Peugeot 3008

peugeot-3008

Mükemmel harmoni

Ülkemizde son zamanlarda popüler olmaya başlayan crossover segmentinde yer alan Peugeot 3008, birkaç sınıfın ihtiyaçlarını tek bir araçta sunmasıyla her ihtiyaca cevap verebiliyor. Üstelik makyajlanmasıyla birlikte artık tam otomatik şanzımana kavuşan model konforla ekonomiyi tek bir araçta buluşturmayı başarmış.

mertduranimzason

Günümüzde artık tek bir ihtiyaca uygun araçlar çok tercih edilmiyor. Tüketiciler sportif bir kimliğe sahip bir sedan, geniş bagajı olan bir HB gibi farklı araçların öne çıkan özellikleri tek bir modelde birleştirmiş otomobilleri göz kapalı tercih ediyor. İşte Peugeot 3008 de bu tarz bir araç. Aslen bir crossover olmasına rağmen dizel motor ve tam otomatik şanzımanı ile bir anda bambaşka bir kimliğe bürünen 3008 artık pazarda çok daha güçlü bir seçenek.

peugeot-3008-arka

Artık daha sportif

5 kişilik geniş yaşam alanı ile sedan otomobili sevenleri, geniş bagajıyla SW isteyenleri, yerden yüksek yapısıyla arazi aracından vazgeçemeyenleri kendisine çekmeyi başaran Peugeot 3008 makyajlanmasıyla çok daha sportif bir tasarıma kavuştu. Aracın yeni büyük farları ve onlarla uyumlu ızgarası ile güncel Peugeot aile çizgilerine kavuşan 3008, bu sayede olduğundan da daha büyük algılanıyor.

İç mekan geniş ve ferah

3008’in iç mekanında makyaj ile çok fazla değişiklik yapılmamasına rağmen buna da çok fazla gerek olmadığı da bir gerçek. Zaten sevilen bir kokpiti değiştirmenin anlamı yok. Yerden yüksekteki oturma pozisyonu ile çevrenin rahatça görülebildiği araçta koltukların büyüklüğü de iyi ayarlanmış. Dolgu malzemesinin sert seçilmesi ile yorucu olmayan aracın yanal destekleri de iyi. Ancak benim şahsen bir türlü sevemediğim ve aracın içinde hapsolduğumu hissettiren cam tavan bu modelde de yer alıyor. Her ne kadar iç mekana giren ışığı önemli ölçüde artırıp ferahlığı herkesin beğeneceği seviyeye ulaştırsa da ben sunroof olmasını tercih ederdim.

peugeot-3008-kokpit

512 litrelik geniş bagajıyla kalabalık ailelerin yükleme ihtiyacını sorunsuz karşılayabilen 3008’de iki parçalı bagaj kapağı hem yükleme yapmayı kolaylaştırırken hem de aracın SUV kimliğine göndermeler yapıyor.

Sadece 1.6 dizel motora sahip

Ülkemizde artık sadece 1.6 litrelik dizel motorla ithal edilen 3008’in güç ünitesi her ne kadar çok yeni bir makine olmasa da hala çok kullanışlı ve başarılı. Rakipleri ile güç artırılması sonucunda daha da iyi mücadele etmeye başlayan motor, 120 HP üretiyor. Bu güç kesinlikle 3008’e gereken performansı sorunuzca sağlıyor. Ayrıca motorun ürettiği 300 Nm tork da sınıf ortalamalarını yakalamayı başarıyor.

Kısa bir süre önce 308 ve 5008 modelinde kullanılmaya başlanan ve yılsonuna doğru 508 modelinde de sunulacak olan tam otomatik şanzıman şu anda 300’in en güçlü yönlerinden. Şu anda neredeyse tüm üreticilerin çift kavramalı veya otomatikleştirilmiş manuel şanzımanla üretildiği düşünülürse böylesi bir tam otomatik şanzıman çok iyi bir yenilik. Maliyet kaygıları nedeniyle hasret kaldığımız tam otomatik şanzımanlar içinde EAT6 isimli bu ünite, gerek sarsıntısız vites geçişleri gerekse de ekonomiyi bir arada sunmasıyla da alkışı hak ediyor.

peugeot-3008-profil

Güçlü motor ve otomatik şanzımanın birlikteliği günümüzün en çok tercih edilen ikilisi konumunda. Peugeot da bunu çok iyi harmanlamış ve Türklerin çok seveceği bir aracı üretmeyi başarmış. Bu birliktelik sonucunda fabrika verisi 100 km’de ortalama 4.2 lt yakıta ihtiyaç duyan araç, reel kullanımlarda bu rakamı 5 litreye çıkartıyor. Oldukça başarılı olan bu değer ve büyük sayılabilecek depo ile 3008 bir depo yakıtla 900 km menzile çok rahat ulaşıyor.

Yerden yüksek yapı güven veriyor 

3008’in yerden yüksek yapısı ile arazi aracı hissi yaşatması kullanıcıya büyük güven veriyor. Genellikle yerden yüksek yapı yol tutuş için bir dezavantaj olarak görülse de yola iyi tutunan 3008 ile bu olumsuzluğu yaşamıyorsunuz. Ayrıca ele iyi oturan ve sert ayarlamış direksiyon sistemi de keyfi artıran detayların başında yer alıyor. Ancak direksiyonun şehir içi için biraz sert kaçtığını da söylemek de yarar var. Bunun nedeni de test aracının üst donanım paketi olmasından ötürü kullanılan lastiklerin 18 inç ölçüsünde olması.

