Peugeot 2008 1.6 HDi

peugeot_2008

Eksik bulmak çok zor

Peugeot 2008 küçük SUV sınıfına yeni bir soluk getirdi. Zengin motor seçeneği ve eksik bulmanın çok zor olduğu araç şimdiden Peugeot’nun yüzünü güldürmeye başladı.

mertduranimzason

Artık başta kadınlar olmak üzere trafikten bunalanlar ve kendilerini daha güvende hissetmek isteyenler küçük SUV’lara yöneldi. Bunun sonucunda da markalar ürün gamlarına bu tarz araçları dahil etmeye başladı. Son zamanlar Opel Mokka, Renault Captur, Nissan Juke derken sahneye Peugeot da 2008 ile girdi.

Bu aracın diğer pek çok modelden en büyük farkı zengin motor seçeneği. Genellikle bu tarz araçlarda yakıt ve şanzıman seçeneği çok kapsamlı sunulmadığı için tüketiciler beğendikleri modeller dışındaki araçlara yönelebiliyorlardı. Ancak Peugeot, 2008 ile bu sorunun önüne geçmiş ve araçta ister benzin ister dizel yakıt tercih edilsin tüm motorlarda manuel ve otomatik versiyonlar hazırlamış. Bu da rakiplerine kıyasla onun için önemli bir artı.

peugeot_2008

Şık tasarımda diğer modellerden izler var

2008’in tasarımı çok iddialı olmasa da kesinlikle şık çizgilerle hazırlanmış. Aracın ön yüzünde artık Peugeot’nun diğer modellerinde de kullanılmaya başlanan detaylara yer verilirken profil aracın olduğundan daha büyük görünmesini sağlamış. Toplam uzunluğu 4.1 metre olan araç arka kısmında öne kıyasla daha sade ancak 4008 ile benzerlikler taşıyan hatlara sahip.

İç mekanda plastik kalitesi dikkat çekiyor

Aracın dışında diğer modellerle ortak kullanılan tasarım öğeleri iç mekanda da devam etmesine rağmen göze kötü gelebilecek olumsuzluklara sahip değil. Abartıdan uzak hazırlanan iç mekanda koyu renkler herkese uygun gelmeyebilir. Büyük camlar sayesinde koyu renklerin azalttığı ferahlık sorun olmaktan çıksa da asık büyük sorun kullanılan plastik malzemenin kalitesi. Aracın sınıfı ve rakipleri dikkate alındığında kendisinden kötü modeller olmasına rağmen başta kapı içleri olmak üzere konsolun üst kısmı da dahil pek çok yerde kullanılan plastik malzeme bu araca yakışmıyor.

Bu iki sorun dışında önemli bir eksikliğin yaşanmadığı 2008’de yüksek oturma pozisyonu ile birlikte görüş açıları da oldukça başarılı. Hassas çalışan park sensörleri de manevra yapmayı kolaylaştırıyor.

peugeot_2008

Dizel motor artık bir klasik

PSA Grubu’nun pek çok modelinde görev yapan ve farklı üreticilerin araçlarında da kullanılan 1.6 litrelik dizel motorla konuğumuz olan 2008’in bu güç ünitesi artık bir fenomen haline geldi. Hangi araca adapte edilirse edilsin onunla uyumlu hale gelen motor bu kuralını 2008’de de bozmamış.

92 HP güç ve 230 Nm tork üreten motorun aslında 110 HP üreten versiyonu da olsa bu düşük güç bile 2008 için yeterli gelmiş. 5 ileri manuel şanzımanla kombine edilen motor alt devirden itibaren sunduğu güç ve çok dengeli tork bandıyla kullanım keyfini artırıyor. Çok fazla vites değişimlerine gerek kalmadan yolda ilerleyebilen 2008’in güç ünitesi biraz gürültülü çalışmasıyla puan kaybediyor. İç mekana ulaşan ses kullanım keyfini törpülüyor.

Konforlu, izine sadık ve güven veriyor

Yerden yüksek yapısına rağmen izinden sapmamaya kararlı olan 2008 hafif engeller söz konusu olduğunda da görevini eksiksiz yapabiliyor. Direksiyon sistemiyle uyum içinde yürüyen aksam ile kullanım keyfinin artırıldığı araç çok zorlanmadıkça izinden sapmıyor. Ağırlık transferleri nedeniyle arkasını bırakmaya meyilli olan arka kısım ESP’nin hızlı müdahaleleri ile kısa sürede izine dönmeyi başarıyor.

Ayrıca vitesin arkasında yer alan sürüş modu kumandası ile 2008, farklı zeminlerde de sorunsuzca ilerleyebiliyor.

peugeot_2008

Zengin donanım fiyatı mantıklı kılıyor

Ne yazık ki artık günümüzde uygun fiyatın anlamı değişti. Artık küçük sınıf otomobillerin fiyatı 40-45 bin TL düzeyinde. Küçük SUV’ların fiyat etiketi de 60-70 bin TL bandında seyrediyor. 2008’in 56 bin TL’den başlayan fiyatı kelepir sayılabilecekken test aracındaki gibi dizel motor ve manuel şanzıman tercih edildiğinde fiyat 69 bin TL’ye ulaşıyor. Otomatik şanzımanlı dizel 2008’e ise 72 bin TL bedelle sahip olmak mümkün.

