Ateş gibi bir otomobil Porsche Cayman otostil testinde

Bir Porsche hayali kuruyorsunuz fakat bütçeniz Porsche standartlarına göre çok fazla değilse o zaman 718 Cayman, sizin için bu markaya başlangıç otomobili olabilir.

PAYLAŞ
Porsche Cayman test

Uzun bir süre sonra Porsche yeniden test otomobili çıkartmaya başladı ve 718 Cayman, bu başlangıcın ilk modeli oldu. Daha öncesinde her yıl Intercity İstanbul Park’ta düzenlediği etkinlikte otomobillerini kullanma fırsatı bulduğumuz markayı, bu sefer İstanbul yollarında gerçek şartlarda deneyimledik.

Otomobilin tasarımından kısa bir şekilde bahsedecek olursak, coupe formundaki modelin oldukça şık göründüğü belirtelim. Büyük fren diskleri, hava girişleri ve aktif rüzgarlık spor bir otomobille beraber olduğunuzu hissettiriyor. Aracın yere yakın gövdesi, yer yer 911 modelini andıran hatları ise bir Porsche kullandığınızı size hemen hissettiriyor.

718 Cayman’nin kokpitine geçtiğimizde ise bize tanıdık bir kokpit karşılıyor. Daha önce bir Porsche otomobili kullandıysanız veya yakından inceleme fırsatı bulduysanız bu alan size de tanıdık gelecektir. Otomobilin sürücü koltuğuna geçtiğinizde test otomobiline özgü opsiyon olarak sunulan alkantara direksiyon ve kırmızı kemerler karşılıyor. 718’in dış tarafındaki sportiflik algısı bu detaylar ile iç mekanda da devam ediyor. Günlük hatta ihtiyacınız olan bütün detaylar otomobilin kabini içerisine adeta gizlenmiş bir şekilde duruyor. Bardaklık torpido gözünün üstündeki alanda yer alırken, kapı içlerinde ve arka tarafta ikişer adetten toplamda dört farklı saklama gözü daha mevcut. Kol dayamanın orada eşyalarınızı koyabileceğiniz çok fazla bir alan sunmayan marka, çözümü bu şekilde bulmuş. Aracın iç mekanında iki kişi için yeterli alan sunulurken, ortadan motorun getirdiği avantajla hem ön hem de arkada yükleme alanı sunulur hale gelmiş.

300 beygir motor yeterli

Porsche’nin kalbine baktığımızda otomobilin motoru hemen arkanızda yer alıyor. Ortadan motorlu olan otomobil, 300 HP güç ve 380 Nm tork üretebiliyor. PDK şanzıman ile kombine edilen modeli, isterseniz manuel şanzıman ile de satın alabiliyorsunuz. Sürüş modlarına göre otomobilin vites geçiş sertlikleri değişiyor. Direksiyon üzerinden yer alan yuvarlak kısımdan otomobilin sürüş modları arasında geçiş yapabiliyorsunuz. Otomobilde Drive, Sport, Sport+ ve Individual olmak üzere dört farklı sürüş modu mevcut. Drive modunda nispeten sakin bir karaktere sahip olan 718, Sport+ modunda ise sakin karakterini bir kenara bırakıyor ve içindeki canavarı uyandırıyor. Individual mod ise sizin sürüş tercihlerine göre kişiselleştirebildiğiniz bir mod.

Sürüş konforu spor bir otomobilden beklediğimiz gibi sert ama bir o kadar da keyifli. Hisli direksiyona sahip olan modelde, direksiyonu gitmek istediğiniz yöne çevirdiğiniz andan itibaren otomobil adeta bir go-kart gibi yön değiştirmeye başlıyor. Ses yalıtımı ise genel anlamda başarılı. Yol ve rüzgar gürültüsünü kabin içerisine makul miktarda aktaran otomobil, arkadan gelen egzoz sesi ile keyifli bir sürüş yapmanızı sağlıyor.

Bu araç için uygun fiyatlı dedik ancak bu elbette Porsche standartlarına göre. Çünkü modelin fiyatı aslında hiç de ucuz değil. Oldukça donanımlı olan test aracının fiyatı 1 milyon TL dolayında. Aracın sahip olduğu karizma ve yüksek performans ise bu ücreti her kuruşuna kadar hak ediyor.

Porsche Cayman test sonucu

Bir Porsche ile vakit geçirmek her zaman çok keyifli. Fakat sonuçta bir spor otomobil olduğundan dolayı, trafikte yorucu olabiliyor ama günün sonunda size yaşattığı keyif ile bunu çok büyük bir sorun olarak görmüyorsunuz.

TEKNİK VERİLER     Porsche 718 Cayman 

Motor (tip/silindir sayısı)       Sıralı /4/Benzin
Yerleşim      Ortadan
Supap/eksantrik sayısı     16/2
Motor hacmi      1988 cc
Maksimum güç 300 HP – 6500 d/d
Maksimum tork      380 Nm- 1950 d/d
Son hız    275 km/s
0-100 km/s hızlanma       4.7 sn
Şanzıman              PDK
Aktarma   Arkadan itiş
Frenler (ön/arka)     Hava kanallı disk/ hava kanallı disk
Lastikler     235/45 R18
Depo kapasitesi    54 lt
Bagaj kapasitesi  425 lt
Ağırlık     1365 kg
Tüketim (fab. ver.)   5.7/6.9/9.0 lt/100 km
Uzunluk      4379 mm
Genişlik    1994 mm
Yükseklik     1295 mm
Aks mesafesi   2475 mm
Fiyat   996.000 TL

Oto STİL Test verileri

0-100 km/s hızlanma (sn)   5.0
0-400 m (sn) 14.0
100-0 km/s fren (soğuk)(m)   36.4
100-0 km/s fren (sıcak)(m)    36.1
Gürültü 100 km/s (dB)   68
Test tüketimi (lt/100 km)    11.7      
Menzil (km)  461

Porsche Cayman test Porsche Cayman test