Peugeot 308 1.6 e-HDi

Artık işi çok zor

Kıran kırana bir rekabetin yaşandığı kompakt sınıfa yeni dahil olan 308, başarılı motor ve şanzımanıyla göz doldururken tasarım ve malzeme konusundaki eksikleriyle kendisini zorlu bir yarışın içinde buldu.

mertduranimzason

Kompakt sınıf sadece ülkemizde değil Avrupa’da da çok yüksek bir pazar payına sahip. Bu nedenle de üreticiler için küçük sınıfla birlikte kompakt sınıfın yeri başka.

Birbirinden farklı ürünlerin yer aldığı bu sınıfta kimi üreticiler aynı aracın HB, sedan, SW karoser seçeneklerini de sunarak paylarını artırma telaşında. Peugeot’da çoğu modelinde en azından 2 karoser seçeneğini sunan firmaların başında yer alıyor.

Kısa bir süre önce yenilenen ve 2014 yılının otomobili seçilen 308 de her ne kadar şimdilik sadece HB karoserle sunuluyor olsa da kısa süre sonra SW versiyona da kavuşacak.

Bir önceki nesle kıyasla tasarım dahil pek çok yenilikle donatılan 308, ilk bakışta tasarımıyla dikkat çekiyor. Aslında tasarımla dikkat çekmek önemli bir avantajken ne yazık ki söz konusu durum Peugeot için bir olumsuzluk. Çünkü 308’in ön tasarımı Opel Astra’ya fazlasıyla benziyor. İlham alınmadan fazlası gibi duran bu çizgi kardeşliği arka kısımda ise yerini Mercedes-Benz A Serisi’ne bırakıyor.

Bu kadar popüler ve global bir modelin yeni versiyonu hazırlanırken tasarımcıların bu denli fazla esinlenmesini anlamak mümkün değil.

peugeot_308

İç mekan alışkanlık gerektiriyor

Genellikle yeni bir otomobile bindiğinizde düğmelerin yerlerini bulma konusunda sıkıntı yaşarsınız. Elbette kimi düğme ve şalterlerin yeri hemen hemen tüm araçlarda aynı yerlerde konumlandırılmış olsa da birkaç km sonra sıkıntı yaşamanız sona erer. 308’de ise bu süre biraz daha fazla sürüyor. Çünkü 308’in iç mekanında neredeyse hiç düğme ve şalter bulunmuyor.

Son derece riskli olan bu tasarım, alışma süresini sonunda son derece fonksiyonel olduğunu ispatlıyor. Orta konsola yerleştirilen 9.7 inçlik ekrandan kumanda edilen, navigasyon, klima, müzik sistemi, araç bilgileri gibi detaylar kendinizi sanki üst sınıf bir araçta yolculuk ettiğinizi sanmanıza neden oluyor.

Büyük camlarla donatılan ve opsiyonel olarak satın alınan cam tavanıyla ferahlığını artıran 308, 5 kişilik yaşam alanıyla da takdir topluyor.

Ancak ne yazık ki iç mekanda her şey böyle dört dörtlük değil. Çünkü test aracındaki gibi en üst donanım seviyesinde bile kullanılan malzeme kalitesi Peugeot standartlarına yaklaşmaktan çok uzak. Sert ve yer yer vasat olan döşeme ve plastik malzeme Alman rakiplerin bir hayli gerisinde kalıyor.

peugeot_308

Motor-şanzımanı ne kadar övsek az

Farklı üreticilerin pek çok modelinde görev yapan 1.6 litrelik dizel motorla donatılan test aracımızda 6 ileri oranlı manuel şanzıman görev yapıyor. Ürün gamında yer alan diğer dizel motor 92 HP güç üretirken 5 ileri manuel şanzımanla kombine edilmiş. Şimdilik sadece manuel şanzımanla satın alınabilen 308’de otomatik şanzıman için biraz daha beklemek gerekiyor.

115 HP güç ve 270 Nm tork üreten dizel ünite 1750 d/d’den itibaren kullanıma sunduğu torkla son derece atak bir yapıya sahip. Kesintisiz olarak sunulan gücüyle kullanım keyfini bir hayli artıran motor, seri vites değişimlerine de olanak tanıyan şanzımanla uyum içinde çalışıyor.

