Peugeot 508 1.6 e-HDi ETG6

peugeot_508_dis

Akıl çelen erkek güzeli

Peugeot 508 makyajlanmasıyla tam bir maskülen otomobil halini aldı. Onunla yolculuk yapıp da etkilenmemek elde değil. Ancak bu sert karakter herkese uygun değil.

mertduranimzason

Orta sınıf sedanların payları artık eskisi kadar yüksek değil. Kompakt sınıftaki araçların boyutlarının büyümesi ve donanımlarını artması bu sınıftaki otomobillerin işini zora soktu. Tüketiciler artık orta sınıf yerine kompakt sınıfı tercih eder oldu.

Ancak hala tutkuyla bu sınıfa bağlı kullanıcılar var. Onlar için geniş iç mekan ve yüksek konforun satın almadaki önemi devam ediyor.

Peugeot 508 ise orta sınıfta satışa sunulmasıyla dikkatleri üzerine çekmeyi başarmış bir model. Rakipleri Ford Mondeo, VW Passat, Mazda6 gibi önemli araçların öne çıkan özelliklerini bir otomobilde toplama iddiasıyla yola çıkan bu araç kısa süre önce geçirdiği makyajla bu iddiaya bir adım daha yaklaştı.

peugeot_508_3

Sert yüzlü 508’in arka tasarımı sıradan

Artık çok daha sert ve karakteristik bir yüze sahip olan 508, kadınların fazla sert bulacağı bir tarza sahip. Ancak buna rağmen hala çok şık. Öndeki bu agresif tasarımın aracın arka kısmında ise yerini öncü nesille benzer tarıma bırakması suratların asılmasına neden oluyor. Peugeot stopları koyulaştırmaktan öteye gidemediği için aracın arkasında kayda değer yenilik yok.

Özellikle Ford Mondeo’nun bu sınıftaki en büyük ve heybetli otomobillerden olduğu düşünülürse, Mondeo’nun göreceli olarak heybetli görünümünün 508’in yeni yüzü ile rekabet etmesi artık çok daha zor.

Geniş ve son derece ferah yaşam alanı işle 5 kişinin bile sorunsuz yolculuk etmesini sağlayan 508, ilk andan itibaren yolcularını sıcak bir atmosferde karşılayıp onlara konforlu bir yolculuk geçireceklerini hissettirmeyi başarıyor. Elbette bunda test aracındaki gibi üst donanım paketinde sunulan aksesuarların payı büyük. Açık renklerle hazırlanan iç mekanda büyük camların da etkisiyle ferahlık üst seviyede iken malzeme kalitesi genel olarak başarılı. Ancak detaylarda kullanılan ve sanki ucuz bir Romen otomobilindeymişsiniz gibi hissettiren detaylar ise kesinlikle bu araca yakışmıyor.

peugeot_508_2

Ayrıca test aracında bulunan opsiyonel deri döşemenin bu kadar kısa zamanda böylesi yıpranma göstermesi de umarım bu araca özgü bir olumsuzluktur.

Büyük boyutları sayesinde kolay kullanımlı bir yükleme alanına sahip olan 508’in 473 litrelik bagaj kapasitesi ise sınıf ortalamalarını gerisinde kalıyor.

Şanzıman çift kavramalı olmalıydı

PSA Grubu’nun otomotiv sektörüne en büyük hediyelerinden olan ve farklı marka/modellerden pek çok araçta görev yapan 1.6 litrelik HDi dizel motorlu test aracına ilk anda ön yargılı yaklaşmak mümkün. Bunun sebebi de hiç kuşku yok ki gerek aracın sahip olduğu 18 inçlik jantların performansı olumsuz etkileme olasılığı gerekse de otomatikleştirilmiş şanzımanın eskiden sahip olduğu karakteri çok iyi hatırlamam. Ne yazık ki bu yarı otomatik şanzıman pek çok kullanıcının PSA Grubu araçlarından soğumasına ve çift kavramalı rakiplere yönelmesine neden olmuştu.

Ancak makyajla birlikte ETG6 isimli bu şanzıman öncüsünden değiştirilmiş yapısıyla beğeni toplamayı başarıyor. Elbette hala rakiplerin çift kavramalı ürünleriyle kıyaslanmaktan uzak ancak elde edilen gelişme yüzleri güldürüyor.

İlk hareket alması gerek şanzımanın ağırkanlılığı gerekse de büyük jantların etkisiyle biraz nazlı olsa da kısa süre içinde yüksek süratlere çıkabilen 508, buna karşılık ekonomik olmayı hep başarıyor. Fabrika verisi ortalama 4 litre motorinle yetindiği açıklanan araç, reel sürüşlerde 6 litreye bulmayan tüketimiyle yüzleri güldürüyor. Bu şanzıman performans ve konfordan çalsa da ekonomi ile alkış toplamayı başarıyor.

peugeot_508_4

Arka arkaya viraja girmek istiyor

Ele oturan ve sportif tasarımıyla dikkat çeken direksiyon simidinin 508’e kolayca kontrol imkanı sunmasıyla bu heybetli otomobil virajlarda izinden çıkmamaya kararlı olduğunu ispatlıyor. Her ne kadar benim kişisel beğenime asla uymayan ve büyük bulduğum 18 inçlik jantlar için çok eleştiri yapsam da, 4 lastiğin yol tutuşa yaptı katkı yadsınamaz. Sınıfının en dinamik modeli olan Ford Mondeo ile rekabet edecek kadar dinamik bir otomobil haline gelen 508’in biraz gürültülü çalışan süspansiyonu dışında önemli bir eksiği bulunmuyor. Aracın büyük gövdesine rağmen görüş açılarının da başarılı olması bir başka önemli detay.

