Peugeot 308 1.2 VTi

3I1C7364 yeni

Fransız Çorbası

Fransız otomotiv devi Peugeot, yeni tasarım anlayışını amiral gemisi 308′e uygulayarak ortaya dinamik ve sade bir araç çıkarmış. Rakiplerinin iyi olduğu yanları yeni 308′de toplayan Peugeot, bana meşhur Fransız çorbasını hatırlattı.

yagizimzason

Yenilikçi tasarımı, ekonomik motoruyla oldukça iddialı seçenek haline gelen 308, yeni platformu sayesinde artık daha hafif. 2014 yılının “En İyi Otomobili” ödülüne layık görülen 308,  ister istemez beklentileri yükseltiyor. Peugeot, kendi çizgisini korumak yerine, Ford Focus’un üstün yol tutuşunu, Volkswagen Golf’ün eşsiz konforunu ve başta Opel Astra olmak üzere Alman modellerin tasarımından ortaya karma bir otomobil çıkarmış.

Fakat 308′in öne çıktığı bir özelliğin mevcut olmaması akıllara şu soruyu getiriyor “Peki bu Fransız çorbası lezzetli mi?”

3I1C7426

İç mekan oldukça sade ama kullanışlılıktan uzak

Yeni 308′e bindiğinizde derli toplu tasarlanan kokpitte açık renklerin de tercih edilmesiyle kendinizi iyi hissediyorsunuz. Navigasyon, klima, müzik sistemi ve sürüş bilgilerini 9.7 inçlik dokunmatik ekrandan kontrol edebildiğinizi görünce ilk etapta alışmakta zorlanıyorsunuz. Sürüş sırasında alışsanız dahi kurcalarken kontrolü kaybedebilirsiniz. Klima kontrollerinin dokunmatik ekrana alınması kullanışlılığı azaltmış.

Gelelim sürüş pozisyonuna.. Ufak direksiyon simidi ve kadranın alışıldığın ötesinde yukarıda konumlandırılması nedeniyle koltuğunuzu ayarlarken kan ter içinde kalabilirsiniz. Ne yaparsanız yapın ideal sürüş pozisyonu bulamıyorsunuz. Konfor açısından değerlendirildiğinde, orta sertlikteki süspansiyonlar, rahat ve iyi saran koltuklar tek kelimeyle kusursuz. Darbe emişi konusunda oldukça başarılı olan 308, İstanbul gibi yolu bozuk yollarda çukur veya tümseklerden kaçma gereksinimi yaşamıyorsunuz.

Test aracımızda orta donanım olmasına rağmen navigasyon, otomatik klima, usb ve sd kart okuyucusu ve bir dizi ekipmana sahipti. Ancak malzeme kalitesi kompakt sınıf standartlarına ulaşmaktan çok uzak. Alman rakiplerinden geride kalmasıyla keşke iç mekanda da ilham alınsaydı demeden yapamıyorum.

3I1C7429

Motor ve şanzıman kusursuza yakın

Test aracımızda 3 silindirli VTi motor görev yapıyor. 5750 d/d’de 82 HP güç üreten motor, 2750 d/d’de ise 118 Nm tork değeri sunuyor. 1075 kg ağırlığındaki model 0-100 km/s hızlanmasını 13,3 saniyede tamamlarken; maksimum 172 km/s’lik bir hız değerine sahip. Fabrika verilerine göre ortalama tüketim değeri ise 4.9 litre olarak belirlenmiş. Biz testimiz sırasında sakin kullanımlarda 6, performanslı kullanımlarda 7.9 litrelik değerler elde ettik.

5 ileri şanzımanın geçişleri oldukça yumuşak ve keyifli. Vites oranları son derece iyi ayarlanmış ve düşük torkuna rağmen yüksek viteslerde gezinmemize olanak sağlıyor. Alt devirlerde tepkisiz kalmaması yeterli performans sağlıyor.