Sessiz yapısıyla beğeni toplayan 308’de iç mekana süratin artmasıyla birlikte rüzgar ve lastik sesi gelmeye başlıyor.

peugeot_308

Güzel görünüm mü konfor mu karar vermek gerek

Peugeot 308’i satın almaya karar veren tüketicilerin karar vermesi gereken önemli sorulardan birisi de konforlu bir otomobil mi yoksa güzel görünen bir araç mı istedikleri olacaktır. Test aracındaki gibi 18 inçlik jantlar tercih edildiğinde ne yazık ki konfordan ödün verilirken son derece dikkat çeken bir araca sahip oluyorsunuz. Buna karşılık konfor isteyen tüketicilerin 16 inçlik versiyonları seçmesinde yarar var.

Eğer ki biraz konfordan ödün vereyim ama aynı zamanda göze de hoş gelen bir aracım olsun derseniz o zaman 17 inçlik jant-lastik kombinasyonunu sizin için ideal olacaktır.

peugeot_308

Oturma pozisyonu ayarlanırsa kontrolü kolay

Bir aracı kullanırken kuşkusuz ki ilk yapılması gereken doğru sürüş pozisyonunda aracı kullanmaya başlamaktır. Kimi otomobillerde ise sürücü ve araç boyu arasındaki tezatlık nedeniyle bu pek mümkün olmaz. Yani 5 metreyi aşan bir otomobilde 1.50 metre boyundaki birisi doğru oturma pozisyonunu bulamayabilir. Ya da tam tersi; küçük sınıf bir araçta 2 metrelik sürücülerin işi çok zor.

308 ise direksiyonun kısıtlı ayar kapasitesi nedeniyle sorun yaşatıyor. Aslında 1.85 metre ile çok uzun boylu olmasam da 308’in iç mekanında doğru oturma pozisyonu bulmak benim için büyük sıkıntı oldu. Ne kadar uğraşırsam uğraşayım direksiyonun dizlerime çarpmasına engel olamadım. Aynı sorun 208 modelinde de olsa da 2008 bu sorunu kullanıcısına yaşatmıyor.

Ayar problemini aşıp araçla yola çıktınızda ise 308 size güven veren yapısıyla beğeni topluyor. İzinden sapmamakta kararlı olan otomobil test aracındaki 18 inçlik jantlarla adeta yere mıknatıs gibi tutunuyor. Direksiyonun direkt yapısı da keyfi önemli ölçüde artırıyor.

Başlangıç fiyatı çok iddialı

Son dönemde küçük sınıf modellerinin 45 bin TL’lik fiyatlarına karşılık 308, 52 bin TL’lik başlangıç fiyatına sahip. Son derece iddialı olan bu fiyat karşılığında 1.2 litrelik benzinli motor satın alınıyor. Dizel motor isteyen tüketiciler ise 10 bin TL kadar daha fazla ödeme yapmak zorundalar.

Test aracındaki gibi dizel motorun üst versiyonu tercih edildiğinde ise fiyat etiketi 73 bin TL seviyesine yükseliyor. Bu fiyat karşılığında son drece zengin aksesuarlarla donatılan 308’de ilave donanımlara da çok fazla gerek kalmıyor.

peugeot_308

Beğendik

Motor, yol tutuş, tüketim

Beğenmedik

Tasarım, malzeme kalitesi, oturma pozisyonu

 

Teknik veriler Peugeot 308 1.6 e-HDi

Motor (tip/silindir sayısı) Sıralı/4

Yerleşim Önde uzunlamasına

Supap/eksantrik sayısı 16/2

Motor hacmi 1560 cc

Maksimum güç 115 HP-3600 d/d

Maksimum tork 270 Nm-1750 d/d

Son hız 194 km/s

0-100 km/s hızlanma 10.9 sn

Şanzıman 6 ileri manuel

Aktarma Önden çekiş

Frenler (ön/arka) Hava kanallı disk/disk

Lastikler 225/40 R18

Depo kapasitesi 53 lt

Bagaj hacmi 428-1228 lt

Ağırlık 1160 kg

Tüketim (fab. ver.) 3.5/3.8/4.4 lt/100 km

Tüketim ( test ort.) 5.0 lt/100 km

Uzunluk 4253 mm

Genişlik 1804 mm

Yükseklik 1457 mm

Aks mesafesi 2620 mm

Fiyat 73.200 TL

 