Son derece zengin donanımıyla beğeni toplayan 2008’de uzun yıllar keyifli kullanım için üst versiyonları tercih etmekte fayda var.

peugeot_2008

Beğendik

Tüketim, görüş açıları, kullanım konforu

Beğenmedik

Gürültü, plastik kalitesi, vites körüğü

 

Teknik veriler Peugeot 2008 1.6 HDi

Motor (tip/silindir sayısı) Sıralı/4

Yerleşim Önde uzunlamasına

Supap/eksantrik sayısı 16/2

Motor hacmi 1560 cc

Maksimum güç 92 HP-4000 d/d

Maksimum tork 230 Nm-1750 d/d

Son hız 181 km/s

0-100 km/s hızlanma 11.5 sn

Şanzıman 5 ileri manuel

Aktarma Önden çekiş

Frenler (ön/arka) Hava kanallı disk/disk

Lastikler 205/50 R17

Depo kapasitesi 50 lt

Bagaj hacmi 350 lt

Ağırlık 1160 kg

Tüketim (fab. ver.) 3.6/4.0/4.7 lt/100 km

Tüketim ( test ort.) 4.9 lt/100 km

Uzunluk 4159 mm

Genişlik 1739 mm

Yükseklik 1556 mm

Aks mesafesi 2537 mm

Fiyat 69.200 TL

 

Tasarım 8/10

Peugeot 2008 sınıfının en iddialı tasarıma sahip modeli olmasa da kesinlikle en şık modellerinden biri. Önden arkaya bütünlük içindeki tasarımda profilden araç olduğundan daha büyük algılanıyor. 4008 modeli ile benzeyen arka kısım öne kıyasla daha sade.

İç mekan 7/10

Ferah kabini ile yolcularına konfor konusunda sıkıntı yaşatmayan 2008 diz ve baş mesafeleri konusunda sorunsuz. Arkadaki 350 litrelik yükleme alanı sınıfının en büyüğü olmasa da kullanışlı yapıya sahip. Koyu renklerin hakimiyetindeki iç mekan her zevke hitap etmezken iç mekanda hakim olan plastik kaplamanın kalitesi vasat.

Motor / Performans 8/10

Kendisini pek çok otomobilde kanıtlamış 1.6 litrelik dizel güç ünitesi bu araçta 92 HP üretiyor. Sunulan 230 Nm torkun dengeli yapısı ile kullanım konforu memnun edeci seviyede olan otomobil 5 ileri manuel vites kutusuyla da uyum içinde çalışıyor. Ancak devir çevirmeyi seven motor gürültülü çalışma karakterine sahip.

Kullanım / Sürüş özellikleri 8/10

Yerden yüksek yapısı ile hafif engelleri sorunsuz aşan 2008 buna karşılık yan rüzgarlardan da olabildiğince az etkileniyor. Sarsıntılı çalışmamasıyla beğenilen yürüyen aksamla direksiyonun uyumu da keyfi artıran detaylardan. Düşük yakıt tüketim değeriyle öne çıkan 2008, çok zorlanmadıkça izine bağlı bir model. Uzun stroklu amortisör ve 17 inçlik jantlar kulağa olumsuz gelse de yola çıkıldığında herhangi bir kullanıma negatif etki yaratan durumla karşılaşılmıyor, salınımlar son derece az.

Fiyat / Donanım 7/10

56.200TL’den başlayan fiyat etiketiyle nispeten ucuz olmayı başaran 2008, test aracındaki motor ve donanım tercih edildiğinde 69.200 TL’lik fiyat etiketine sahip oluyor. Günümüz satış fiyatları dikkate alındığında ortalama içinde kalan bu bedel karşılığında araçla sunulan aksesuarlar oldukça zengin, güvenlik elemanları eksiksiz.

Sonuç

Çok fazla seçeneğin olmadığı bir sınıfta yer alan 2008, tasarımı ve zengin motor seçeneği ile öne çıkıyor. Buna karşılık araçta ister benzinli istenirse de dizel motor tercih edilsin manuel ve otomatik şanzıman satın alınabiliyor.

En önemli eksikliklerinin başında plastik kalitesi ve gürültü olan model, bunun dışında önemli bir zayıflığa sahip değil ve fiyat etiketi günümüz fiyatlarını düşününce ortalamalar içinde kalıyor. Bu nedenle bugüne kadar hak ettiği yere tam olarak ulaşamayan 2008 için güzel günler eminiz çok yakında.

peugeot_2008

Yorum için üye olun ve lütfen yazın.