Orta sertlikteki süspansiyonuna rağmen 308 size güven veren yapısıyla beğeni topluyor. Direksiyonun direkt yapısı da keyfi önemli ölçüde artırıyor. Direksiyona alıştıktan sonra şehiriçinde büyük kolaylık sağladığını görüyorsunuz. Eleştiri oklarını maruz kalan ufak direksiyonu yeniliklere açık olmamız gerektiğinin mesajını veriyor. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü yapılmadan önce de “İkinci köprüye ne gerek var!” diye itiraz etmişlerdi…

Başlangıç fiyatı rekabetçi

Yatırım için ev alma otomobil al devrine girdiğimizden bu yana küçük sınıfta 50 bin TL’ye yaklaşan fiyatları göz önünde bulundurunca, yeni nesil motoruyla Peugeot 308, 52 bin TL’lik başlangıç fiyatı ilgileri üstünde toplanmasına neden oluyor. Test aracımızda Active donanım paketine sahip ve onun fiyatı 55 bin TL. Donanıma, konforuna ve ekonomisine bakıldığında oldukça makul bir seçenek.

3I1C7366

Beğendik

Motor, yol tutuş, konfor

Beğenmedik

Özgünlükten yoksun, ergonomi, sürüş pozisyonu

 

Teknik veriler Peugeot 308 1.2 Vti

Motor (tip/silindir sayısı) Sıralı/4

Yerleşim Önde uzunlamasına

Supap/eksantrik sayısı 12/2

Motor hacmi 1199 cc

Maksimum güç 87 HP-5750 d/d

Maksimum tork 118 Nm-2750 d/d

Son hız 172 km/s

0-100 km/s hızlanma 13.3 sn

Şanzıman 5 ileri manuel

Aktarma Önden çekiş

Frenler (ön/arka) Hava kanallı disk/disk

Lastikler 205/55 R16

Depo kapasitesi 53 lt

Bagaj hacmi 428-1228 lt

Ağırlık 1075 kg

Tüketim (fab. ver.) 4.2/5/6.4 lt/100 km

Tüketim ( test ort.) 7.5 lt/100 km

Uzunluk 4253 mm

Genişlik 1804 mm

Yükseklik 1457 mm

Aks mesafesi 2620 mm

Fiyat 54.900 TL

 

Tasarım 6/10

Tamamen yeniden tasarlanan ve yeni bir altyapıya kavuşan308 ne yazık ki özgünlükten uzak bir otomobil. Farklı üreticilerin modellerinden izlerin görüldüğü araç göze hoş gelse de albeniye sahip değil.

İç mekan 6/10

5 kişi için yeterli yaşam alanını sunan 308′de ergonomi sorunları kullanım konforunu ve güvenliği etkiliyor. Dokunmatik ekranın kullanımı araç dururken kolay iken hareket halinde özellikle klimanın kontrollerine ulaşmak zahmetli.

Motor / Performans 7/10

Küçük hacmine rağmen oldukça atak bir karaktere sahip olan 1.2 litrelik güç ünitesinin şanzımanla uyumu yüksek. Sakin kullanımlarda tüketim değerini de aşağı çeken motorun tork eksikliği yüklü durumlarda kendini belli ediyor.

Kullanım / Sürüş özellikleri 8/10

Her ne kadar tasarımı herkesin hoşuna gitmese de yeni direksiyon simidi ile 308′in kullanımı bir hayli kolay. Ele oturan ve küçük çapı ile performanslı kullanımları teşvik eden direksiyona eşlik eden hafif sertlikteki süspansiyon sistemi 308′in izinden sapmamasını sağlıyor.

Fiyat / Donanım 7/10

Günümüzün küçük otomobilleriyle rekabet eden bir başlangıç fiyatına sahip olan 308, test aracındaki donanım tercih edildiğinde fiyat etiketini 54 bin TL’ye yükseltiyor. Bu fiyat karşılığında oldukça yüksek bir donanıma sahip olan aracın opsiyonel aksesuar listesi de beklentileri karşılıyor.

Sonuç

Küçük sınıfla birlikte en çok tercih edilen sınıf olan kompakt sınıftaki çetin rekabette 308′in işi bir hayli zor. Aracın fiyat etiketi dikkatlerin üzerine çekilmesini sağlarken özgünlükten uzak yapısı ve ergonomi sorunları albeniyi azaltıyor.

Ancak sonuçta bu sınıfta, bu fiyat etiketine sahip daha iyi bir otomobil bulmak neredeyse imkansız.

3I1C7437

Yorum için üye olun ve lütfen yazın.