve Opel ürün gamına eklenecek yeni hafi ticari araçlarla kar etmeye çalışacak. Grup tarafından yapılan açıklamaya göre Peugeot Partner, Citroen Berlingo ve Opel Combo’nun yerini alacak model sınıfında kriter belirleyici olacakmış.

PAYLAŞ

PSA yeni ticari aracının kompakt boyutlarıyla farklı tüketici beklentilerini karşılamasını istiyor. Bunun için de araçta yüksek değişkenlik sunacak olan grup, farklı marka logoları altında aracı üreterek hem maliyeti düşürecek hem de her markanın güçlü olduğu pazara göre ürünü öne çıkartacak. PSA yeni ticari araç üretiyor

EMP2 platformunda yükselecek olan ticari aracın binek versiyonu da olacak. Karoser seçeneğine göre 5 veya 7 koltuklu olarak alınabilecek modellerde yeni nesil tam otomatik vites kutuları da sunulacak.

PSA tarafından yapılan açıklamaya göre yeni modelin adı başta olmak üzere pek çok detayı önümüzdeki hafta basınla paylaşılacak.

Yeni modelin nerede inşa edileceği şu an için en çok merak edilen konu. Opel Combo Türkiye’de Doblo platformunda üretiliyordu, Partner ve Berlingo ise aynı platformlara sahipti. Şu anda PSA Vigo tesislerinde ticari araç üretiyor. Ayrıca İspanya ve Mangualde’de de ticari araçlar üretiliyor.

Dört markanın (Peugeot, Citroen, Opel, Vauxhall) her bir modeli de Vigo (İspanya) ve Mangualde (Portekiz) tesislerinde üretilecek. Yeni ürün gamına olan talebi karşılamak üzere önümüzdeki aylarda Vigo’da dördüncü ve Mangualde’de ise üçüncü bir ekip devreye alınacak. İberya Endüstri Bölgesinde yer alan ve üretim performansı açısından PSA Grubu’nun en yüksek standartlarını karşılayan iki tesiste yeni modelleri üretmek üzere kapsamlı değişiklikler yapıldı. Baskı hatlarındaki otomatik depolama sistemi, yapay zekaya sahip geometrik kalite kontrolü, robotlar ve otonom hareket eden araçlar gibi yenilikçi çözümleri bünyesinde barındıran her iki tesis de “Fabrika 4.0” normlarını karşılıyor. Önümüzdeki birkaç ay içerisinde binek versiyonların ticari türevleri de üretim programına dahil edilecek.

Mayıs ayında ön üretimlere başlaması beklenen yeni ticari aracın Eylül ayında tüketicilere teslim edilmeye başlanması bekleniyor. PSA elini çabuk tutarak bir an önce büyüyen ticari araç pazarından pay almak istiyor.

Geçtiğimiz günlerde Citroen yeni modelin ön görünümünü gösteren bir teaser paylaşmıştı.

Citroen Yeni Ticari araç teaser
PSA yeni ticari araç ön tasarımı