Peugeot 208 1.4 HDi Active

peugeot-208

Yaşlandı ama cazibesini kaybetmedi

Büyük rekabetin yaşandığı küçük sınıfta Peugeot 208, dizel motorunun getirdiği avantajla birlikte yüksek marka imajı ile kısa süre sonra makyajlanacak olmasına rağmen hala üzerinde durulması gereken bir seçenek olarak yer alıyor. 

mertduranimzason

Küçük sınıfta oldukça hareketli günler yaşanıyor. Birbiri ardına üreticiler bu sınıftaki modellerini yeniliyor ve makyajlıyor. Şu anda Renault Clio bile bu sınıfta eski olarak kabul görürken, Hyundai i20 ve Opel Corsa yeni versiyonlarıyla yer alıyor. Ford Fiesta ise yapılan makyajlarla günü kurtarmaya çalışıyor.

Peugeot cephesinde yer alan 208 ise kelimenin tam anlamıyla ölümü bekleyen hasta gibi son günlerinde huzur arar gibi bir tablo çiziyor. Sessizce satışına devam edilen model Mayıs ayında düzenlenecek olan İstanbul Auto Show’da makyajlı hali ile yer alacak. Bu nedenle de bu içinde sessiz kalması normal kabul edilebilir. Şu anda devam eden kampanya ile iddialı başlangıç fiyatıyla sessizce satışına devam edilen araç, ne yazık ki hem hak ettiği ilgiyi göremiyor hem de üst versiyonlarda çok ekonomik fiyat etiketine sahip olamıyor.

peugeot-208

Pürüzsüz motor kaputu, büyük bir ağzı andıran ızgarası ve onlarla uyumlu çekik farları ile 208 son derece sportif görünen bir otomobil. Daha önceki gençleştirme operasyonu ile bu görünüme kavuşan araç kimi rakiplerinden hala daha atak bir tasarıma sahip olsa da genel olarak bakıldığında yer yer yaşlanma emareleri gösteriyor.

Profilden şişkin çamurluklarıyla olduğundan daha güçlüymüş izlenimi veren araçta arka kısımda ise daha yalın detaylarla sadelik ön planda tutulmuş.

İç mekanda herşey koyu

208′in rakipleri karşısında elini kuvvetsizleştiren detayların başında iç mekanı geliyor. Ne yazık ki kokpitin genelinde koyu renkler hakim ve camların geniş yapısına rağmen ferahlık hissi kısıtlı. Test aracının üst versiyon olmasına ve krom görünümlü kaplamalara yer verilmesine rağmen bu olumsuzluk ortadan kalkmıyor. Koyu renkler aynı zamanda malzeme kalitesinin de olduğundan daha kötü gösterdiği için iç mekanda subjektif olarak kalite algısı düşüyor. Aslında belki de Alman rakiplerinden daha başarılı olan malzeme kalitesi bu subjektif his nedeniyle arada kaynıyor. İşçilik kalitesi genel olarak başarılı olan araçta yaşam alanı 4 kişi için yeterli.

peugeot-208-2

Son dönemde firmanın kullanmaya başladığı dokunmatik ekran bu araçta da görev yapıyor. Ancak 308 modelinden farklı olarak klimanın kontrolleri hala eski butonlarla sağlanıyor.

Oturma pozisyonunu ayarlamak beceri istiyor

Peugeot bu aracı tanıtırken yeni nesil gösterge tablosu ve direksiyona büyük önem vermişti.Yapılan açıklamalarda bu iki yeni sistem ile sürücünün daha iyi görüş açısına ve daha iyi araç hakimiyetine sahip olmasını hedeflediklerini belirtmişti. Bu iddia aslında oldukça önemli. Bugüne kadar sınıfındaki dinamik kimliğe sahip modelleri geçmek için adım atan firmanın yaptığı bu değişiklik eğer boyunuz maksimum 1.70 metre civarındaysa işe yarıyor. Ancak benim gibi 1.80 metre ve üzeri sürücüler için tam bir kabusa dönüşüyor.

Ne zaman aracın direksiyon ve koltuğunu ayarlamaya çalışsam ya gösterge tablosunu göremedim ya da direksiyon dizlerime değdi. Umarım benim gibi iri insanların bu sorununa firma bir çözüm üretir.

Dizel motor alkışı hep hak ediyor 

208′in pek çok eleştiriceğim noktası olsa da asla su götürmeyecek bir gerçek var ki o da her daim ekonomik olmayı başaran motoru. 1.4 litrelik dizel güç ünitesi 68 HP güç ve 160 Nm tork üretirken 5 ileri manuel şanzımanla gücünü aktarıyor. Kağıt üzerinde bile performans konusunda çok başarılı olamayacağını ispatlayan bu motor günümüzün en önemli konusu haline gelen tüketim disiplininde ise elinden gelenin en iyisini yapıyor. Fabrika verisi 100 km’de ortalama 3.8 litre yakıta ihtiyaç duyan 208 HDi, sürüşümüz esnasında yoğun trafiğe maruz kalmasına rağmen 4.5 litre tüketerek ekonomik olduğunu kanıtladı.