Fiyatı el yakıyor

3008’in belki de çok daha yüksek satış rakamlarına ulaşmasındaki en büyük engel aracın satış fiyatı. 88 bin TL’lik satış fiyatı üst donanımda 104 bin TL’ye ulaşıyor. Ne yazık ki çok fazla rakibi olmasa da onların neredeyse tamamında baz donanımların fiyatı 70 bin TL’den başlıyor. Her ne kadar onların donanımları 3008 kadar başarılı olmasa da sonuçta bu yüksek fiyat etiketi insanları bayiye gitmeden önce iki kere düşündürüyor. Ayrıca sadece dizel motorla satılıyor oluşu da 3008’in başlangıç fiyatının yüksek kalmasına neden olmuş. Rakipler her ne kadar çok tercih edilmese de tüketicileri bayiye çekmek için uygun fiyatlı ve düşük donanıma sahip benzinli motor alternatiflerine sahip.

peugeot-3008-on

Beğendik

İç mekan genişliği, şanzıman, tüketim

 

Beğenmedik

Fiyat, açılmayan cam tavan

 

Teknik veriler Peugeot 3008

Motor (tip/silindir sayısı) Sıralı/4

Yerleşim Önde enlemesine

Supap/eksantrik sayısı 16/2

Motor hacmi 1560 cc

Maksimum güç 120 HP-3500 d/d

Maksimum tork 300 Nm-1750 d/d

Son hız 181 km/s

0-100 km/s hızlanma 12.4 sn

Şanzıman 6 ileri otomatik

Aktarma Önden çekiş

Frenler (ön/arka) Hava kanallı disk/disk

Lastikler 225/50 R17

Depo kapasitesi 60 lt

Bagaj hacmi 512-1604 lt

Ağırlık 1470 kg

Tüketim (fab. ver.) 4.0/4.2/4.5 lt/100 km

Tüketim ( test ort.) 4.9 lt/100 km

Uzunluk 4365 mm

Genişlik 1837 mm

Yükseklik 1639 mm

Aks mesafesi 2613 mm

Fiyat 87.900 TL

 

 

Tasarım 8/10 

Peugeot 3008 farklı araçların bir araya gelmesiyle oluşan kimliği sayesinde tasarımında da dikkat çekici olmayı başarıyor. Sportif tatlarla hazırlanan modelde makyajla birlikte farlar ve ızgara çok daha dikkat çeken bir çehreye kavuşmuş.

 

İç mekan 9/10

5 kişi için oldukça geniş bir yaşam alanı sunan 3008, bu sayede gerek şehir içinde gerekse uzun yolculuklarda konforlu olmayı başarıyor. Aracın bolca teknolojik sistem sunması ile birlikte kalite algısının da artırıldığı 3008’de cam tavan benim zevkime hitap etmese de çoğu kullanıcının beğeneceği bir aksesuar olacaktır.

 

Motor / Performans 8/10

Aracın geçirdiği makyaj operasyonu ve 6 ileri tam otomatik şanzıman ile gücü 5 HP artarak 120 HP’ye ulaşan 1.6 litrelik dizel motor gerek Peugeot’nun zengin ürün gamında gerekse başka markalarda kendisini kanıtladığı için onun hakkında olumsuz konuşmak çok zor. Büyük jant ve lastikler aracın performansını olumsuz etkilese de bu aracın bir crosover olduğu düşünülürse performans birincil istenilen bir özellik olmayacaktır. Bu nedenle de 3008’in gücü size rahatlıkla yetecektir.

 

Kullanım / Sürüş özellikleri 7/10

Yere sağlam basan 3008, yerden yüksek yapısına rağmen yan rüzgarlardan pek etkilenmiyor. Rijit bir otomobil olan modelin en önemli sorunu ise sportif ayarlara sahip direksiyon sistemi. Konfor odaklı olmadığı için şehir içinde biraz yorucu olan sistemin direksiyonu ise ele tam oturuyor. Süspansiyon sistemi gürültülü çalışmazken, strokları çok uzun tutulmamasının da etkisiyle virajlarda yana yatma da minimum seviyede.

 

Fiyat / Donanım 7/10

3008’in elini kuvvetsizleştiren en önemli noktaların başında yüksek satış fiyatı geliyor. 87.900 TL’den başlayan modelin fiyatı üst versiyonda 104.400 TL’ye ulaşıyor. Rakiplerde fiyat avantalı benzinli motorlar olduğu için bu fiyat etiketi nedeniyle tüketiciler bayiye gitmeye çekinebilirler. Aslında dizel motor-otomatik şanzımanlı bir araç için uygun olan fiyata karşılık sunulan aksesuarlarsa son derece zengin.

 

Sonuç

Kısa süre önce makyajlanan Peugeot 3008, firmanın büyük önem verdiği dizel motor ve 6 ileri oranlı tam otomatik şanzımana kavuşmasıyla hedefi 12’den vuracaktır. Aslında aracın satış fiyatı çok yüksek olmasa da rakiplerde benzinli motorların daha uygun fiyat etiketiyle sunulması onlara avantajlı başlangıç fiyatı sağlıyor. Kullanıcısına büyük keyif veren 3008, genel olarak uzun yıllar sorunsuzca kullanılabilecek, farklı özellikleri bir arada toplamayı başarmış ender otomobillerden.

 

detay

Comments are closed.