Donanım zengin ama ucuz demek mümkün değil

86.500 TL gibi son derece iddialı bir başlangıç fiyatına sahip olan 508, test aracındaki gibi üst donanım tercih edildiğinde fiyat cazibesini yitirmeye başlıyor. Bir de bu araçtaki opsiyonel aksesuarlara yapılan ilave ödemeleri alt alta topladığınızda karşınıza çıkan 113 bin TL düzeyindeki meblağ ne yazık ki modelin rekabet şansını zora sokuyor. Eğer ki bu fiyat karşılığı çift kavramalı bir şanzıman sunuluyor olsaydı o zaman fiyat için ortalamalarda kalıyor denilebilirdi.

peugeot_508_1

Beğendik

Motor, tüketim, tasarım

Beğenmedik

Deri döşeme, fiyat, bagaj kapasitesi

 

Teknik veriler Peugeot 508 1.6 e-HDi ETG6

Motor (tip/silindir sayısı) Sıralı/4

Yerleşim Önde uzunlamasına

Supap/eksantrik sayısı 16/2

Motor hacmi 1560 cc

Maksimum güç 115 HP-3600 d/d

Maksimum tork 270 Nm-1750 d/d

Son hız 197 km/s

0-100 km/s hızlanma 11.9 sn

Şanzıman 6 ileri otomatik

Aktarma Önden çekiş

Frenler (ön/arka) Hava kanallı disk/disk

Lastikler 235/45 R18

Depo kapasitesi 72 lt

Bagaj hacmi 473-1339 lt

Ağırlık 1410 kg

Tüketim (fab. ver.) 3.7/4/4.6 lt/100 km

Tüketim ( test ort.) 5.4 lt/100 km

Uzunluk 4830 mm

Genişlik 1828 mm

Yükseklik 1456 mm

Aks mesafesi 2817 mm

Fiyat 113.600 TL

 

Tasarım 8/10

Geçirdiği makyaj sonrası daha sert bir görünüme kavuşan 508, yeni gündüz farları, ızgarası ve koyu renkli stoplarıyla sınıfının en güzel tasarımlı aracı halini almış. Ancak test aracındaki 18 inçlik jantların da etkisiyle bu görünüm fazla maskülen ve kadınların hoşuna gitmeyecektir.

İç mekan 8/10

Üst donanım ve opsiyonel aksesuarların tercih edilmesiyle bir üst sınıftaki modelleri kıskandıran yaşam alanına kavuşan 508’de malzeme ve işçilik kalitesi oldukça yüksek. Ancak daha yeni sayılabilecek test aracındaki deri döşemenin göstermiş olduğu yıpranma akıllarda soru işaretlerinin oluşmasına neden oluyor. Bu durum umarız bizim aracımıza özgüdür.

Motor / Performans 7/10

1.6 litrelik dizel motor Peugeot için vazgeçilmez bir güç ünitesi. Manuel veya otomatikleştirilmiş şanzımanla tercih edilebilen bu güç ünitesinin ürettiği 115 HP, 508 için yeterli. Ancak ETG şanzıman her ne kadar öncüsünden daha başarılı olsa da hala rakiplerin çift kavramalı sistemleriyle yarışmaktan çok uzak. Bu nedenle de aracın performansı olumsuz etkileniyor.

Kullanım / Sürüş özellikleri 8/10

Büyük boyutlarına rağmen izinden sapmamaya kararlı olan 508, konfordan ödün veren ancak yola sıkıca tutunan 18 inçlik jantlarıyla sürüş esnasında büyük keyif veriyor. Direksiyon sistemi çok direkt olmasa da sürücü isteklerini kısa sürede gerçekleştirmeyi başaran aracın süspansiyonlarının daha iyi olmasını beklerdim. Buna rağmen yol tutuş konusunda göze çarpan olumsuzluğu bulunmayan 508’in ilk hareket alması şanzıman ve büyük lastikler nedeniyle oldukça nazlı.

Fiyat / Donanım 6/10

86.500 TL gibi iddialı bir başlangıç fiyatına sahip olan 508, ETG şanzıman ve test aracındaki üst paket tercih edildiğinde fiyatını 105 bin TL seviyesine yükseltiyor. Bir de araçtaki opsiyonel aksesuarlar ilave edilince fiyat bir anda 113 bin TL seviyesine tırmanıyor. Ne yazık ki bu fiyat için uygun demek mümkün değil. Buna karşılık sunulan aksesuarlarsa çok zengin ve bir üst sınıf araçlarla yarışır nitelikte.

Sonuç

Yenilenmesiyle çok daha dikkat çeken ve erkeksi bir otomobil halini alan Peugeot 508, çok önemli zayıflıkları olmayan ve güvenilir bir aile otomobili. Bu imajının da etkisiyle beğeni toplayan otomobil ne yazık ki yüksek satış fiyatıyla rekabet şansını zora sokuyor. Donanımı son derece yüksek olan aracın önemli bir eksiğinin de olmaması 508 için olumlu bir detay.

peugeot_508_detay

Comments are closed.