Tasarım 6/10

Bir önceki neslinin izlerinden tamamen kurtulan 308 ne yazık ki yeni versiyonunda özgün olmayı başaramıyor. Aracın ön kısmı Opel Astra ile büyük benzerliklere sahipken arka kısım Mercedes-Benz A Serisi ile yakın çizgilere sahip. Teknik altyapısında bu kadar fazla değişimin olduğu bir otomobilde daha özgün çizgiler olmalıydı.

İç mekan 7/10

Pek çok kumandanın dokunmatik ekran sayesinde yapılabildiği 308’in iç mekanında ilk anda yaşanan şaşkınlık kısa süre içinde atlatılıyor. Dokunmatik ekranın çalışma hızı ve menü gezinme kolaylığı beğeni topluyor. Ancak iç mekandaki malzeme kalitesi 308’e yakışmıyor. Test aracındaki en üst donanımda bile plastik ve deri döşemenin daha kaliteli olmasını beklerdik. Yaşam alanı genişliği ise 5 kişiyi mutlu edecek seviyede.

Motor / Performans 9/10

Pek çok modelde ve markada kullanılan 1.6 litrelik dizel motor için olumsuz taraf bulmak çok zor. Sağlamlığıyla da kendisini kanıtlayan güç ünitesinin şanzımanla uyumu mükemmele yakın. Hem performanslı hem de ekonomik olmayı başaran motor sınıfının en iyilerinden. Test aracındaki gibi 18 inçlik jantlar göze hoş gelse de konfor ve performanstan ödün verilmesine neden oluyor. Bu araç için ideal jant ölçüsü konfor için 16, her şeyden biraz diyenler içinse 17 inç.

Kullanım / Sürüş özellikleri 8/10

Altyapısında yapılan yenilikler sayesinde artık çok daha rijit bir otomobil halini alan 308, yola sağlam basan karakteri ile izinden sapmamaya kararlı. 18 inçlik opsiyonel jantlar satın alındığında yol tutuş karakteri daha da iyileşen aracın konforu ise azalıyor. Direkt direksiyon sistemi ile kullanımın keyfinin artırıldığı otomobilde ele oturan simit de sportif sürüşleri destekliyor. Ancak direksiyonun alçak yapısı nedeniyle ideal sürüş pozisyonunu bulmak uzun boylular için önemli bir sorun.

Fiyat / Donanım 7/10

51 bin TL’lik kelepir başlangıç fiyatıyla bir alt sınıftaki modellerle rekabet eden 308, test aracındaki gibi dizel motor ve en üst donanım paketi tercih edildiğinde fiyat etiketini 73 bin TL seviyesine yükseltiyor. Rakipleri düşünüldüğünde ortalamalar içinde kalan fiyat olumsuz bir durum yaratmasa da şu anda sadece manuel şanzımanla satın alınan aracın bu nedenle eli zayıflıyor.

Üst donanım paketlerindeki yüksek donanıma ilave edilebilen opsiyonel aksesuarlar aracın çok daha şık olmasını sağlıyor.

Sonuç

En büyük rekabetlerin yaşandığı kompakt sınıftaki yeni oyuncu Peugeot 308, öncü versiyonla neredeyse ismi dışında hiçbir parçasını paylaşmamasıyla büyük bir artıya sahip. Ancak ne yazık ki dış tasarımdaki esinlenmelerin fazla olması, iç mekandaki malzeme kalitesi ve sadece manuel şanzımanın sunuluyor olması modelin en önemli zayıflıkları. Rakipleri bu konuda ondan daha başarılı iken, mükemmele yakın motor ve şanzımanı ile 308 sınıfındaki iddiasını sürdürmeye devam ediyor. Aracın fiyatının da ortalamalar içinde kalıp yüksek donanımla alınması da bir başka önemli detay.

peugeot_308