Oranları iyi ayarlanmış şanzımanı ile şehir içinde performans konusunda eksiklik hissettirmeyen araçta yüklü durumlarda elbette bir miktar zorlanma görmek mümkün.

peugeot-208-3

Genel olarak gürültülü çalışmalarıyla ünlü olan Fransız süspansiyon sistemlerinin aksine Peugeot 208′in yürüyen aksamı iç mekandaki gürültü seviyesini yükseltmeden yolculuk etmeyi mümkün kılıyor. Direksiyonla uyum içindeki araçta ağırlık transferleri esnasında rijitide sorunları görülse de bu aracın ekonomi bazlı bir model olduğu düşünüldüğünde olumsuz bir durumla karşı karşıya kalınmıyor.

Başlangıç fiyatı iddialı olsa da dizel motor el yakıyor

Peugeot 208 için istenilen başlangıç bedeli 37.900 TL gibi iddialı rakamken dizel motor istenildiği takdirde fiyat etiketi 48.600 TL seviyesine geliyor. Test aracındaki Active donanım paketi ise 51 bin TL’yi aşan fiyat etiketine sahip. Aracın donanım seviyesi de dikkate alındığında fiyatın 50 bin TL’nin altında kalmasını beklerdim. Ancak günümüzde bu fiyat karşılığında ne yazık ki araç bulmak çok zor. 208′in en önemli avantajlı ise bu motorla tam otomatik olmasa da farklı bir şanzıman alternatifinin olması.

peugeot-208-4

Beğendik

Tüketim, malzeme kalitesi

Beğenmedik

Fiyat, koyu renk iç mekan

 

Teknik veriler Peugeot 208 1.4 HDi Active

Motor (tip/silindir sayısı) Sıralı/4

Yerleşim Önde enlemesine

Supap/eksantrik sayısı 16/2

Motor hacmi 1397 cc

Maksimum güç 68 HP-4000 d/d

Maksimum tork 160 Nm-1750 d/d

Son hız 163 km/s

0-100 km/s hızlanma 13.5 sn

Şanzıman 5 ileri manuel

Aktarma Önden çekiş

Frenler (ön/arka) Hava kanallı disk/disk

Lastikler 185/65 R15

Depo kapasitesi 50 lt

Bagaj hacmi 286-1076 lt

Ağırlık 1050 kg

Tüketim (fab. ver.) 3.4/3.8/4.4 lt/100 km

Tüketim ( test ort.) 4.5 lt/100 km

Uzunluk 3962 mm

Genişlik 1829 mm

Yükseklik 1460 mm

Aks mesafesi 2538 mm

Fiyat 51.675 TL

 

Tasarım 7/10

Peugeot 208 artık eskimeye başladı. Zaten bu nedendir de firma modeli makyajladı. Ancak makyajlı versiyon Mayıs ayındaki İstanbul Auto Show’da tanıtılacak. O tarihe kadar piyasada olacak test aracımızın nesli bu haliyle başta diğer küçük sınıf rakipleri ile rekabet etme konusunda önemli sıkıntılar yaşamayacaktır.

İç mekan 6/10

Dokunmatik ekranla kalite algısının yükseltiği iç mekanıyla 208 abartıdan uzak bir yaşam alanı sunuyor. Genel olarak malzeme ve işçilik kalitesi ile ortalamaları yakalayan araçta koyu renklerin hakimiyeti ferahlığı azaltıyor. İç mekan genişliği 4 kişi için yeterli iken bagaj kapasitesi daha iyi olmalıydı.

Motor/Performans 6/10

Dizel motorun 68 HP’lik gücü oldukça az. Bu nedenle de performans olarak beklentilerin minimumda tutulmasında fayda var. Buna karşılık şehir içinde özellikle vites sisteminin oranları sayesinde güç eksikliği asla yaşanmıyor ve araç yüklü durumlarda bile zorlanmadan hareket edebiliyor.

Kullanım/ Sürüş özellikleri 7/10

Ekonomi amaçlı bir otomobil olan dizel motorlu 208, bu nedenle sportif sürüşlere uygun bir otomobil değil. Onu yolda tutan 15 inçlik lastikler de bunu destekliyor. Direksiyon sistemi konfor odaklı ayarlara sahipken süspansiyonun sarsıntısız ve sessiz çalışması ile sürücünün konfor istekleri eksiksiz olarak karşılanabiliyor.

Fiyat/Donanım 5/10

208′in başarılı olmasındaki en büyük engel dizel motordaki yüksek satış fiyatı. 50 bin TL’yi aşan fiyat etiketi en azından kısa bir süre sonra makyajlı haliyle satılacak bu otomobil için yüksek. Aracın 38 bin TL seviyesindeki başlangıç fiyatı çok iddialı iken ne yazık ki bu sınıftaki tüm modeller benzer fiyat etiketlerine sahip.

Sonuç

Mayıs ayındaki otomobil fuarında Peugeot standında sergilenecek olan makyajlı 208 hiç kuşku yok ki bu araçtan daha dikkat çekici olacaktır. Kısa bir süre önce yenilenen Hyundai i20 ve Renault Clio gibi yerli üreticiler benzer fiyat etiketlerine sahip olmasına rağmen yerli olmanın getirdiği avantaj nedeniyle bu sınıfta 208′den daha çok talep görüyor. Bu nedenle de Peugeot’nun fiyatı daha düşük seviyede tutarak onlarla mücadele etmesi gerekiyor.

peugeot-208-detay

Comments are closed.